8 možných důvodů, proč se nemůžeš zbavit přebytečného tuku

Vašemu pokroku může stát v cestě mnoho překážek, pokuste se předcházet těm, které si vytváříte sami svými chybami. Mnoho jedinců usiluje o shození přebytečného tuku, ne všichni jsou v tom však úspěšní. Pokud patříte mezi ty, co se marně snaží zhubnout, možná děláte některou z následujících 8 chyb.

1. Jíte příliš mnoho

Lidé často tápou v tom, kolik kalorií a v jakém poměru živin by měli jíst. Například salát v restauraci se může zdát jako dobrý nápad, ale kuchaři pod ruku nevidíte. Lehce tak můžete sníst zdánlivě zdravě vypadající jídlo o 600 kaloriích - různé omáčky, dresingy a oleje udělají své. Pokud se stravujete v restauracích, nikoliv doma, je pravděpodobné, že konzumujete více kalorií, než myslíte. Ať chcete nebo ne, při hubnutí platí, že příjem by měl být nižší než výdej. Je to však zjednodušeně řečeno. Hypoteticky byste měli hubnout i když Váš denní příjem o 1500 kaloriích bude pocházet z koláčků a spálíte 2000 kalorií, ale lidské tělo není kalkulačka. Dieta založená na cukrech Vám od přebytečného tuku nepomůže, pro budování svalové hmoty a pálení tuku potřebujete tu správnou kombinaci bílkovin, sacharidů a zdravých tuků

Na většinu lidí dobře funguje poměr 40% bílkovin, 40% sacharidů a 20% tuků, nicméně jde o nepsané pravidlo, které nemusí fungovat na všechny stejně. Nejlépe uděláte, pokud si různé poměry živin otestujete sami na sobě a najdete si to, co je pro Vás nejlepší. Mnoho lidí dobře spaluje tuk, pokud drží sacharidy opravdu nízko, tento způsob můžete také zkusit, ale je třeba myslet na to, že byste měli svému tělu dodávat alternativní zdroj energie - zdravé tuky.

2. Nejíte dostatek bílkovin

Bílkoviny nejsou důležité pouze pro budování svalové hmoty. Studie publikovaná v Journal of Nutrition přišla se zjištěním, že skupina žen, která konzumovala 128 g bílkovin denně, zhubla více, než skupina s příjmem 68 g bílkovin denně, přičemž celkový počet přijatých kalorií byl u obou skupin identický. Bílkoviny mají dobrou sytící schopnost, nebudete díky nim mít pocit "vlčího hladu" a za celý den sníte méně. Vysokoproteinová strava může mít také pozitivní vliv na hladinu lipidů a glukózy v krvi.   

Bílkoviny jsou stále jen jednou z makroživin, nesmíte si myslet, že pouhým přidáním proteinového koktejlu zhubnete. Nejde o žádný zázračný nápoj, hlavní roli vždy hraje správně sestavený jídelníček. Pokud si s ním nevíte rady, nápomocné Vám mohou být naše články nebo se můžete obrátit na odborníky ze Supertrener.cz

3. Nemáte pod kontrolou "tekuté kalorie"

Jediná tekutina, kterou Vaše tělo opravdu potřebuje, je voda. Můžete samozřejmě pít i kávu a čaj, ale je třeba mít na paměti, že není káva jako káva. Třeba takové střední latté může mít i 300 kcal a pokud jej pijete každé ráno, prokazujete si tím medvědí službu. Stejně tak hubnutí může komplikovat alkohol. Pivo jednou za čas neublíží, nesmí však být na denním pořádku. Alkohol nejen obsahuje velké množství kalorií, ale jak známo, zhoršuje Váš úsudek a často pod jeho vlivem nemáte problém vrhnout se na mísu plnou chlebíčků, která leží před Vámi. 

káva

4. myslíte si, že po zdravém jídle se nepřibírá

Nezáleží na tom, jak zdravé konkrétní potraviny jsou, pokud se v konzumaci některých z nich nebudete ovládat, nezhubnete. Jídelníček by se měl určitě skládat ze zdravých potravin, ale i když se přejídáte GMO-free, bio a fair trade arašídovým máslem, stále je to přejídání. Mezi typické potraviny, které jsou zdravé, ale zároveň vysokokalorické, patří ořechy a semínka. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, nemusíte se jim vyhýbat, pouze mějte pod kontrolou množství. Více jsme se zdravým vysokokalorickým potravinám věnovali v tomto článku.

5. Cvičíte s příliš lehkými váhami

Začátečníci by měli postupovat pomalu, nicméně když už se s atmosférou a cvičením v posilovně "sžijí", je na čase začít zvyšovat váhy, tudy vede cesta k lepší postavě. Je stará známá věc, že řada žen těžké váhy odmítá kvůli strachu, že by pak byly příliš svalnaté a mohutné. Tyto obavy jsou ale úplně zbytečné.Pokud je Vaším cílem pálit tuk, musíte vynaložit větší námahu, zvedání lehkých vah stále dokola k ničemu nevede. 

činky v posilovně

6. Děláte kardio o nízké intenzitě

Kardio trénink je dobrý pro Vaše srdce, lepší spalování i budování svalové hmoty. Vyměňte 2 hodiny kardia o nízké intenzitě na běžeckém pásu za intervalový trénink neboli HIIT. Při HIITu se střídají fáze o vysoké intenzitě s fázemi o nižší intenzitě - např. střídáte sprint a chůzi. Více se o této cvičební metodě dočtete v tomto článku

7. Žijete ve stresu

Stres je tichý zabiják. Pokud jste ve stresu, Vaše tělo produkuje více kortizolu - "stresového hormonu", který je mimo jiné zodpovědný za ukládání tělesného tuku. Můžete mít perfektně vyladěný trénink i jídelníček, ale stres veškerou Vaši snahu zmaří. Co s tím? Vypněte! Alespoň na chvíli se věnujte jen sami sobě, začtěte se do zajímavé knihy, pusťte si film, udělejte koupel nebo vyzkoušejte meditaci a jógu. 

8. Málo spíte

Nedostatek spánku a stres mají jedno společné - zvyšují hladinu kortizolu. Pokud málo spíte, snižuje se i Vaše citlivost na inzulin, což nejsou zrovna dobré podmínky pro ztrátu tělesného tuku. Chcete-li dosáhnout své vysněné postavy, spánek by měl být jednou z Vašich priorit. "Pařit" celou noc, zalehnout jen na pár hodin a hned běžet do práce? Od toho nemůžete očekávat, že Vaše tělo bude reagovat pozitivně. Spěte nejlépe 8 hodin, pro kvalitnější spánek nepijte ve večerních hodinách nic s kofeinem a nepoužívejte elektroniku.

žena spí

Zdroje obrázků a informací: bodybuilding.com, pixabay.com, crunchfitness.ie, picsant.com
 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.