Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Zázrak z Peru: MACA

Cítíte se unavení a máte nedostatek energie? Hledáte nějaký přírodní nakopávač? Nebo se vám blíží zkouškové a vy hledáte nějaký přírodní povzbuzovač pro mozek? Tím pravým řešením by pro vás mohla být Maca peruánská, pojďme si tento přírodní zázrak dnes trochu představit.

Reklama

Maca peruánská, neboli ženšen peruánský je kořenovou zeleninou připomínající řepu, která roste ve vysokých Andách v Peru, odtud peruánská. Už jen její samotný výskyt je velkým přírodním úkazem. Roste totiž v hodně drsných klimatických podmínkách, které jsou pro většinu rostlin nepřijatelné. Patří mezi tzv. SUPERFOODS (superpotraviny) a dříve byla využívána jako silné afrodiziakum. V posledních letech se maca (superpotraviny celkově) těší velké oblibě, zejména pro jejich nutriční obsah.

Maca obsahuje velké množství živin. Obsahuje asi 18% bílkovin, 76,5% sacharidů a přibližně 5% tuků. Významná je vysokým obsahem vápníku. Dále v ní najdeme vitamíny B1, B2, B6, C a E. Tím její nutriční bohatství nekončí, najdeme v ní také měď (dokonce asi 30% doporučené denní dávky na 5g), hořčík, draslík, mangan, fosfor, síru, selen, jód, železo a je také bohatá na vlákninu.

Inkové ji považovali za nástroj síly a energie už od pradávna a v minulosti byla taktéž využívána jako přírodní afrodisiakum. Maca byla podrobena mnoha výzkumům, které postupně odkrývají její účinky. Mezi ně patří zvýšení kognitivních funkcí a schopnost koncentrace, maca vlastně poskytuje ochranu mozku před poškozením. Dále reguluje hladinu cholesterolu, používá se také při menstruačních bolestech a zmírňuje příznaky menopauzy, jelikož byl prokázán její pozitivní vliv na hormonální rovnováhu. Teď zbystří všichni pánové, maca je taktéž známá jako „přírodní viagra“. Ano, maca skutečně zvyšuje sexuální libido. (P.s. platné i pro ženy samozřejmě! O:)) U mužů podporuje tvorbu spermatu a zlepšit jeho kvalitu.

Z výsledků nedávných studií vyplývá, že maca je dobrou ochranou proti různým onemocněním spojením s vysokou hladinou LDL (špatného) cholesterolu. Využívá se k podpoře imunity. Další uplatnění v medicíně pak nachází při léčbě tuberkulózy a také při léčbě těžký nádorových onemocnění žaludku. Maca byla také využívána v boji proti akné a chudokrevnosti.

Pro sportovce bude pak nejzajímavější fakt, že obsahuje téměř všechny (přes dvacet) esenciální aminokyseliny. V mace najdeme přírodní steroly, které mají spolu s dalšími obsahovými látkami energizující účinky a zvyšují svalovou výkonnost, proto je tedy rostlina oblíbená mezi vytrvalostními sportovci.  Maca umožňuje zdravý a harmonický rozvoj svalstva, jeho posílení a zvýšení výkonnosti, naprosto přírodní cestou. Je také označována jako přírodní substitut pro steroidy. Doporučená denní dávka pro sportovce je 1 – 4 čajové lžičky denně dle individuálních potřeb. Maca je také dobrou prevencí proti osteoporóze. Urychluje regeneraci a hojení ran, zabraňuje nadměrnému opotřebování šlach, podporuje imunitní systém, redukuje únavu a vyčerpání, dodává energii, vitalitu.

Maca má několik odrůd: 

ČERVENÁ MACA
Tento druh je považovám za ten nejvzácnější a nabízí nejvíce antioxidantů. Má podle výzkumů vliv na zmenšení prostaty. Dále přispívá ke zlepšení pevnosti kostí, zvyšuje sílu a výkon, redukuje stress a deprese. Také obsahuje nejvíce esenciálních aminokyselin.

ČERNÁ MACA
Působí jako sexuální povzbuzovač, tato odrůda je nazývána přírodní viagrou v pravém slova smyslu. Podporuje tvorbu a kvalitu spermatu. Posiluje také paměť a zlepšuje náladu. Působí pozitivně na náš imunitní systém a také na kvalitu našeho spánku. Černá odrůda je dále pomocníkem při budování svalové hmoty u sportovců. 

ŽLUTÁ MACA
Je u nás pravděpodobně nejrozšířenější a nejsnáze sehnatelná. Pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů v ženském těle, zejména pak v období menopauzy. Zlepšuje náladu, zvyšuje energii a taktéž zvyšuje sexuální touhy.

Macu je možné konzumovat syrovou, pečenou, formou džemů a pomazánek, v podobě prášku a z něj tvořených kapslí. U nás se nejčastěji setkáváme s práškovou (resp. kapslovou) podobou. Maca má nasládlou chuť s karamelovým aroma.

V porovnání s kofeinem bylo vypozorováno, že maca nemá při větších dávkách za vedlejší efekt bolest hlavy a „nervozitu“, jak je tomu právě při vyšší dávce kofeinu. Maca také pozitivně ovlivňuje naši náladu a proto je využívána i k podpůrné léčbě depresí, zmírňuje stres a úzkosti.

Jak ji užívat? Jak bylo zmíněno výše, při použití prášku ji můžete míchat do kaše, jogurtu, proteinu, či jen lžičkou do pusy. Z prášku lze také tvořit různé energetické kuličky, zkrátka to už je pak na vaší fantazii. Kapsle se pak doporučují užívat společně s jídlem.  

Maca je též vhodná pro vegetariány, vegany, dokonce i pro děti. 

http://science.naturalnews.com/maca.html
http://wholeworldbotanicals.com/effects-of-peruvian-maca-on-hormonal-fun...
http://science.naturalnews.com/2007/2772987_The_influence_of_maca_Lepidi...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27548190
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26998182
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19781622
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18801111
https://www.livestrong.com/article/405436-is-maca-good-with-exercise-rou...

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)