Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Základní kámen suplementace

Spousta lidí hledá nějaký zázračný suplement, který je dovede k vytouženému tělu a přitom zapomínají na naprosté základy. Nejdůležitějším prvkem vaší suplementace totiž není protein, ani animokyseliny, ale právě omega 3 mastné kyseliny, známé též pod pojmem rybí olej, by měly být základním kamenem při budování vašeho suplementačního plánu.

Reklama

Rybí olej je souhrnný termín, který se používá pro označení dvou omega-3 mastných kyselin – EPA a DHA. Nenechte se zmást, nejsou to vůbec žádné zkratky pro teroristické organizace nebo drogy, ale jde o kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Přidám ještě zkratku ALA (kyselina alfa – linoelová) a tyhle tři společně tvoří skupinu kyselin označovaných jako omega 3 mastné (EFAs)

EPA a DHA jsou primární kyseliny, které se nacházejí v živočišných produktech a suplementech, zatímco ALA najdeme v semínkách, olejích a oříškách. ALA jako jedinou tělo vytvořit nedokáže a musíme ji přijímat ze stravy. EPA a DHA je tělo schopno vytvořit z ALA, ale jedná se o poměrně složitý proces, proto bychom se měli zaměřit na konzumaci potravin s obsahem právě těchto dvou kyselin a díky skladbě našich jídelníčků zejména na jejich dodatečnou suplementaci pomocí výživových doplňků. EPA a DHA najdeme především v rybách, malé množství omega 3 pak poskytnou některé ořechy a maso.  

Průměrná středoevropská  strava je bohatá na maso a poskytne tělu dostatek omega 6 mastných kyselin, ale často je chudá právě na omega 3, což narušuje optimální rovnováhu a může vést i ke zdravotním potížím. To však neznamená, že omega 6 kyseliny nejsou pro tělo důležité! Zdravé tělo potřebuje oba typy v určitém poměru. Bohužel  na rozdíl od severských zemí a ostatních, s mořem sousedících států, máme ve stravě velmi málo ryb, nebo jich nejsme schopni zkonzumovat dostatek, abychom se dostali na potřebnou dávku omega 3 mastných kyselin a podíl mezi omega 6 a omega 3 tak bývá nevyrovnaný. Zejména to je důvodem, proč se doporučuje dodatečná suplementace pomocí potravinového doplňku. Rybí olej je pak nejjednodušším způsobem, jak zajistit tělu dostatečný příjem i omega 3 mastných kyselin. Jaké zdravotní benefity nám rybí olej poskytuje?

Udržuje zdravou hladinu cholesterolu a snížení hladiny triglyceridů

Dieta ve spojení s nějakou pohybovou aktivitou ovlivňují hladinu *triglyceridů (TGL) v těle. To pro některé z nás pak díky genetické predispozici, může vést ke zvýšené hladině těchto tuků. EPA i DHA mají schopnost hladinu TGL snižovat. Doplnění rybího oleje může tedy podpořit udržení zdravého profilu cholesterolu, tedy vytvoření zdravého poměru mezi hladinami HDL („dobrého cholesterolu“) a LDL („špatného cholesterolu“).

*Triglyceridy jsou podstatou rostlinných a živočišných tuků a jejich hodnoty souvisí s rizikem kardiovaskulárních chorob. Zvýšená hladina triglyceridů nám říká o množství částic přenášejících cholesterol v krvi

Podpora pro zdravé kosti

S přibývajícím věkem i naše kosti slábnou a jsme náchylnější ke zraněním. Stejně tak je tomu u žen v období hormonálních změn, jako třeba při vstupu do menopauzy, kdy dochází ke kolísání hladiny estrogenu a progesteronu a roste riziko vzniku osteoporózy. Byly provedeny studie, které prokazovaly kladné důsledky příjmu omega 3 mastných kyselin s dlouhými řetězci na hustotu kostí a množství vápníku v nich. Naopak vysoký poměr omega 6 může zvýšit riziko vzniku nižšího obsahu vápníku v kostech.

Klíčový hráč pro regeneraci

Tento bod ocení zejména sportovci. Omega 3 mastné kyseliny mohou opravdu snížit bolestivost svalů a mají protizánětlivé účinky. Z těchto kyselin totiž v těle vznikají další látky, tzv. eikosanoidy (prostaglandiny, tromboxany, leukotrieny), které fungují jako protizánětlivé spouštěče. Kromě toho jsou omega 3 i omega 6 důležitou složkou buněčných membrán a klíčovým prvkem pro vznik mnoha dalších sloučenin v těle, které se podílejí třeba na regulaci tlaku krve nebo zmírňují ony zánětlivé procesy. Proto zvýšení suplementace omega 3 pomáhá ke snížení únavy a vyčerpání po těžkém tréninku a zároveň slouží jako prevence proti vzniku onemocnění.

Vliv na spalování tuku a sportovní výkon

Ano, tuk vám opravdu může pomoci spalovat tuk. Podle provedených výzkumů se zdá, že omega 3 mastné kyseliny zvyšují přínosy pravidelného cvičení. V jedné studii rozdělili testované jedince do skupin, které byly vytvořeny na základě příjmu oleje a pohybové aktivity: slunečnicový olej (omega 6), slunečnicový olej a cvičení, omega - 3, omega - 3 a cvičení. U subjektů z poslední skupiny byl pozorován největší úbytek tělesného tuku se současným zlepšením hladiny cholesterolu. Konzumace omega 3 mastných kyselin tedy zvyšuje metabolismus tuků během cvičení. To vede ke zlepšení využívání tuku jako paliva a pomáhá uložit tělu více svalového glykogenu.

Vliv na kognitivní funkce

Omega 3 mastné kyseliny mají klíčový vliv na mozek, tedy i vývoj a růst. Jsou tedy také spojeny s vlivem na paměť a kognitivní funkce, protože konkrétně EPA a DHA, podporují vývoj a regeneraci nervového systému. To má pro sportovce za účinek zvýšení síly a výkonu při tréninku. Posílení paměti je spojeno zejména pak suplementací DHA.  Omega - 3 mohou najít využití také při léčbě depresí a jiných psychických poruch (v tomto případě se jako účinnější uvádí spíše EPA). Tyto kyseliny jsou také významnou prevencí proti demenci.

Další účinky v rámci zdraví a prevence

Existují studie, které prokazují, že omega 3 mastné kyseliny mohou hrát roli v prevenci i léčbě různých druhů rakoviny a díky tomu, že mají podstatný vliv na naše srdce a cévy, snižují i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Dále také snižují riziko mrtvice, riziko mozkové příhody, či nějakých psychických poruch spojených s funkcí nervové soustavy. Kromě toho slouží ještě jako prevence proti artróze a poruchám imunitního systému. Tím samozřejmě všechny benefity omega 3 mastných kyselin ani zdaleka nekončí. Mají pozitivní vliv i na náš vzhled ať už je řeč o kůži, či vlasech. Další pozitivní účinky můžeme pozorovat na zraku. Jsou významné pro schopnost koncentrace a zejména velice důležitou roli hrají jako protizánětlivý faktor v těle.

Pokud vás předchozí řádky přesvědčili o tom, že rybí olej zařadíte do své suplementace a ptáte se, jaký výrobek je nejlepší?  U produktů s obsahem omega-3 mastných kyselin je velice zásadní, aby byl NEOBSAHOVAL rtuť. Tyto výrobky jsou pak vhodné pro běžnou populaci, velmi přínosné pro sportovce a dokonce velice vhodné i pro těhotné a kojící ženy. 

Doporučuje se užívat omega 3 s jídlem, ideálně pak s takovým, které obsahuje sacharidy a je bohatší na aminokyseliny. Dále se také doporučuje, aby byl výrobek uchováván v chladu, ideálně pak v ledničce.

Zdroje:
http://jn.nutrition.org/content/early/2010/02/24/jn.109.119578.abstract
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0046832
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17490962
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10539741
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18563435
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23400626
http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1267.abstract
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3737804/
https://examine.com/supplements/fish-oil/#ref154
http://www.springerlink.com/content/22725753q27k376g/

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3 (2 votes)