Jste zde

Napsal: petratvardkova

Stévie

STÉVIE

Omezení přísunu cukrů - Jde o jednu z nejefektivnějších věcí kterou můžete udělat,  pokud jde o hubnutí nebo nabírání svalů. Ale co si budeme nalhávat, odolávání sladkému je zároveň jednou z nejtěžších záležitostí co se týče zdravého životního stylu.

Reklama

Stévie je přírodní a bezkalorická náhražka cukru. Ačkoliv její chuť není identická s chutí cukru, její sladkost ho bezpečné nahradí. Chuťově může být dokonce mnohonásobně sladší než cukr. V roce 2011 byla v Evropské Unii schválená jako přídatná látka do potravin pod označením E 960. Momentálně má stévie 40% zastoupení na japonském trhu s umělými sladidly. Pro slazení nápojů ji používá například CocaCola.

Z ČEHO JE STÉVIE?

Stévie sladká (Stevia rebaudiana, nazývána také stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je tropická rostlina z čeledi hvězdnicovité. Kromě toho že je nekalorická, také nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky. Používala se dokonce při léčbě diabetiků, jako prostředek pro zvýšení citlivosti na inzulin. 

Dnes se dá sehnat v mnoha podobách. Jako sušené nebo drcené listy rostlin, jako extrakt nebo jako umělé sladidlo. Čím dál více se také používá k oslazení limonád. Vždy platí, snažit se sehnat co nejpřírodnější formu. Příliš zpracovaná stévie s sebou nese další chemikálie. Ty se často se používají pro zvýšení trvanlivosti produktu. 

BENEFITY

Stevie byla po staletí konzumována pro lékařské účely v jihoamerických zemích, ačkoli její přínosy byly teprve nedávno studovány vědecky. Primární benefity spojené se stévií zahrnují kontrolu nad tělesnou hmotností a hladiny glukózy v krvi. 

Stévie je však jako sladidlo stále poměrně nový produkt, proto prozatím není k dispozici dostatek výzkumů, a názory na užívání stévie se mohou rozcházet. V mnoha civilizacích je užívaná bezpečně už po staletí, ale pouze v relativně malém množství. Proto vždy pamatujte na to že všeho moc škodí. 

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (2 votes)