Jste zde

Napsal: Šárik89

Pokročilé kombinace suplementů

Jste připraveni dostat svou suplementaci na novou úroveň?

V tomto článku budeme rozebírat kombinace doplňků výživy, které sahají za hranice běžné suplementace. Rozebereme čtyři kategorie – lepší napumpování, více energie, zlepšení nálady a zvýšení hladiny růstového hormonu.

Reklama

KOMBINACE PRO NAPUMPOVÁNÍ 

Zlepšení napumpování není pouze o chvilkovém zvětšení svalů. Napumpování je způsobeno větším objemem kapaliny ve svalových buňkách. Toto natáhne svalovou membránu, což buňky vycítí, a započnou procesy svalového růstu, které větší objem tekutiny přijmou. Jinými slovy, napumpován dlouhodobě může pomáhat s růstem svalů. Následující suplementy zlepší vaše napumpování.

ARGININ

Mnozí lidé věří, že NO doplňky skutečně obsahují oxid dusnatý. To není pravda. NO by se dost těžko suplementoval, protože je to plyn. V těchto doplňcích dostáváte slušnou dávku aminokyseliny argininu. Tuto aminokyselinu v těle rychle přeměňujeme na NO enzym zvaný NO syntáza. Jednou z mnoha výhod NO je roztahování cév, čímž se do svalů dostává více krve. Více krve znamená více vody, protože krev je skoro samá voda. Tento efekt zvyšuje napumpování.

Arginin zakoupíte na našem shopu shop.kulturistika.com ZDE

CITRULLIN

Tato aminokyselina má blízkou spojitost s argininem. Citrullin se v těle pravidelně přeměňuje na arginin. Studie dokonce ukazují, že braní citrulinu zvýší hladinu argininu v těle víc než braní samotného argininu, protože citrullin je lépe absorbován. Další výzkumy ukazují schopnost citrullinu bránit svalové únavě, čímž můžete provádět více opakování.

Citrulin zakoupíte na našem shopu shop.kulturistika.com ZDE

PYCNOGENOL

Jak již bylo zmíněno, arginin potřebuje ke své konverzi NO syntázu. K maximální konverzi je třeba maximální aktivita tohoto enzymu. Zde hraje důležitou roli antioxidační flavonoid z kůry francouzské borovice – pycnogenol. Pycnogenol maximalizuje tvorbu NO syntázy.

KOMBINUJTE JE TAKTO 

Berte 3-5 gramů argininu ve formě L-argininu, arginin alfa-ketoglutarátu, arginin malátu nebo arginin etyl esteru s jídlem, a to zhruba 30-60 minut před tréninky. K tomu 2-3 g bud L-citrulinu,  nebo citrulin malátu a 50-100 mg pycnogenolu.

 ROZVRH PRO NAPUMPOVÁNÍ
 • Arginin | 3-5 g 30-60 minut před tréninky, s jídlem
 • Citrullin | 2-3 g 30-60 minut před tréninky, bez jídla
 • Pycnogenol | 50-100 mg 30-60 minut před tréninky, bez jídla

KOMBINACE PRO ENERGII 

Energetický balíček dobře doplní silové doplňky. Více energie vám zařídí větší sílu, než jakou jste si mysleli, že dokážete vyvinout.

KOFEIN

V kombinaci pro energii musí být kofein. Je to stimulant CNS, který vás dokáže nakopnout tak, že aspoň pocitově dokážete zvednout cokoli. Nejpopulárnější drogu na světě tu však nemáme náhodou. Kofein umí také zvyšovat svalovou sílu, pokud jej berete asi hodinu před tréninkem.

Kofein zakoupíte na našem shopu shop.kulturistika.com ZDE

TYROSIN 

Tato aminokyselina povzbuzuje. V těle tvoří mnohé důležité hormony a neurotransmitery včetně dopaminu, epinefrinu a norepinefrinu. Zvýšená hladina dopaminu pomůže s koncentrací a dodá drive pro cvičení. Epinefrin a norepinefrin mohou snižovat únavu a udržovat sílu během tréninku.

Tyrosin zakoupíte na našem shopu shop.kulturistika.com ZDE

CO Q10 

Koenzym Q10, známý také jako ubiquinon (protože je všudypřítomný), je podstatný pro tvorbu ATP v těle. ATP je zásadní energetickou složkou pro kontrakci svalových buněk při zvedání činek. Optimální hladina CoQ10 může při tréninku zařídit optimální hladinu ATP ve svalových buňkách, a tím schopnost cvičit tvrději. Japonští vědci z Osaka City University Graduate School of Medicine popsali ve vydání časopisu Nutrition z roku 2008, že subjekty, kterým bylo podáváno 300 mg CoQ10 denně po dobu 8 dní, zažívali nižší únavu během tréninku a mezi jednotlivými tréninky se rychleji zotavovali.

KOMBINUJTE JE TAKTO

Asi hodinu před tréninky berte 200-400 mg kofeinu a 2-4 g tyrosinu. Těsně před tréninky, ve svém nápoji, berte 200 mg CoQ10. Dalších 100-200 mg CoQ10 berte s některým z dalších jídel dne. 

ROZVRH PRO ENERGII
 • Kofein | 200-400 mg asi hodinu před tréninky
 • Tyrosin | 2-4 g asi hodinu před tréninky
 • CoQ10 | 200 mg s předtréninkovým nápojem; dalších 100-200 mg se snídaní, obědem nebo večeří

KOMBINACE PRO MOZEK / NÁLADU

V dietě se moc dobře necítíte. Je to tím, že omezení přísunu sacharidů a kalorií sníží hladinu hormonu serotoninu. To vám pokazí náladu a může vést k neodolatelné chuti na zakázané věci. Další nepříjemností je, že dieta dle studií také snižuje svalovou sílu. Níže popsaná kombinace suplementů vám v dietě zlepší náladu i výkonnost.

BETA-FENYLETYLAMIN

Známý také jako fenyletylamin je přírodní látkou a metabolitem aminokyseliny fenylalaninu, která zlepšuje přenos nervových vzruchů. PEA napomáhá hubnutí, protože v těle zvyšuje koncentraci norepinefrinu, který drží metabolizmus i pálení tuku vysoko. PEA také dodává pocit euforie tím, že v mozku zvyšuje hladinu dopaminu a serotoninu.

RHODIOLA ROSEA

Toto je extrakt z kořenů, který zvyšuje odolnost těla vůči stresu. Rhodiola také zlepšuje kognitivní funkce, náladu a sportovní výkon. Dělá to skrze neurologické mechanizmy, které se vypořádávají se stresem. Zahrnuje to vyplavování neurotransmiterů zodpovědných za náladu, tedy opět norepinefrinu, dopaminu a serotoninu. Rhodiola také zvyšuje hladinu beta-endorfinů, které ulevují od bolesti a zlepšují náladu. Výzkumy ukazují, že také mobilizuje mastné kyseliny z tukových buněk, zejména během cvičení, čímž dále napomáhá hubnutí.

5-HTP 

Esenciální aminokyselina tryptofan se před tvorbou serotoninu a melatoninu v těle mění na 5-hydroxytryptofan. Ten vám může před spaním pomoct se uklidnit a zvládnout touhu po jídle. Na rozdíl od tryptofanu se 5-HTP dobře absorbuje a dostává do mozku a nevyužívá se k proteosyntéze. Většina se ho tak v mozku použije na tvorbu serotoninu a melatoninu. Výzkumy potvrzují, že do systému se dostane až 70% požitého 5-HTP. Potvrzují také, že omezuje chuť k jídlu a zlepšuje hubnutí. Vědci z University of Rome zjistili, že subjekty, kterým byl podáván 5-HTP jedli oproti placebo skupině denně méně kalorií a zhubnuli až o 5 kilogramů více.

KOMBINUJTE JE TAKTO

Berte 100-500 mg beta-fenyletylaminu jednou nebo dvakrát denně, dále  50-300 mg rhodioly rosea (běžný extrakt má minimálně 3% rosavinů a 1% salidrosidu; rosaviny a salidrosid v poměru 3:1) dvakrát nebo třikrát denně, bez jídla a večer berte 50-300 mg 5-HTP. 

ROZVRH PRO MOZEK / NÁLADU

 • PEA | 100-500 mg jednou nebo dvakrát denně
 • Rhodiola | 50-300 mg dvakrát nebo třikrát denně
 • 5-HTP | 50-300 mg večer

KOMBINACE PRO GH

Tato kombinace zvýší hladinu růstového hormonu, anabolického hormonu, který zlepšuje svalový růst a podporuje hubnutí. Držet vysoko testosteron a GH je ideální pro anabolické prostředí v těle. Kritická období pro GH jsou trénink a spánek.

GLUTAMIN

Tato aminokyselina má pro kulturistiku nesčetné výhody. Jednou z nich je, že zvyšuje hladinu GH. Vědci z Louisiana State University (Shreveport) zjistili, že suplementace glutaminem zvýší hladinu Gh už za 90 minut po pozření. Spekuluje se o tom, že se toho dosahuje zvýšením produkce argininu v ledvinách. Arginin zvyšuje tvorbu GH tím, že potlačuje hormon, který tvorbu GH běžně brzdí. Další možnou cestou pro funkci glutaminu je skrze přeměnu na glutamát, výkonný stimulátor GH.

Glutamin zakoupíte na našem shopu shop.kulturistika.com ZDE

GABA

Kyselina gama-aminomáselná je ve skutečnosti aminokyselina, která v těle pracuje jako neurotransmiter. Má mnohé pozitivní účinky na nervový systém jako zkvalitnění spánkového cyklu. Také stimuluje vylučování GH. Ukázaly to nesčetné výzkumy, z nichž poslední byl proveden v roce 2008 na Shenandoah University (Winchester, Virginia).  Vědci poté publikovali v časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise závěry, že cvičící muži, kteří brali před tréninky nebo i v klidu 3 g GABA měli hladinu GH vyšší o 200%, respektive 400%.

ALFA-GPC

Alfa-glycerylfos-forylcholin se získává ze sojového lecitinu a je zdrojem cholinu. Zlepšuje mentální funkce tím, že zvyšuje tvorbu acetylcholinu. Dále stimuluje vyplavování GH skrze hormon k tomuto určený.

KOMBINUJTE JE TAKTO

Berte 5-10 g glutaminu, 3-5 g GABA a 100-500 mg alfa-GPC s předtréninkovým nápojem a znovu před spaním.

ROZVRH PRO ZVÝŠENÍ HLADINY GH

 • Glutamin | 5-10 g  s předtréninkovým nápojem a před spaním
 • GABA | 3-5 g s předtréninkovým nápojem a před spaním
 • Alfa-GPC | 100-500 mg s předtréninkovým nápojem a před spaním

Zdroj: www.bodybuilding.com
Autor: Jim Stoppani, PhD

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Supplement Stacking 102

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno