Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Opomínaný zinek

Zinek je nenápadný minerál, který má nečekaně mnoho účinků na naše tělo. Pojďte si přečíst něco málo o tomto minerálu z následujícího článku.

Reklama

Zinek je významnou mikrosložkou výživy, na kterou se velmi často zapomíná. Zinek přitom ovlivňuje produkci hormonů, dokonce působí i na výkon a sílu, proto bychom na jeho dostatek měli dbát. Tento fakt je platný obzvláště pro sportovce a hodně aktivně žijící jedince, jelikož zinek se z těla „ztrácí“ prostřednictvím potu, tedy během fyzické zátěže.

Zinek patří mezi tzv. základní minerály, což znamená, že ho lidské tělo samostatně neprodukuje, ani nedokáže vytvářet jeho zásoby. Je tedy potřeba ho přijímat pomocí stravy, případně suplementů. Mezi potravinami bohatými na zinek najdeme například játra, maso, vejce, ryby, ječmen, semínka, ořechy, droždí, pohanka, obilniny (pšenice, špalda, žito, oves, proso). Je však důležité zdůraznit, že zinek je lépe využitelný z živočišných zdrojů, než z těch rostlinných, kvůli obsahu fytátů a vlákniny. Denní dávka by se u sportovců měla pohybovat kolem 15mg.

Proč bychom si měli hlídat, aby náš příjem tohoto mikroelementu byl dostatečný? Zinek je pro organismus nesmírně důležitý. Hraje velkou roli ve funkci více než stovky enzymatických procesů. Působí jako podpora imunitního systému a ochrana proti volným radikálům, což jsou skupiny atomů, které jsou nepříznivé pro náš organismus, jelikož mohou poškozovat tkáně a živé buňky. Dále také zinek ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů, u mužů podporuje zdraví a funkci prostaty. Napomáhá syntéze DNA a je taktéž důležitý pro správný růst. Je dokonce živinou důležitou pro naše oči, zejména pak pro oční rohovku.Tento minerál se také účastní tvorby inzulinu. Dále je důležitý pro syntézu bílkovin a nukleonových kyselin, pomáhá odstranit oxid uhličitý, který produkuje tělo za normálních metabolických procesů. Dostatečný příjem zinku napomáhá také hojení ran.

Je druhým nejhojnějším kovem v těle a je životně nezbytný. Jeho nedostatek je spojován s patologickými stavy, zejména pak s poruchami CNS, jako je epilepsie, schizofrenie, nebo Alzheimerova choroba. Dokonce i jeho nadměrný příjem je na škodu a může pro nás být toxický. Zinek také působí pozitivně na chuť k jídlu.

Pro sportovce, zejména pak pro mužskou část, je stěžejní informací, že zinek má vliv na hladinu testosteronu a zvyšuje produkci anabolických hormonů.  V této studii dospěli k závěru, že u starších mužů, kteří měli zinku nedostatek, po jeho šesti měsíční suplementaci, došlo ke zvýšení hladiny testosteronu až dvojnásobně. Zinek snižuje aktivitu enzymu aromatázy, který podněcuje přeměnu testosteronu na estrogen.

Mezi méně známé účinky zinku patří i jeho schopnost modelovat mozkové funkce. Lidský mozek obsahuje značné množství zinku -  přičemž koncentrace 5-15% jsou koncentrovány pouze v synaptických vezikulách (transportních váčků) glutamatergických neuronů.  Zinek se podílí na tvorbě nových nervových buněk a synapsí. Je důležitý pro přenos informací v mozku, pro růst nových neuronů a jejich migraci. Reguluje také tvorbu dopaminu, což je látka, která zlepšuje náladu a schopnost koncentrace.

Nedostatek zinku může vyvolávat únavu, změnu nálad a také psychické poruchy až deprese. Dalším příznakem je suchá kůže, špatná kvalita vlasů, nehtů, popraskané koutky a nechutenství. Při absenci zinku také dochází k poruše imunitního systému a jsme tak vystaveni většímu riziku nemocí. U dětí se jeho nedostatek projevuje zpomalením růstu. Pozor si ale dejte i na předávkování zinkem, které se stejně jako jeho nedostatek projevuje zhoršenou imunitou, nevolnostmi až zvracením či průjmy.

Jak zinek suplementovat?

Zinek je nutné užívat v kombinaci s jinými prvky. Velice známou kombinací je tzv. ZMA – zinek + magnesium (hořčík). Tato kombinace se často využívá i jako doplněk, který by měl napomáhat regeneraci a spánku. Hořčík je také důležitý pro činnost a funkci svalů a proto v kombinaci se zinkem podporuje produkci anabolických hormonů. Vhodnou volbou je také kombinace s B6 (ideálně pak i s B12), kvůli synergickému účinku s hořčíkem.

Využitelnost a vstřebatelnost zinku také podpoří vitamín C, takže další možností při hledání komponentu k zinku, se jeví jako vhodná volba právě vitamin C. Tato kombinace je často využívána při oslabené imunitě. 

Při suplementaci bychom se naopak měli vyhnout kombinaci s mědí a železem, jelikož zinek je opozitním minerálem k těmto kovům. Také bychom ho neměli přijímat s jídlem, které obsahuje bílkoviny. Může totiž bránit vstřebávání aminokyselin, což může v konečné fázi omefit schopnost růstu svalové hmoty a nárustu síly. 

Zdroje:
https://www.asep.org/asep/asep/BrillaV2.PDF
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3969937
http://www.jbc.org/content/275/2/1023.full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25130547
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8875519
https://www.bodybuilding.com/content/your-expert-guide-to-zinc.html

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)