Jste zde

Napsal: Šárik89

Čtyři výhodné kombinace suplementů

Mnohé suplementy fungují dobře samostatně. Když je však budete kombinovat, bude efekt ještě lepší.

V následujících řádcích zjistíte, které kombinace Vás mohou přiblížit vašemu vysněnému cíli.

Reklama

Burákové máslo a marmeláda, hranolky a kečup, filmy a popcorn. Všechno z toho si můžete dát samostatně, ale proč byste to dělali? Dohromady je to mnohem lepší.

To stejné platí o suplementech. Velké množství studií potvrzuje, že některé suplementy si navzájem pomáhají odvádět lepší práci.

Nechcete věci příliš komplikovat a chcete vymačkat z každého suplementu maximum? Vyzkoušejte tyto kombinace.

Nejlepší kombinace pro sílu a velikost: kreatin + beta alanin

Kreatin je vyhlášen svou schopností zvyšovat sílu i objem. Používají jej všichni: od rekreačních cvičenců, až po profesionální sportovce. Kombinace kreatinu s nakopávačem beta alaninem může výsledky ještě zlepšit.

Kreatin nasycuje v těle zásoby fosfokreatinu, a zlepšuje intenzitu tréninku i regeneraci po něm. Beta alanin zvyšuje hladinu karnosinu, což pomáhá chránit vodíkové ionty, a vy tak budete moci v tréninku odvést více práce před selháním.

Společně tyto dva suplementy nejenom zlepšují výkon v tréninku, ale také přidávají svalovou hmotu a redukují množství tuku – mnohem více než při braní samotného kreatinu, tedy podle  studie níže[1].

Nejlepší kombinace pro regeneraci: kasein + probiotika

Stabilní dodávání bílkovin z pomalu stravitelného kaseinu podporuje růst svalů i regeneraci. Probiotika mnohým lidem zlepší trávení, a tím i příjem živin.

Když tyto dva suplementy zkombinujete, mohou vás méně bolet svaly a může se zlepšit i regenerace po tréninku.

V nedávné dvoutýdenní studii univerzity Tampa vědci rozdělili vzpěrače do dvou skupin. Jedna konzumovala samotný kasein a druhá kasein s probiotickou bakterií Bacillus coagulans. Na konci studie vědci zjistili, že skupina s probiotiky zažívala menší bolesti po tréninku, měla rychlejší regeneraci déle si udržela vysokou výkonnost.[2]

Nejlepší kombinace pro soustředění: kofein + L-theanin

Kofein vám asi obhajovat nemusím. Ať už si ho připravujete doma, pijete kávu nebo pojídáte tablety, kofein pohání většinu světa jak v práci, tak při tréninku.[3]

Abyste si duševně pomohli ještě více, zvažte L-theanin, aminokyselinu, kterou můžeme najít v čaji. Je unikátní v tom, že tlumí mozkové vlny alfa, čímž umí zařídit, že budete velmi pozorní a klidní.[4]

Kombinace obou suplementů zlepšuje pozornost, a dokonce i náladu.[5] Pro vás to může znamenat, že budete pozorní jako po kofeinu, ale bez jeho vedlejších účinků, jako je bolení hlavy, nervozita a dojezd, kdy účinky odezní. To je kouzelné.

Nejlepší kombinace pro hubnutí: extrakt ze zeleného čaje + kofein

Suplementy pro hubnutí často obsahují kofein, protože ten umí svým způsobem zvýšit jak výdej energie, tak míru rozkladu tuku při tréninku.[6,7].

To je samo o sobě dost impozantní. Přidání základní ingredience výtažku ze zeleného čaje, EGCG, může zvýšit hladinu metabolizmu ještě více, čímž se za stejný čas spálí více kalorií.[8]

Zdroje:
1. Hoffman, J., Ratamess, N., Kang, J., Mangine, G., Faigenbaum, A., & Stout, J. (2006). Effect of creatine and ß-alanine supplementation on performance and endocrine responses in strength/power athletes. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 16(4), 430-446.
2. Jäger, R., Shields, K. A., Lowery, R. P., De Souza, E. O., Partl, J. M., Hollmer, C., ... & Wilson, J. M. (2016). Probiotic Bacillus coagulans GBI-30, 6086 reduces exercise-induced muscle damage and increases recovery. PeerJ, 4, e2276.
3. FDA. (2007, Fall). Medicines in my Home: Caffeine and Your Body. Retrieved from www.fda.gov/downloads/UCM200805.pdf
4. Owen, G. N., Parnell, H., De Bruin, E. A., & Rycroft, J. A. (2008). The combined effects of L-theanine and caffeine on cognitive performance and mood. Nutritional Neuroscience, 11(4), 193-198.
5. Haskell, C. F., Kennedy, D. O., Milne, A. L., Wesnes, K. A., & Scholey, A. B. (2008). The effects of L-theanine, caffeine and their combination on cognition and mood. Biological Psychology, 77(2), 113-122.
6.Costill, D. L., Dalsky, G. P., & Fink, W. J. (1977). Effects of caffeine ingestion on metabolism and exercise performance. Medicine and Science in Sports and Exercise, 10(3), 155-158.
7. Arciero, P. J., Bougopoulos, C. L., Nindl, B. C., & Benowitz, N. L. (2000). Influence of age on the thermic response to caffeine in women. Metabolism, 49(1), 101-107.
8. Dalbo, V. J., Roberts, M. D., Stout, J. R., & Kerksick, C. M. (2008). Acute effects of ingesting a commercial thermogenic drink on changes in energy expenditure and markers of lipolysis. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 5(1), 6.

Zdroj: www.bodybuilding.com
Autor: Keagan Kiely, CISSN

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: 4 Supplement Pairings That Are Better Together!

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno