Jste zde

Napsal: petratvardkova

Čtyři doplňky stravy pro lepší spánek

Máte problém se spánkem? V noci se převalujete ze strany na stranu, místo toho abyste si pořádně odpočinuli? O významu kvalitního spánku není pochyb. To se týče sportu, je důležitý už jen pro regeneraci a lepší výkon. V tomto článku se dozvíte, které doplňky stravy vám k němu pomohou.

Reklama

Mnozí z nás používají suplementy k tomu abychom zvládli více zvednout, kvalitněji cvičit,. Ale existují i suplementy pro podporu mimo posilovnu? O významu spánku už víme. Víme, že potřebujeme jeho určité množství pro regeneraci svalů. Během spánku odpočívá tělo i mysl. Pokud je spánek nekvalitní, škodí zdraví, výkonnosti i produktivitě. Toto jsou čtyři suplementy které pomohou vašemu spánku – a tím i výsledkům.

Hořčík

Hořčík je nezbytný pro mnoho enzymatických reakcí v těle. I přesto jak je pro nás důležitý, stále ho má mnoho lidí nedostatek. Hořčík se váže na neurotransmitter zvaný GABA. Není divu že nedostatek tohoto silného minerálu může být na vině spánkových potíží.

Výzkum University od Geneva ukázal, že existuje možná spojitost mezi úrovní hořčíku a kvalitou spánku. Vyšší hladiny hořčíku v krvi vedly k klidnějšímu nočnímu spánku, zatímco nedostatek hořčíku vedl k většímu neklidu během spánku, stejně jako ke zvýšení času probuzení. Doporučení pro suplementaci hořčíku pro dospělé je 310-420 miligramů, i když některé studie používají dávky až 500 miligramů denně u starších lidí s nedostatkem hořčíku. Je důležité přistupovat ke každému tělu individuálně a najít tu správnou dávku pro vaše tělo. Příliš mnoho hořčíku může následující den způsobit otupělost, podrážděnost a trávicí potíže. Začněte na 200 miligramové dávce před spaním a věnujte pozornost tomu jak se cítíte s postupně navyšujícími se dávkami, dokud nezjistíte co je pro vás nejlepší.

Vítánie snodárná (Ašvaganda)

Tato silná bylina se v současné době dostává do popředí díky současnému stylu života. Bývá po několik tisíciletí využívána v systému v tradičního indického lékařství. Je užitečná pro podporu každodenního stresu. Mimo jiné označována za velmi spolehlivé přírodní afrodiziakum. Současný výzkum ukazuje na pomoc při léčbě spánku. Užívá se po 300-500 miligramech 1-2x denně, nejlépe s jídlem.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je známý a populární doplněk dopomáhající lepšímu spánku. Nejčastěji se používá jako přísada do bylinného čaje, ale je možné ho nalézt i ve formě kapslí. Studie prokázaly že může zkrátit dobu potřebnou k usnutí, podporuje kvalitu spánku a snižuje únavu následující den. Doporučená dávka je 450 miligramů před spaním. Vyvarujte se jeho užívání s jinými přírodními spánkovými pomocniky, protože může následně způsobovat ospalost. Pokud následující den cítíte spánkovou “kocovinu”, pak snižte dávku.

Melatonin

Melatonin hraje důležitou roli v řízení rytmů den-noc. Hladiny melatoninu jsou silně závislé na střídání světla a tmy. Jeho produkce je největší právě během tmy. Schopnost tvorby melatoninu se s narůstajícím věkem postupně snižuje. To může být považováno za jeden z důvodů zvýšeného výskytu nespavosti Ve vyšším věku a u osob se sníženou hladinou melatoninu v krvi. Dávkování je u každého člověka individuální, ale pamatujte že méně je někdy více. Názory na užívání melatoninu jako doplňku se navíc často rozcházejí. (Kniha UXL Encyclopedia of Drugs & Addictive Substances (2004) uvádí, že žádná vědecká studie důvěryhodně nepotvrdila účinnost melatoninových potravinových doplňků - zdroj Wikipedie)

Zdroj: https://www.bodybuilding.com/content/4-supplements-to-improve-your-sleep...

Morris, M. E. (1992). Brain and CSF magnesium concentrations during magnesium deficit in animals and humans: neurological symptoms. Magnesium Research, 5(4), 303-313.
Abbasi, B., Kimiagar, M., Sadeghniiat, K., Shirazi, M. M., Hedayati, M., & Rashidkhani, B. (2012). The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. Journal of Research In Medical Sciences: The Official Journal of Isfahan University of Medical Sciences, 17(12), 1161.
Kalani, A., Bahtiyar, G., & Sacerdote, A. (2012). Ashwagandha root in the treatment of non-classical adrenal hyperplasia. BMJ Case Reports, 2012, bcr2012006989.
Raut, A. A., Rege, N. N., Tadvi, F. M., Solanki, P. V., Kene, K. R., Shirolkar, S. G., ... & Vaidya, A. B. (2012). Exploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania Somnifera) in healthy volunteers. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 3(3), 111.
Barton, D. L., Atherton, P. J., Bauer, B. A., Moore Jr, D. F., Mattar, B. I., LaVasseur, B. I., ... & Morgenthaler, T. I. (2011). The use of valeriana officinalis (valerian) in improving sleep in patients who are undergoing treatment for cancer: a phase III randomized, placebo-controlled, double-blind study: NCCTG Trial, N01C5. The Journal of Supportive Oncology, 9(1), 24.
Leathwood, P. D., & Chauffard, F. (1985). Aqueous extract of valerian reduces latency to fall asleep in man. Planta Medica, 51(02), 144-148.
Lemoine, P., Nir, T., Laudon, M., & Zisapel, N. (2007). Prolonged‐release melatonin improves sleep quality and morning alertness in insomnia patients aged 55 years and older and has no withdrawal effects. Journal of Sleep Research, 16(4), 372-380.

fotografie: https://www.menshealth.com/sites/menshealth.com/files/dietary-supplement...

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno