Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Co potřebujete vědět o vitaminu D

Vitamín D, jeden z nejpodceňovanějších vitamínů, přesto má hromadu kladů pro naše zdraví. Proč je vlastně tak opomínaný? Odpověď je jednoduchá. Je volně dostupný, nic nás to nestojí – vzniká totiž hlavně při pobytu na slunci, takže se nabízí domněnka, že není třeba se na něj nikterak soustředit. Ale není tomu tak dávno, co internet a další média zaplavily zprávy o jeho velkém světovém nedostatku. Jak je vitamín D důležitý pro Tělo?

Reklama

Ano, skutečně až miliarda lidí na světě trpí nedostatkem vitamínu D, kterému se přezdívá také sluneční vitamín. Přezdívkou jsme vlastně našli i odpověď na otázku, proč ho mají nedostatek. Bohužel žijeme v době, kdy malé děti raději sedí celé dny doma u počítače a televize, než aby běhaly venku, my dospělí stále více pracujeme a na pobyt na slunci nám tak zbývá také čím dál méně času. A tak jeho světový nedostatek poměrně snadno vysvětlitelný. Přitom jeho účinky nabízí hromadu pozitiv nejen co se zdraví týče, ale dokonce i vašich sportovních výkonů.

Nějaká ta úvodní teorie..

Vitamin D technicky vlastně není vitamínem. Je považován za pro-hormon, který je syntetizován přes kůži v reakci na sluneční záření. Řadí se ale mezi vitamíny rozpustné v tucích. Napomáhá vstřebávání vápníku a fosfátů z trávicího traktu. Z toho je patrné, že je důležitý pro pevné kosti, zuby. Ale poskytuje spoustu dalších benefitů, ke kterým se dostaneme později. Jak už bylo řečeno v prvních řádcích, vitamin D se vytváří z chemických látek obsažených v kůži pod vlivem slunečního záření (proto sluneční vitamín). Vytváří se z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, což je derivát cholesterolu, jak je zjevné z jeho názvu.

Existují dvě jeho formy, vitamin D2 a vitamin D3, které se liší jak strukturou, tak funkcemi. D2 je rostlinná forma a jeho biologická dostupnost je mnohem nižší. Lidské tělo D-2 nevytváří a oproti formě D3 je využitelný pouze z jedné třetiny. D3 naopak získáme jak „vlastní výrobou“ tak z vnějšku a jeho biologická aktivita je mnohem větší. V článku se budeme zaobírat především D3 formou, které se říká cholekalciferol.

Ač není mnoho potravin, ze kterých by se dal získat, přesto jich však pár najdeme. Mezi jeho potravinové zdroje patří tučnější ryby jako losos, sardinky, makrela, dále krevety, vajíčka a také některé mléčné výrobky. Nejpřirozenější cestou, jak zvýšit hladinu vitamínu D, je však pomocí ultrafialového B záření (UVB), tedy jednoduše řečeno - pobytem na slunci. Doporučuje se alespoň 5 – 30 minut denně.

V jarních a letních dnech, kdy svítí slunce po většinu dne (a my se něm pohybujeme, samozřejmě) ho tělo dokáže vyprodukovat dostatek, ale zejména v zimním období je vhodné tento vitamín dodatečně suplementovat. Denní doporučená dávka vitamínu D pro dospělé osoby je minimálně 15 mikrogramů (neboli 600 mezinárodních jednotek IU). Nicméně 600 mezinárodních jednotek vitamínu D denně není množství, které by bylo optimální pro všechny, protože aktuální výzkumy ukazují, že množství vitamínu D, který vaše tělo potřebuje, je do značné míry závislé na vaší tělesné hmotnosti a také s přibývajícím věkem jeho potřeba v organismu stoupá. Dosavadní horní hranice množství, které je „bezpečné“ je stanovena na příjmu kolem 4000 UI, ale žádný výzkum neprokázal negativní účinky na zdraví při množství až 6000 UI po dobu 12ti týdnů. Ale pozor, opět platí všeho s mírou -  Jeho nadbytek může totiž být pro tělo až toxický.  

Nedostatkem vitamínu D trpí nejčastěji kojenci, starší lidé, vegani, lidé žijící daleko od rovníku, lidé s tmavším typem kůže. Také těhotné a kojící ženy by měly dbát na zvýšený příjem tohoto vitamínu. Zajímavé je to, že podle výsledků studií nedostatkem trpí také lidé, kteří mají vyšší množství tuku v těle. Varovnými příznaky, že máte vitamínu D nedostatek jsou:

  • Zvýšená nemocnost
  • Řídnutí kostí
  • Únava a ospalost
  • Deprese
  • Bolesti kloubů a zad
  • Padání vlasů
  • Bolesti svalů
  • Zhoršené hojení

Pojďme si tedy vyzdvihnout některé z jeho benefitů 

Silné kosti

Když se mluví o kostech, asi vás jako první napadne nejspíše vápník, jelikož je klíčovým hráčem pro zdravé kosti. Vápník zvyšuje hustotu kostí, ale určitě bychom vitamin D neměli v tomto ohledu opomínat. Bylo totiž dokázáno, že právě vitamin D je silným stimulátorem pro ukládání vápníku do kostí, což je dělá zdravější a silnější. Pokud nemáme dostatek vitaminu D, může tělo zpomalit, či dokonce zastavit ukládání vápníku do kostí a z kostí zpět do krevního řečiště. Pokud nedostatek trvá delší dobu, kosti slábnou a roste riziko zlomenin, či dokonce osteoporozy.

Sportovní výkon

Bylo také prokázáno, že vitamín D pozitivně ovlivňuje sportovní výkon. Kromě toho může potenciálně zvýšit počet svalových vláken typu II a také se tím podílet na tvorbě svalové hmoty. U sportovců je nedostatek vitamínu D poměrně častým jevem. Ten je spojován s příznaky jako svalová slabost a atrofií svalových vláken typu 2. „Dčko“ také prokazatelně napomáhá lepší regeneraci svalů a snižuje riziko tvorba zánětů. Tím jeho účinky nedokončí. Vitamín D patří také vliv na obranyschopnost organismu.

Chrání naše srdce

Kromě toho, že napomáhá absorpci vápníku a udržuje naše kosti zdravé, což jednou z hlavních funkcí vitamínu D pro tělo, nebude možná ani takovým překvapením, že má ochranný účinek i pro naše srdce. Ukázalo se, že lidé trpící nedostatkem vitamínu D mohou být vystaveni zvýšenému riziku vysokého tlaku, který vede ke vzniku srdečních chorob, v horším případě i srdečnímu selhání. Výzkumy naznačují, že vitamín D má vliv na pružnost cév, může pomoci snižovat krevní tlak a také zlepšuje kontrolu glykémie.

Snižuje riziko rozvoje diabetu

Výzkumy také ukázaly, že vitamín D má prokazatelný vliv na snížení rizika vzniku diabetu druhého typu, nebo alespoň jeho dalšímu rozvoji. Zajišťuje totiž zlepšení funkce beta buněk, menší zánětlivost těla a také zlepšuje citlivosti na inzulín, tedy míru, jak dobře naše tělo metabolizuje sacharidy.

Zásadně snižuje riziko vzniku rakoviny

Vitamín D je skutečně jedním z nejúčinnějších inhibitorů růstu rakovinných buněk. Zlepšuje vstřebávání vápníku a zvyšuje diferenciaci buněk, čímž pozitivně ovlivňuje počet metastáz. Rakovina prostaty, rakovina tlustého střeva, nebo rakovina pohlavních orgánu jak u žen, tak u mužů. To je jen výčet několik druhů, proti kterým nás vitamín D pomáhá chránit.

Může nějak napomáhat i hubnutí?

Některé studie ukazují, že dostatečný (pozor, NE nadměrný) příjem vitamínu D má kladný vliv na spalováání tuku a snižování hmotnosti. Vitamín D je také spojován i se zpomalením přibírání na váze. Je však potřeba dlouhodobě udržovat dostatečnou hladinu vitamínu D v krvi, aby se jeho pozitivní vliv na snižování tuku a hmotnosti mohl projevit.

Jak je to vlastně možné? Existuje několik důvodů, jak tento účinek vysvětlit. Podle některých studií vitamín D totiž blokuje tvorbu nových tukových buněk. Vitamín D také zvyšuje hladinu serotoninu, což je hormon, který ovlivňuje spoustu pochodů v těle, od nálady, přes spánek, až po regulaci chutě k jídlu. Zvyšuje pocit sytosti, což je při snižování hmotnosti pozitivním jevem. Rovněž pravděpodobně ovlivňuje hladinu testosteronu, který také hraje roli nejen při snižování hmotnosti.

Pokud máte dojem, že netrávíte na slunci dostatek času, ani nejíte dostatek potravin s jeho obsahem a mohli byste proto mít vitamínu D nedostatek, doporučujeme jeho dodatečnou suplementaci. Jeho optimální množství je pozitivním přínosem pro celkové zdraví. Ideální formou jsou například spreje, protože nezatěžují zbytečně trávicí soustavu a zároveň se z nich vitamín snáze vstřebává.

Zdroje :
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18689389
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15531486
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8935479
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7327832
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257679/
https://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db59.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19555519
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra070553
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/744575
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3702087/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14718698
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9624885
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2262248
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068797/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7714065
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23613602
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585788
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56070/
http://www.jabfm.org/content/22/6/698

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 4 (3 votes)