Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Základní suplementace

Někteří stále vidí v doplňcích stravy něco špatného nebo dokonce zakázaného, ale to už snad opravdu jen málokdo. Ano, jak víte jsem zastánce především pevné stravy, ale určité doplňky stravy mají své místo v jídelníčcích a dokonce jsou nepostradatelné. 
Většina řeší BCAA, různé anabolizéry, spalovače tuku, HMB apod., ale ten nejdůležitější a naprostý základ suplementace je úplně někde jinde. Když pominu protein, který je vhodný pro doplnění kvalitních bílkovin a díky dobré stravitelnosti je vhodný třeba po tréninku, pak jako nejdůležitější jsou kvalitní vitamíny a minerály v dobře vstřebatelných formách a Omega3. Tím zajistíme správné fungování těla při fyzické zátěži, protože cvičení našemu tělu přináší stres a samozřejmě zdravotní benefity, které jdou ruku v ruce s naším zdravým životním stylem. Proto je vždy v jídelníčcích od Supertrenéra nesdílnou součástí právě základní suplementace a u ostatních doplňků poznámka "není nutné"

Reklama

Doplňky stravy mohou být chápány jako klíče, které odhalují váš plný genetický potenciál. Trik je individualizace vašeho protokolu, aby se maximalizovaly vaše výsledky a to je místo, kde se to komplikuje. Všichni máme různé výživové potřeby v závislosti na našich cílech, stejně jako na různých způsobech života a někdy i na některých zdravotních problémech. Cítíte depresi nebo nedostatek energie? Není to nedostatek Prozacu nebo kofeinu. Chybí vám motivace nebo máte problémy s trávením? Pak přichází na řadu zvážit kde je problém. Začal bych především u stravy a poté u vitamínů, minerálů a Omega3.

Multivitamíny mimojiné podporují detoxifikační fáze environmentálních toxinů a nezdravých potravin, které by jste neměli jíst, ale v dnešní době je těžké se jim vyhnout. Abychom jmenovali pouze jeden důležitý důvod, proč byste měli užívat dobrý multivitamin, pak stačí jednoduchá věta: Základní vitamíny a minerály podporují tisíce chemických reakcí a procesů, které se ve vašem těle vyskytují každý den.

Na druhou stranu rybí olej bude skvěle podporovat vaší náladu a Omega 3 mají několik zdravotních výhod:

- Pomáhají snížit riziko koronární choroby srdeční
- Stimulují krevní oběh a snižují krevní tlak
- Užitečné v případě deprese a úzkosti
- Možné protinádorové účinky (prsu, tlustého střeva)
- Zlepšený imunitní systém u kojenců
- Úleva od bolesti a protizánětlivé účinky
- Dobré pro zdraví kloubů
- Lepší paměť, soustředění a uvažování

Jedním z důvodů, proč lidé nevidí výhody Omega 3 je, že užívají velmi malé množství ve srovnání s tím, co výzkum naznačuje. Měli bychom užívat 10 až 20 gramů rybího tuku denně, ale většina lidí užívá v průměru asi 2 kapsle denně, což odpovídá asi 2-3 gramům. V jídelníčcích ode mě máte okolo 5g, protože obsahuje i možnosti s rybím masem, ale pokud ryby vynecháváte, pak klidně zvyšte na dvojnásobek. Čím vyšší je míra tělesného tuku, tím vyšší jsou požadavky na Omega 3.

Vždy musíte myslet na individuální přístup a své problémy či cíle směřovat vlastním potřebám. To, že Pepík nebo Pepína jedí tohle a používají tamto ještě neznamená, že je to dobré pro vás!

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 2 (1 vote)