Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Vitamín C

Vitamín C je nezbytným vitamínem s antioxidačními vlastnostmi pro každého člověka a zejména sportovce. Často se také doplňuje ve vyšších dávkách především nyní v zimním období, aby odvrátil běžné nachlazení a posílil imunitní systém. Zatímco všechny vitamíny a minerály jsou pro normální funkci těla neuvěřitelně důležité, jen máloco vystupuje z řady stejně jako vitamin C. Tento vitamin má různé vlastnosti, což je důležité nejen ze zdravotního hlediska, ale také z atletického pohledu.

Reklama

Když se vám vybaví pojem vitamín C, pravděpodobně pomyslíte třeba na citróny, protože nejlepší způsob jak dosáhnout denní dávky, je konzumace jakéhokoliv druhu citrusových plodů, jako jsou limety, citrony a pomeranče nebo třeba zelenina jako zelí či květák. Ačkoli je citrusové ovoce nebo zelenina často vhodnější, protože obsahují také vlákninu, izolovaná doplňková forma byla rovněž rozsáhle studována a má spousty výhod. Také dnes nemáme vůbec jistotu, že citrón bude obsahovat dobrou dávku vitamínu C, protože většina ovoce se dnes trhá nezralá a pak dozrávají někde ve skladu. U doplňku máme jistotu, že obsahuje danou dávku céčka.

Vitamin C nebo kyselina L-askorbová je ve vodě rozpustný základní vitamin. Jak už jsem zmínil, používá se proti nachlazení, ale dle studií není schopen snížit frekvenci nachlazení u zdravé populace. Na druhé straně, sportovec užívající vitamín C může očekávat, že sníží riziko vzniku nachlazení na polovinu. Dále je céčko schopné snížit celkovou dobu nachlazení o 8 až 14% u jakékoli populace, když se užívá jako denní preventivní opatření nebo na začátku nachlazení. Ačkoli je prokázáno, že vyšší dávka vitaminu C (5-10 g denně) je účinnější, je třeba provést další výzkum k určení přesnosti tohoto tvrzení.

Vitamin C je schopen být jak antioxidant, tak prooxidant, v závislosti na tom, co tělo potřebuje. Tento mechanismus mu umožňuje zastávat různé funkce v těle. Také potlačuje volné radikály v těle. Struktura vitaminu C umožňuje působit na neurologii a depresi, stejně jako interagovat s pankreasem a modulovat kortizol. Jeho antioxidační vlastnosti znamenají, že vitamin C poskytuje neuroprotektivní účinky a přínos pro průtok krve. Také chrání varlata před oxidačním stresem, což může udržet zdravou hladinu testosteronu.

Doporučený denní příjem (RDI) vitaminu C je 100-200 mg. Toho lze snadno dosáhnout i zdravou stravou, takže doplnění takových nízkých dávek je obvykle zbytečné. Vyšší dávky vitaminu C až do výše 2 000 mg se používají k podpoře imunitního systému (pro sportovce) nebo ke zkrácení doby trvání běžného nachlazení. Osobně doporučuji denní dávku 500-1000mg, ale sám pravidelně užívám i vyšší dávky.

ZÁVĚR
Vitamín C je velmi oblíbený doplněk stravy kvůli jeho antioxidačním vlastnostem, bezpečnosti a nízké ceně. Určitě bych ho zařadil na přední příčky vašeho seznamu suplementace a proto také vždy figuruje ve vašich jídelníčcích, které vám sestavuji. V dnešní době se nelze spoléhat pouze na zdroje v podobě ovoce, protože obsah vitamínu c v ovoci rapidně klesá. Dokonce jsem viděl studii z ČR, kdy studentky v chemické laboratoři testovaly citrón na obsah vitamínu c, který vyšel nulový. Tedy citrón, který považujeme za dobrý zdroj tohoto vitamínu, obsahoval nula vitamínu C. Trochu k zamyšlení a pokud netrháte zralý citrón z vašeho stromu, pak určitě sáhněte po doplňku.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)