Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Vejce

Někdo si dává po jídle sladký dezert, já si dávám vejce. Momentálně celých vajec v dietě moc nemám, spíše už jedu většinou bílky, a tak si je vždy pěkně vychutnám. Nejlepší a nejzdravější úprava je na hniličku a tak mi to i nejvíce chutná.

Reklama

BÍLEK
Albumin (bílek) je defakto čistá bílkovina. Obsahuje avidin, což je protein, který může vázat některé vitamíny skupiny B, jako je například biotin a tím zabránit jejich vstřebávání. Naštěstí, značná část avidinu je zničena dlouhodobým ohřevem (včetně pasterizace), takže ztráta živin je zmírněna. Proto vždy doporučuji vejce tepelně upravit nebo používat pasterizované bílky  http://shop.kulturistika.com/zdrava-vyziva/dr-zak-tekute-vajecne-bilky/

Ještě tento týden by mělo vyjít video, kde ukáži skvělý shake pro ty, co "nemohou nabrat" (každý může) a použiji právě pasterizované bílky. Už mne totiž nudí reklamy a dotazy na gainery plné cukru. Je třeba konzumovat potraviny husté na živiny a kvalitně nabírat a né se ládovat cukrama, což se odrazí jak na svalové hmotě, tak na vašem zdraví.

ŽLOUTEK
Vaječný žloutek je bohatým zdrojem tuku. Obsahuje asi 46% kyseliny olejové, omega-9 mononenasycených mastných kyselin běžně se vyskytují v olivovém oleji, 38% nasycených mastných kyselin a 16% polynenasycených tuků (polynenasycených mastných kyselin).

Poměr PUFA závisí na tom, jak jsou kuřata krmena. Protože většina kuřat je krmena zrny s vysokým obsahem omega-6-polynenasycených mastných kyselin, vejce v místním supermarketu bude mít obvykle vyšší poměr omega-6 než omega-3-polynenasycených mastných kyselin, zatímco kuřata na pastvě krmená speciální omega -3 dietou, budou mít více vyvážený poměr PUFA. V obchodech se dají koupit Omega-3 vejce, ale těžko soudit zda legislativa opravdu zkoumá krmivo a obsah nebo se jedná pouze o tahání více peněz z našich peněženek. Snad ne.

Žloutky také mají vysoké hladiny karotenoidů (většinou lutein a zeaxanthin), které jsou schopné zvýšit koncentraci karotenoidů jak v plazmě, tak ve specifických tkáních, jako jsou oči. Možná ještě důležitější je, že žloutky patří k nejbohatším zdrojům cholinu, který je spojený s řadou zdravotních výhod.

Konečně, žloutek obsahuje také dostatek bílkovin, ale oproti bílku  má vyšší koncentraci esenciální aminokyseliny leucin. To vše vypovídá o tom, že jíst celá vejce se opravdu vyplatí. Bohužel v dietě, díky obsahu tuku, musíme v konečné fázi občas nějaký ten žloutek vyhodit, ale jinak žloutek určitě nevyhazujte.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 2.3 (3 votes)