Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Tuky a váš testosteron

Už jsem několikrát psal, že tuky ve vašem jídelníčku jsou stejně důležité jako bílkoviny nebo sacharidy, především u naturálních zvedačů železa. Vždy sestavuji jídelníček, který obsahuje několik zdrojů tuků, protože to má svůj význam. Takže vaše dotazy typu, mohu vynechat kokosový olej, mohu vynechat ořechy nebo mohu vynechat jiný zdroj tuků není na místě, pokud netrpíte alergií. Jeden z důvodů je váš testosteron.

Reklama

Čím více tuku budete jíst, tím více testosteronu budete produkovat. To je základní a nevyvratitelný fakt lidské fyziologie. Samozřejmě, pokud budete jíst nadbytek jakýchkoli tuků, ať už zdravých nebo nezdravých a vaše kalorie budou létat v oblacích, pak budete obézní, což bude negovat všechny tyto zvyšující účinky vašeho tst. Vše musí být v rovnováze a mělo by to zhruba kaloricky sedět. Proč ?

Tělesný tuk je hlavním zdrojem aromatázy, enzymu, který převádí testosteron na estrogen. Tedy spousta tělesného tuku, vyšší hladina estrogenu a menší produkce testosteronu. Popisoval jsem i ve videu TRT.
Je tedy zřejmé, že nemůžete jíst tuny tuku, ale tuk, který konzumujete, by měl být vybrán moudře, protože některé tuky zvyšují testosteron mnohem více než jiné.

Vědci testovali účinky čtyř druhů olejů na samce potkanů. Potkanům byl podán sójový olej, olivový olej, kokosový olej nebo hroznový olej (smíchaný s jejich krmivem) po dobu 60 dnů.

Olivový olej a kokosový olej vedl u potkanů ke zvýšení produkce testosteronu a zároveň plnějším varlatům. Sójový olej ani hroznový olej nezaznamenal významnější zvýšení testosteronu ani pozitivní vliv na varlata. 
Už víte proč v jídelníčku od Supertrenéra máte jak olivový, tak kokosový olej ?

Funguje to proto, že Leydigovy buňky ve varlatech převádějí cholesterol na testosteron a konzumace kokosového oleje nebo olivového oleje pomáhá Leydigovým buňkám absorbovat vyšší hladinu cholesterolu. Kromě toho, olivový olej a kokosový olej zvyšují aktivitu enzymu, který se podílí na produkci testosteronu.

ZÁVĚR
Pokud jste sportovec, který chce zvýšit hladinu testosteronu, měl by být kokosový olej nebo olivový olej hlavním zdrojem tuku. Jak doporučuji, nejlepší je konzumace za studena a v dobře plánovaném množství. Můžete je přidat do proteinových koktejlů, pokapat na vařenou zeleninu, přidat kokosový olej do kávy nebo prostě dát na lžíci, což kromě toho, že vám umožní vyrábět více testosteronu, pomůže potlačit hlad. 
Nevynechávejte nic z vašeho jídelníčku a hlavně všeho s mírou. Štíhlé tělo je základem pro vyšší produkci testosteronu a tělesný tuk je zabijákem vašeho tst. Vše musí být v rovnováze, stejně jako váš příjem tuků.

Zdroj: Tnation.com a Supertrenér

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 2.7 (3 votes)