Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Tipy před nabírací fází

Mnoho z vás nyní půjde spíše do diety s novoročním předsevzetím, ale třeba já se pokusím ještě něco začátkem roku nabrat a až potom přijde na řadu dieta.
Jediný rozdíl mezi nabíráním a dietou je kalorický příjem a rozdělení makroživin. Pokud chceme nabrat, musíme přijímat dostatek kalorií, aby energetický příjem byl vyšší než výdej. Neznamená to ovšem obžerství nebo žraní všeho možného, ale cílený příjem kalorií z kvalitních potravin.

Reklama

ČASTÁ CHYBA 1
Snažíme se nabrat svalovou hmotu, ale nejsme dostatečně připraveni, abychom co nejlépe využili vyšší příjem kalorií, které přijmeme. Pokud chcete začít nabírat kvalitní svalovou hmotu, postupujte podle těchto obecných zásad:

Muži by se měli zaměřit na to, aby měli kolem 12% tělesného tuku a byli štíhlí, než se pustí do objemu. Ženy by měly být v rozmezí 17-21% tělesného tuku. Dobrým indikátorem je alespoň mírná definice vašich břišních svalů, což vám ukáže, že jste na správné cestě a připraveni na objem.

ČASTÁ CHYBA 2
Jak už jsem řekl v úvodu, objem není obžerství a žraní všeho co vám přijde pod ruku, ale cílený příjem kalorií a makroživin. Pokud se tím nebudeme řídit, hrozí nám následující:

Tuková hyperplazie - Vaše tělo zvýší počet tukových buněk v důsledku přejídání. To usnadňuje ukládání tuku i v budoucnosti a těžší práci v následné dietě, kdy se budeme chtít tuku zbavit.

Snížená citlivost na inzulín - V důsledku toho, je pro vaše tělo mnohem těžší rozložit jídlo na energii. Mnohem snadněji naberte tuk, když zvýšíte kalorie ve snaze nabrat svaly.

Zvyk je železná košile - Ano, je zábavné občas jíst nezdravé věci, ale jíst špatné potraviny systematicky s výmluvou "jsem přeci v objemu," je velká chyba. Objem není ospravedlněním pro to, jíst jako povaleč se sebekontrolou čtrnáctiletého chlapce, který poprvé shlédne porno. Navíc tyto špatné návyky je mnohem těžší se odnaučit, než byste očekávali.

ZÁVĚR
Klidně ignorujte tyto rady a stále berte objem jako žranici všeho možného. Jistě, dostanete větší a těžší tělo rychleji, ale většina bude v podobě tuku. Mé doporučení je tuku se nejdříve zbavit a pak se snažit čistě nabírat novou svalovou hmotu. Pokrok bude sice pomalejší, ale budeme budovat svaly a né velký pupek a střevo.

Zdroj: Supertrenér a tnation

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 3 (2 votes)