Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Sůl a Jód

Stále dostávám dotazy, zda musíte v dietě omezit sůl, zda naruší vaši dietu nebo zda je zdraví škodlivá.
Je pravda, že lidé se salt-sensitive hypertenzí by se měli vyhnout konzumaci soli ve větším množství, protože bude zvyšovat jejich krevní tlak. U většiny zdravých lidí se však zdá, že není žádný vztah mezi konzumací soli a hypertenzí. Místo toho důkazy naznačují, že problémy s krevním tlakem souvisí spíše s nadváhou.

Reklama

Sůl (sodík) je základní minerál a jeho spotřeba je důležitá pro naše zdraví. Problém je v tom, že průměrný člověk spotřebuje dvojnásobek doporučeného příjmu díky nezdravému způsobu života. Nadbytek sodíku nemusí zvyšovat krevní tlak, ale je spojený s dalšími zdravotními problémy jako je poškození ledvin a zvýšené riziko úbytku kognitivních funkcí. Pokud ovšem jíte zdravě a nejste citliví na sůl, pak je nesmysl sůl z vašeho jídelníčku vyřazovat, naopak nám bude prospěšná i v dietě. Neříkám přesolovat, ale dochutit mírně jídlo několikrát denně je naprosto v pořádku.

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA
Zdraví štítné žlázy nám určuje, jak tělo využívá energii (řídí metabolismus), využívá bílkoviny, které ovlivňují růst a vývoj, hraje roli ve spotřebě glukózy, pomáhá regulovat hladinu krevních lipidů a také reguluje tělesnou teplotu.
Pokud štítná žláza nefunguje správně, může způsobit únavu, zvýšit vaši tělesnou hmotnost spolu s celou řadou problémů. Na vině může být také nedostatek jódu.

JÓD
Navzdory svému významu, dietní příjem jódu se snížil přibližně o 50% od roku 1971. Proč se to stalo? Z několika důvodů.

Za prvé, druhý hlavní zdroj jódu (po jodizované soli) bývala pšeničná mouku, protože jód byl použit při jejím zpracování. Nicméně, většina pšenice je nyní zpracována bromidem, chemickým bratrancem jódu (sakra ta chemie). Ale bromid nefunguje jako jód ve vztahu k štítné žláze. A co víc, vlastně blokuje činnost jódu.

Další chemikálie jako chlor a fluorid, které se nachází v pitné vodě a chloristan, který se nachází v zásobování podzemních vod a potravin (je dokonce používaný jako látka zvýrazňující chuť u některých potravin), také blokují nebo snižují absorpcí jódu.

A pak samozřejmě přišli na řadu lékaři, kteří poradili pacientům omezit příjem soli, protože trpí srdečním onemocněním. Jenže v domnění, že to musí být dobré i pro zdravé lidi jako prevence, začali doporučovat omezení soli celoplošně.

Nakonec je tu poslední věc a to cvičení. Muži a ženy, kteří vykonávají těžké sety při tvrdém tréninku, hodně vylučují drahocenný jód prostřednictvím potu. No a díky tomu tady máme společnost, která podle některých odhadů ze 74% dospělé populace trpí nedostatkem tohoto životně důležitého minerálu.

ZÁVĚR
Nebojte se přidat vaši sůl obohacenou jódem do vašich jídelníčků. Vaší dietě to neublíží, ale naopak můžete získat určité zdravotní benefity. Samozřejmě platí, všeho s mírou a své pokrmy tedy zbytečně nepřesolujte, ale pouze udělejte chutnější. Vyšší dávky jódu nejsou ve své podstatě nebezpečné, i když mohou mít vliv na mírné potlačení hormonů štítné žlázy (T3 a T4) při spotřebě 500 ug nebo vyšší.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno