Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Stravování v dietě

Díky neustálým dotazům typu "mohu zařadit tuto potravinu" nebo "opravdu hodně jídla, mohu snížit" atd. vám napíši na víkend pár řádků, protože vše ve vašich jídelníčcích má svůj důvod a vše má svůj smysl. Nelze nic urychlit a nelze tam sázet co nás napadne, pokud chceme ten nejlepší výsledek. Pestré je to dostatečně a je to tedy pouze o vůli.

Reklama

VÝBĚR POTRAVIN
Jako první věc, kterou byste měli zvážit, pokud jde o ztrátu tuku, je výběr potravin. Záměrně neříkám výběr makroživin, protože mnohem důležitější než diskuze zda nízkosacharidová dieta je lepší než dieta s nízkým obsahem tuku, jsou rafinované potraviny versus skutečné potraviny.
Pokud lidé prostě vyřadí rafinované věci, začnou jíst skutečné potraviny (živočišné bílkoviny, zelenina, kvalitní tuky, přírodní škroby) a budou věnoval pozornost pouze této věci a ničemu jinému, pak se zlepší jejich zdravotní profil a ztratí tělesný tuk. Bude to stačit, aby jste byli vysekaný na kost a naprosto spokojeni? Ne, ale bude to skvělý začátek cesty !

KVALITA JÍDLA NA PRVNÍM MÍSTĚ
Existují dva extrémy. Na jedné straně, mnoho kulturistů skvěle trénuje, drží perfektní stravu a dosáhnou dobré postavy, ale používají různé protokoly anabolických steroidů, čímž je v ohrožení jejich metabolický, hormonální, mentální a celkový zdravotní stav.

Na druhé straně, mnoho lidí "existencí" je naprosto posedlých zlepšením každé desetinné čárky jejich biomarkerů zdraví, ale nemají sebemenší známku zlepšení postavy. Osobně mne nezajímá, že budu žít 120 let, ale budu stále vypadat jako skřítek !

Jenže my můžete zlepšit své zdraví a zlepšit svou postavu ve stejnou dobu. Volbou potravin, které jíme, lze sloučit tyto dva cíle. No rozhodně nebudete vypadat jako Ronnie Coleman nebo žít dlouho jako Yoda, ale budete fungovat dobře na obou frontách.

VYTRVALOST
Jakákoliv dieta může pracovat v krátkodobém horizontu, kdy motivace je vysoká. Ale je prakticky nemožné, aby jste zůstali v relativním deficitu kalorií, což je potřebné k odbourávání tuků, pokud volíte špatné potraviny.
Je mnohem těžší snížit kalorie, pokud jíte nezdravé věci a očekávat, že v dietě vytrváte. To je místo, kde počítání kalorií v dietě selže. Nebudete moci zůstat na dietním plánu po dlouhou dobu, pokud budete jíst nízkokalorické lasagne, čokoládový koláč nebo drobky zbytků jídel.

Falešné potraviny jsou jen prázdné kalorie, které nemají funkční živiny. Nemají žádný pozitivní dopad na vaši sytost nebo hormony, které regulují chuť k jídlu a energetický příjem. Budete se cítit neustále hladoví a mizerná dieta je na světě, díky těmto potravinám. To je důvod, proč lidé mají jojo efekt ze špatného výběru jídel, či malého množství jídla. Není to prostě dlouhodobě udržitelné.

Na druhou stranu je téměř nemožné se přejídat, pokud konzumujete pouze skutečné potraviny (jistě mi dáte za pravdu), které jsou "husté" co se týče živin, protože vás nasytí a bude tedy pro vás mnohem snazší udržovat deficit kalorií, pokud je nutností. Jednoduše získáte více živin z 2000 kalorií opravdového jídla než ze 4000 kalorií nevhodných potravin. To je nesmírně důležité, pokud se držíte v deficitu kalorií, chcete ztrácet tuk a držet či nabírat svalovou hmotu.

V jídelníčku tedy volím ty nejlepší potraviny, hraji si s tuky, abychom čerpali jak nasycené, tak nenasycené a volím nejlepší sacharidy pro daný cíl. Pokud cokoli změníte za méně vhodné, může to narušit váš cíl. Naprosto vše v jídelníčku je důležité a snižování kalorií nechte pouze na mně, což rozhodnu dle vašich výsledků pouze já. TO JE ROZKAZ !!! 

Krásný víkend a makejte, léto už klepe na dveře. Nesmíte svému trenérovi dělat ostudu !!!

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno