Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Snižování kalorií v dietě

Trénujete tvrdě a zařazujete kardio, ale z nějakého důvodu stále nejste štíhlí jak by jste chtěli. Zní povědomě? Pokud ano, určitě jste někde udělali chybu. Většinou je zakopaný pes pokaždé v jídle. Dobře nastavené jídlo je prostě základ všeho a nelze ho vojebat.

Reklama

Pokud jste k sobě upřímný, můžete připustit, že třeba často hřešíte, jíte příliš mnoho rychlé občerstvení, máte málo intenzivní trénink a nebo jíte příliš sladkostí. Ale to jsou docela zřejmé chyby, které snadno odhalíte. Ale co skryté chyby? Je jich samozřejmě víc, ale osobně jako největší vidím příliš dramatické snížení kalorií na začátku diety !

Společným problémem, který mnoho dietářů dělá, je snížení kalorií a sacharidů příliš drasticky hned na začátku diety. Dostávám spousty otázek od lidí, kteří se například ptají, zda je dobré vynechat všechny sacharidy, aby byli štíhlí. Upřímně řečeno, vynechání všech sacharidů ze dne na den je poslední věcí, kterou chcete udělat, pokud aktivně sportujete a chcete výsledky z dlouhodobého hlediska!

Ano, drastický úbytek vašich sacharidů může vést k velkému poklesu tělesné hmotnosti, ale tento pokles bude krátkodobý. Problémem s dietou je to, že vaše tělo neustále bojuje, aby zabránilo příliš velké ztrátě tuku. Koneckonců, tuk je skvělá zásoba energie, pokud časy jsou těžké a jídlo už není hojné. Zatímco toto mohlo být problémem pro naše předky, není to dnes pro většinu z nás opravdovým problémem. Jídla je dost a potraviny jsou všude kolem nás. Tedy pokud není svátek a obchody mají zavřeno. Jenže to se mě a opravdových fitness maniaků stejně netýká, my máme v lednici vždy v zásobě minimálně vejce, maso, tvaroh a ve špajzu rýži a brambory.

Takže bez ohledu na to, jak nízká hladina sacharidů (a kalorií) je, vaše tělo se nakonec přizpůsobí novému kalorickému příjmu. Pokud jste vynechali většinu nebo všechny své sacharidy, vaše tělo se přizpůsobí těmto příjmům s nízkým obsahem sacharidů a nebudete mít prostor k dalšímu snížení. To znamená stagnaci a konec snažení ve ztrátě tuku. Proto je vždy v dietě od Supertrenéra na začátku diety dostatek jídla, žádné hladovění a až dle výsledků snižujeme rozumně kalorie. Paradoxem je, že kolikrát lidé jedí více než před dietou a stejně hubnou. Začali totiž jíst kvalitně a pořádně se hýbat !

Skutečným klíčem v dietě je jíst co nejvíce, zatímco stále ztrácíte tělesný tuk. Potom, když se dostaví stagnace, snížíte malinko sacharidy nebo kalorie a můžete pokračovat ve ztrátě tělesného tuku. Každé snižování má svou mez a jíst jako vrabec ničemu nepomůže. Zpomalíme metabolismus a zastavíme hubnutí. Proto také vždy otálím se snižováním jídla a raději třeba přidám aktivitu pokud je to možné. Dieta prostě není sprint, ale rozumné snižování jídla po dobu několika měsíců !

ZÁVĚR
Vždy je třeba na začátku diety zhruba vědět náš kalorický příjem. Proto vždy svým klientům spočítám kalorickou údržbu a poté ji podseknu o zhruba 250 - 400kcal za den a nastavím jídlo plus rozdělení všech makro živin. Tím zabezpečím mírný kalorický deficit, který jim pomůže ve ztrátě tělesného tuku a stále máme dle výsledků z čeho snižovat a dietu dotáhnout do úspěšného konce.

Žádný výpočet není přesný, ovšem pro lajka je těžké se orientovat a proto hrubý odhad kalorického příjmu je zásadní. Jednoduše dobrý bod, od kterého se lze odpíchnout a poté reagovat dle výsledků.

Jezte opravdu dostatek kalorií a kvalitních potravin v dietě. Budete se v počátcích diety cítit skvěle, plní energie a nebudete na konci jak stažení králíci ! 

Zdroj: Supertrener.cz, bodybuilding.com

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)