Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Ranní suplementace

Mrkněte na úvodní díl, kterým startujeme pravidelný pořad "Supertrenér v kuchyni," kde se budu snažit ukázat našim klientům jak pracovat s potravinami v našich jídelníčcích, které pro vás sestavujeme. Úvodní díl se týká ranní suplementace, protože tak začíná můj den, ale od příštího dílu budu již převážně vařit, ukazovat recepty a vše doplním o denní suplementaci, která bude také součástí.

Reklama

Musím přiznat, že první díl bych trochu nervózní, jsem zvyklý natáčet s kolegou Michalem, ale příště si to snad už sedne a budu více ve své kůži. Vždy chci říci hodně informací, ale nelze ve videu vše naplno odříkat nebo také mohu cokoli zapomenout a to se budu snažit doplnit třeba v podobě textu u videa nebo v příštích dílech, protože prostoru bude opravdu hodně. Pod článkem si můžete přečíst doplněné informace u použitých suplementů a odkazy.

Suplementace ve videu:
L-CARNITIN - http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/prom-in-pure-l-carnitin/

L-karnitin se podílí na energetickém metabolismu a mitochondriální ochraně. Vyrábí se v těle, ale může také být doplňován prostřednictvím potravin. Suplementace L-karnitinem nespaluje tuk, pokud nemá jedinec nedostatek L-karnitinu. L-karnitin a jeho příbuzné sloučeniny jsou schopné zmírnit dopady stárnutí. Často je používán jako booster mozku, kvůli jeho schopnosti zvýšit bdělost a mitochondriální kapacitu a zároveň poskytuje podporu pro neurony. Suplementace Karnitinem je také velmi bezpečný způsob zlepšení citlivosti na inzulín a zdraví cév, zejména pro lidi s oslabeným srdečním zdravím.

 
VITAMÍN C - http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/prom-in-vitamin-c800-rose-...

Vitamin C, nebo kyselina L-askorbová je ve vodě rozpustný vitamin. Jedná se o velmi oblíbený doplněk stravy díky svým antioxidačním vlastnostem, bezpečnosti a nízké ceně. Vitamin C izoluje volné radikály v těle a je často používán jako referenční lék ve výzkumu antioxidantů. Jeho struktura umožňuje působit na neurologii a deprese a snižovat kortizol. Dále jeho antioxidační vlastnosti poskytují neuroprotektivní účinky a přínos pro průtok krve. Tím, že chrání varlata před oxidačním stresem, vitamin C může také zachovat hladinu testosteronu.

GLUTAMIN - http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/prom-in-glutamine-micro-po...

Esenciální aminokyselina, která má smysl doplnit pouze za předpokladu, že máme její deficit (vegani, vegetariáni s nízkým příjmem mléka a mléčných výrobků) nebo při delším vytrvalostním cvičení. Při suplementaci glutaminem je také hlášena snížená chuť na sladké, což se v dietě může hodit. Glutamin je jednou z 20 přirozeně se vyskytujících aminokyselin a jeho potřeby jsou důležité především během nemoci nebo při ochabování svalů po fyzickém traumatu. Přirozeně se nachází ve vysokých hladinách v mase a vejcích a také u syrovátkového či kaseinového proteinu. Glutamin je velmi účinný na střevní imunitní systém. Je obecně nabízen pro růst svalové hmoty , ale nebylo prokázáno, že by tomu tak bylo u zdravých jedinců, pouze u těch, kteří trpí po fyzickém traumatu jako jsou popáleniny či svalová zranění nebo u chorobných stavů, u kterých dochází k ubývání svalů, jako je AIDS. U těchto jedinců je však glutamin účinný pro zmírnění snížení svalové hmoty typické pro onemocnění.

BCAA - http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/prom-in-bcaa-synergy/

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA), jsou tři aminokyseliny s podobnou strukturou (leucin , isoleucin a valin), které příznivě ovlivňují svaly. Lze je nalézt v každé potravině obsahující plnohodnotné bílkoviny jako jsou vejce nebo maso. Suplementace není nutná, ale lze využívat BCAA vezmou-li se v určitých časových intervalech. BCAA suplementaceje je především vhodná pro lidi s nízkým příjmem bílkovin v potravě, u kterých mohou podporovat svalovou syntézu bílkovin a zvyšovat svalový růst v průběhu času. Také se mohou použít, aby se zabránilo únavě u začínajícího sportovce. Leucin hraje důležitou roli při syntéze svalové bílkoviny, zatímco isoleucin indukuje vychytávání glukózy do buněk. Je třeba dalšího výzkumu zjistit roli valinu. Doplnění BCAA brání poklesu sérových hladin BCAA, které se vyskytuje v průběhu cvičení. Pokles v séru by za normálních okolností mohl způsobit příliv tryptofanu do mozku, dále by následovala výroba serotoninu, který způsobuje únavu.

LEUCIN - http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/survival-leucin-fair-power/

Leucin je jednou ze tří aminokyselin s rozvětveným řetězcem a někdy označován jako "hlavní" aminokyselina u BCAA, u kterých pověst o budování svalů je většinou právě kvůli leucinu.Leucin je aktivátor proteinu známého jako mTOR, který pak vyvolává svalovou syntézu bílkovin přes S6K; další dvě aminokyseliny u BCAA mohou také aktivovat mTOR, ale jsou mnohem slabší než leucin v tomto ohledu. Obrazně řečeno, 5 g leucinu bude účinnější než 5 g BCAA. Leucin je trošku odlišná od Isoleucinu a valin a je samostatně mnohem lépe prostudován než zbylé dvě aminokyseliny v BCAA. Tyto studie hodnotí leucin většinou na syntézu svalových bílkovin, pokud je další leucin přidán do stravy a zdá se, že leucin je schopen spolehlivě zvýšit syntézu svalových bílkovin po zkušebních jídle. Zda to má za následek více libové hmoty po určité době je poněkud méně spolehlivé a leucin se zdá být účinnější při podpoře zisků svalové hmoty u lidí s nižším příjmem bílkovin a u starších pacientů.

MINERÁLY - http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/nutrend-multimineral-multi...

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (2 votes)