Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Proč neopomíjet kasein

Kasein protein je jedním ze dvou proteinů, které tvoří mléčné bílkoviny (druhý je syrovátkový protein). Je typicky známý jako "pomalejší" složka mléčné bílkoviny z pohledu trávení .

Reklama

Kasein protein, stejně jako všechny bílkoviny, je zdrojem dietních aminokyselin. Jelikož se jedná o živočišný zdroj, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny v dostatečném množství pro řádné fungování lidského organismu. Obsahuje také různé bioaktivní peptidy, které mohou být definovány jako sekvence aminokyselin a jsou částečně denaturované v žaludku na krátké sekvence. Tyto sekvence mohou vyvinout biologické účinky ve střevech před strávením nebo mohou být štěpeny pomocí peptidového přenašeče.

Samozřejmě kasein nemusíme hledat pouze v podobě suplementace, ale nachází se i v mléčných výrobcích. Ovšem nevýhoda některých mléčných výrobků je v nízkém obsahu bílkovin a vyšším obsahu mléčného cukru.
Například 500g bílého jogurtu obsahuje pouze necelých 20g bílkovin, ale přes 20g mléčného cukru. Proto je lepší volit mléčné výrobky jako tvaroh, řecký jogurt apod., kde máme vyšší obsah bílkovin a nižší obsah laktózy a které lze v dietě mnohem lépe využít.

Ano, jogurty a některé výrobky jim podobné mají jisté zdravotní benefity, ale např. v přísnější dietě se nám tam již moc nehodí jako samostatný zdroj bílkovin (kvůli mléčnému cukru) a proto je vynecháváme. Jenže tím přicházíme o příjem vápníku, který se zdá být přínosem, pokud jde o celkovou ztrátu tuku a je právě nejvíce obsažen ve výrobcích, které obsahují kasein.
Jedna studie, která byla provedena v časopise International Journal of Obesity tvrdí, že ti, kteří kombinovali vysoký příjem vápníku po dobu 24h s normálním příjmem bílkovin, vykazovali zvýšené vylučování fekálního tuku a energie. Přibližně to bylo o 350 kJ vice než ti, kteří měli nízký příjem vápníku a normální příjem bílkovin.

Z podobných výzkumů vyplývá, že je nejlepší najít spíše správnou rovnováhu mezi vápníkem a příjmem bílkovin, než jen zvýšený příjem bílkovin v období diety na podporu odbourávání tuků.
Konzumace vhodných mléčných výrobků a kaseinových proteinů vám pomůže dosáhnout obou cílů, jak vyšší příjem vápníku, tak i zvýšený příjem bílkovin, což vám umožní maximalizovat ztráty tuku. Samozřejmě za předpokladu správného a celkově dobře nastaveného jídelníčku.

Další velmi důležitou výhodou kaseinu je, že pomáhá podporovat zdraví tlustého střeva. V jedné australské studii vědci zkoumali zdravotní přínosy různých proteinů a zjistili, že mléčné bílkoviny podporují zdraví tlustého střeva lépe než jiné zdroje. To se zdá být jako další důvod, proč byste měli vážně uvažovat o přidání kaseinového proteinu do svého denního příjmu.

Těch výhod je více, ale jako další a poslední, kterou zmíním je, že pokud zařadíte protein z kaseinu do svého jídelníčku, získáte jeden z nejlepších zdrojů vysoce kvalitních bílkovin, který je k dispozici. Při splnění svých minimálních požadavků denního příjmu bílkovin je vždy nejvyšší prioritou, aby jste využívali ty nejvíce kvalitní zdroje, protože pak budou mnohem lépe využity a budete jich potřebovat celkově méně k udržení či budování svalové hmoty ;)
I když se nejedná o tradičně nejlepší protein bezprostředně po tréninku (trávení je pomalejší), tak se jedná o dobrý zdroj bílkovin, který lze použít po celý den a zejména na noc, kromě svých potravinových zdrojů, které jsou samozřejmě tou nejdůležitější součástí jídelníčku.

Hydrolyzát kaseinu je u nás stále docela nedostupný, což je škoda a třeba firma Promin o jeho zařazení zauvažuje :) Každopádně skvělou volbou je zařazení Micelárního kaseinu do mixu s Hydrem po tréninku či během dne a také samostatně před spaním, kde najde největší uplatnění. Vyhněte se zastaralým formám kaseinátu vápenatého.

Uff doufám, že ty články někdo čte, zase nějaká ta hoďka života je fuč.
-------------------------------------------------
Pokud chcete sestavit jídelníček nebo trénink od Supertrener.cz - http://objednavky.supertrener.cz/
---------------------------------------------------
Podporujte mladé sportovce, stačí přidávat #supertrenerczteam
 

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (2 votes)