Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Proč myslet na naše střeva

Všichni určitě znáte stará známá slova "jsi to, co jíš." Není to ovšem docela přesné označení. Jde především o "to, co můžete strávit a efektivně asimilovat." Je to logické, můžete jíst správně, ale pokud vaše tělo živiny dobře nestráví či využije, pak je to špatně.

Reklama

Jasně, není to sexy téma nebo téma, kterému většina sportovců, powerlifterů nebo kulturistů věnuje pozornost, protože se nejedná o makro živiny a obzvláště bílkoviny, které každý považuje za zásadní. Ale opravdu nezáleží na tom, jak máte dobře nastavená makra, pokud je vaše tělo nemůže účinně využít.

Všechno z nutričního hlediska začíná ve střevě. Střevo obsahuje asi 100 bilionů organismů, což je tak velké množství, že tomu nelze nevěnovat pozornost. To je důvod, proč má jednoduchý přístup "mám dobře nastavené makro živiny" chyby. Jen proto, že máte dobře nastavené bílkoviny, sacharidy a tuky neznamená, že je to tak dobré, jako to, co vytváří zdravé prostředí pro optimální zpracování potravin.

Nechat hladovět špatné bakterie, krmit dobré bakterie a vytvářet zdraví střevní flóry je nezbytné. Velmi snadný způsob jak zajistit, že podniknete kroky k vytvoření takového prostředí, je snížit rafinované, sladké a příliš zpracované potraviny a zahrnout některé fermentované potraviny, jako je zelí, jogurt a kefír. Potraviny, jako je špenát a zázvor, také pomohou snížit zánět trávicího traktu.

Když přidáte všechny tyto věci do vašeho jídelníčku, pracujete se zdravým trávicím systémem, který podpoří fantastickou asimilaci živin a silnější imunitní systém. Pak vaše dobře nastavená makra vaše tělo využije a vy z přijaté potravy vytěžíte maximum.

ZÁVĚR
Vše se netočí pouze kolem bílkovin, ale je mnoho věcí, které by váš jídelníček měl obsahovat, aby vaše tělo šlapalo správně. Kefír, acidofilní mléko, zelí a špenát určitě patří do zdravé výživy a ať už je jejich vliv na zdraví našich střev významný nebo zanedbatelný, neměli bychom na tyto věci zapomínat ! 

Zdroj: Tnation.com a Supertrenér

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 1.5 (2 votes)