Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Paleo dieta

Objevil jsem skvělý článek o paleo dietě, s kterým musím naprosto souhlasit. Proto použiji pár skvělých vět a okořením o vlastní zkušenosti, protože minulý rok jsem si vyzkoušet dietu na minimu sacharidů a větším množství tuku a letos naopak na docela solidním množství sacharidů s minimem tuku. Sice jsem nejel přímo paleo dietu, ale pro srovnání dostačující.

Reklama

Myšlenka paleo diety je docela solidní. Chcete-li získat štíhlejší a zdravější postavu, dejte nezdravé jídlo jako je kola, rychlé občerstvení a cukr pryč. Nic nového. Navíc myšlenka byla dobře zabalená, musíte jíst jako jeskynní člověk, protože vaše fyziologie je v podstatě stejná jako u vašich paleolitických předků a vaše tělo nemůže zvládnout moderní potraviny.

Kromě toho, že jsme se zbavili zřejmých špatných věcí, většina paleo-jedlíků také zvýšila jejich příjem bílkovin, snížila příjem sacharidů a snížila jejich celkový příjem kalorií. A kvalita jejich jídla se jistě zlepšila, protože věci z cukru a dokonce i pšenice byly mimo seznam jídelníčku.

To omezuje volby, které samozřejmě omezují denní kalorie. Stejný důvod, proč většina veganů zpočátku ztrácí váhu, protože není příliš mnoho věcí k jídlu! Paleo dietáři také nahradili kukuřičný a rostlinný olej kokosovým olejem, což také není špatný počin.

Jenže pak se to trochu zvrtlo...

STRATEGIE NEBO NÁBOŽENSTVÍ
Paleo se stal jakýmsi náboženstvím, podobně jako vždy nazývám veganství. Většina propagátorů paleo zakazuje fazole, rýži, ovesné vločky, brambory, jakýkoliv typ mléka, včetně jogurtu a kefíru a řadu zdravých doplňků. Vše proto, že tyto věci nejsou "paleo."

Pro některé, se právě paleo stalo další dietou s nízkým obsahem sacharidů. Problémem je, že nízkosacharidové diety prostě nebudují svaly. A tady je problém. 
Ano, pro lidi se sedavým zaměstnáním, kteří se nehýbou nebo nemají zájem o budování svalové hmoty, tedy necvičí, to může být dobrá volba, ale pro nás, co dbáme na pohyb, potíme se v posilovně a chceme budovat svaly i při dietním režimu, to není dobrá volba.

Snažil jsem se o nízkoscharidovou dietu minulý rok. Nejdřív jsem ztratil trochu tuku, pak jsem ho získal zpátky. Proč? Protože mé svaly zvyklé na tvrdé tréninky řvaly po sacharidech. Ignoroval jsem je a stále držel příjem tuků a bílkovin. Pak mé tréninky utrpěly a můj zisk stagnoval. Proto dnes doporučuji spíše klasickou dietu a keto nechávám pro lidi bez sportu.

LÉK ?
Fazole, rýže, brambory, oves ! Není důvod se těchto věcí bát, protože nefigurují v jídelníčcích tučných lidí a stále patří mezi dobré zdroje sacharidů. Mnoho bývalých paleo dietářů je začalo přidávat a říkají tomu "hybridní paleo". Ale proč by se to mělo nějak jmenovat? Je to jen zdravé jídlo, nic víc. To nevyžaduje značku jako nová řada triček nebo samolibý postoj. Prostě jíte fazole a rýži !

ZÁVĚR
Poslouchejte, kdyby moje teta s nadváhou, která doma sedí u televize byla nadšená z toho, že dělá paleo, povzbudil bych ji. Je to skvělý plán pro obézní lidi, kteří nemají touhu budovat svaly. Pro nás ostatní, ne tak moc.
Osobně nyní hubnu na 200-300g sacharidů denně, cítím se skvěle, tělo vypadá plnější, nejsem tak hladový a nervózní, hubnu kupodivu mnohem lépe a zdá se mi, že i nějaký ten svalík šel nahoru. Navíc poté přechod na čistý objem nebude tak problematický, pouze trochu navýším kalorie a nemusím se bát sacharidů, i když mám sklony k tloustnutí. 
Tedy jednoduše jedu přesně to, co ordinuji vám pod názvem "klasická dieta." Vždy se divíte "tolik jídla?" A potom mi píšete jak krásně hubnete, cítíte energii a tělo se krásně formuje.

Nebojte se sacharidů, vše jsou pouze výmysly moderní doby a marketing. Ve finále jde především o celkový denní příjem kalorií + kvalitní zdroje makroživin a to rozhoduje zda hubneme, nabíráme svaly nebo tloustneme !

PERLIČKA NA ZÁVĚR
Dokonce mne několik místních trenérů, kteří mě zdraví a klepou po ramenou (jak tomu bývá), za zády pomlouvá se slovy "stále razí starou školu, ale doba je někde jinde."
Musím vás zklamat vy pitomci. Sami nemáte formu hodnou pomlouvání a budete hanit starou školu? Já chápu, že vás sere můj úspěch, proměny klientů i mé vlastní či mého sparinga a jak si dokážeme hrát s naší formou, ale až budou vaše moderní metody fungovat lépe a dokážete to ukázat, pak můžete mluvit. Budu tak hodný a řeknu vám tajemství, za které mi dlužíte litr.

"Od doby Arnolda, se nic převratného v tréninku a ve stravě neobjevilo. Vše jsou jen sračky zabalené do marketingu. Já na rozdíl od vás zažil dobu, kdy se kluci připravovali bez suplementů a na naprostých základech staré školy. Vypadali skvěle a i dnes by mohli v klidu stát na prknech. Víte proč ? No protože i dnešní kulturisté staví právě na staré škole a moc dobře ví proč."

Zdroj: Supertrenér a tnation

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 2 (5 votes)