Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Multivitamíny (minerály)

Mezi základní vitamíny a minerály patří skupina 24 vitaminů (organické sloučeniny, které obsahují molekuly uhlíku) nebo minerálních látek (elementů na periodické tabulce). Všechny jsou životně důležité pro život a všechny mohou být konzumovány prostřednictvím potravy. Multivitamínem můžeme doplnit ty deficitní, které nezískáme kvůli málo pestré stravě nebo v dietě, nebo které ztrácíme při sportovní aktivitě například pocením.
Samozřejmě je vždy lepší doplňovat minerály jednotlivě, protože určité minerály mohou ovlivňovat absorpci jiných, ale pokud v tom tápeme nebo nechceme celý den polykat x tablet, pak multivitamín lepší volbou než nic. V dalších článcích si ty nejdůležitější rozebereme jednotlivě, nyní trochu obecně.

Reklama

Teoreticky, multivitamíny by poskytly větší celkový přínos lidem s nižšími příjmy, kteří nejsou finančně schopni koupit širokou škálu potravin. Je ironií, že u této skupiny je nejméně pravděpodobné, že budou konzumovat multivitamíny.
Multivitamíny lze také doporučit těhotným ženám, vzhledem k jejich zvýšené potřebě kyseliny listové, která je důležitá pro vývoj plodu a aby se snížily komplikace spojené s těhotenstvím obecně. Starší lidé z nich také mohou těžit , protože mají tendenci mít vyšší riziko nedostatku živin, jako je například vitamin B12.

Chybějící minerály mohou způsobit nižší hladinu testosteronu. Pokud jste sportovec a potíte se, pak budete pravděpodobně mít nedostatkem zinku, který společně se selenem udržuje vysokou hladinu testosteronu a imunitní systém.
Pokud jste obyčejný starší člověk, je také pravděpodobné, že budete mít nedostatek hořčíku. Podle některých odhadů až 80 procent lidí nemá dostatek hořčíku. A pak je tu věc pro nás co navštěvují posilovnu či provozují jakýkoli sport, u kterého se potí. Čím více se totiž potíte, tím více hořčíku ztrácíte.
Sám hořčík je odpovědný za více než 300 biochemických reakcí v lidském těle a to od svalů a nervových funkcí až k syntéze bílkovin. Máte nespavost, úzkost nebo trpíte záchvaty paniky? Pokud ano, mohlo by to být důsledkem příliš málo hořčíku ve vaší stravě nebo špatného vstřebávání hořčíku prostřednictvím vaší stravy nebo doplňků.

Dalšími důležité minerály jako chróm a vanad pomáhají udržovat a regulovat hladinu cukru v krvi a inzulín, jehož význam bude trvat dalších 10.000 slov k prozkoumání.
Postačí říci, že i když existuje 11 minerálů nezbytných pro lidské zdraví, pět výše uvedených jsou ty, které jsou nejčastěji nedostatkové u sportovců a měly by tudíž být doplněny v jejich chelátových formách. Když to vezmu opravdu hodně střídmě, tak za nejdůležitější vitamíny považuji vitamín C a D a z minerálů rozhodně zmíněný zinek a hořčík. Určitě si je samostatně rozebereme v dalších článcích.

PROČ CHELÁTY ?

Skutečná definice chelátového minerálu je dost obsáhlá, takže postačí říci, že zahrnuje dvojité vázání aminokyselin na nerost. Tento proces zajišťuje chelát aminokyseliny, který je nejen dostatečně malý k průchodu střevem, ale i dostatečně malý k přepravě přímo do samotné buňky.
Minerální přípravky, které nejsou "chelated" jsou problematické. V nejhorším případě nejsou absorbovány. V nejlepším případě jsou absorbovány minimálně, protože většina potravin, které jíme obsahují chemické látky, které brání jejich vstřebávání.
Je pravda, že byste mohli mít minerální doplňky bez chelátů v době mezi jídly. To by mohlo fungovat, pokud váš žaludek bude úplně prázdný, ale to se nestává příliš často pokud nejste anorektik. Dále je tu problém podrážděného žaludku. Pokud nejsou totiž minerály bez chelátu užívány současně s jídlem, mohou způsobit bouři ve vašem žaludku.

Chelátové minerály však mohou být užívány s jídlem nebo na lačný žaludek bez obav a to jak z pohledu absorpce, tak beze strachu z podrážděného žaludku.
Jako jeden z kvalitních multivitamínů považuji Nexgen pro od firmy Reflex, který cheláty obsahuje ---- http://shop.kulturistika.com/sportovni-vyziva/reflex-nutrition-nexgen-pro/
-------------------------------------------------
Pokud chcete sestavit jídelníček nebo trénink od Supertrener.cz - http://objednavky.supertrener.cz/
---------------------------------------------------
Podporujte mladé sportovce, stačí přidávat #supertrenerczteam
 

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno