Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Mikroživiny (ovoce, zelenina, vitamíny, minerály)

Trochu navážu na minulý článek, který se týkal zdraví našich střev. Jak už jsem psal, každý řeší neustále makroživiny, především bílkoviny, ale zapomíná se na další podstatné věci, které by měly být součástí našich jídelníčků ať už sportujeme nebo ne. Mezi ně rozhodně patří mikroživiny !

Reklama

Od chvíle, kdy se většina lidí rozhodne začít zvedat železo v posilovně, tráví své dny počítáním makroživin jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, aby dosáhli svých výsledků. To je samozřejmě v pořádku a mělo by to tak být, ale většina zapomíná právě na mikronutrienty, které tělo potřebuje také. Ano, mluvíme o ovoci a zelenině.

Jako trenér to mám na denním pořádku, většina lidí co cvičí se neustále ptá, kolik bílkovin mají jíst. V jejich myslích jsou gramy bílkovin srovnatelné s úrovní jejich zbožnosti "čím víc, tím lépe " a tráví většinu svých dnů hledáním svého dalšího naprosto dokonalého proteinu. Gramy sacharidů a tuků jsou také stále předmětem diskuze, ovšem nikoliv do té míry jako právě bílkoviny.

Mnoho lidí buduje a vybuduje skvělou postavu a prezentuje ji jako pilíř zdraví, ale mnohokrát se jedná pouze o fasádu. Uvnitř těla mohou bujet zdravotní problémy, které jsou v jejich věku neobvyklé. Hodně to samozřejmě souvisí se zneužíváním zakázaných látek, ale také právě zaměřením se pouze na makra a na vyloučení mikroživin (vitamínů, minerálů, zeleniny, ovoce) ze stravy.

Jistě, ne všichni patří do této kategorie, ovšem mnoho z nich se podobá masožravcům (sám miluji maso) a je možná třeba připomenout, že geneticky jsou pouze opicemi nosící baseballové čepice dozadu. Spíše než pojídat jen maso, měli by občas sledovat svůj příjem zeleniny. Proto vždy na obrázcích jídel, které zveřejňuji, je vždy dostatek zeleniny jako součást mého jídla a především, když servíruji maso.

Možná zelenina někomu nechutná a možná si někdo myslí, že lze přírodu obejít každodenním užíváním gumových medvídků s vitamíny nebo se jedná pouze o nevědomost. V každém případě, je naprosto špatné vyhýbat se zelenině a nelze svou postavu upřednostňovat před svým zdravím. Pokud průměrný cvičenec stráví více času přemýšlením o potravinách bohatých na živiny, bude mít tak zdravé tělo, jak vypadá !

ZÁVĚR
Většina lidí, kteří mají úplnou výživu a soustředí se na všechny aspekty zdravé stravy, se nemusíte obávat, že by nabírali tuk, protože jsou citliví na inzulín. Nemusí mít strach o své hladiny estrogenů, protože dostávají indoly a další fytochemikálie bojující proti estrogenům ze stravy s ovocem a zeleninou. Z toho plyne i zdravá hladina testosteronu a kardiovaskulární zdraví.

Moje jednoduché doporučení je: Věnujte stejně tolik času posedlostí o tom kolik zeleniny nebo ovoce zařadíte do vašeho jídelníčku, jako jste posedlí vaším příjmem bílkovin !

Zdroj: Tnation.com a Supertrenér

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 2 (1 vote)