Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Kysané zelí

Poslední dobou jsem opět zařadil ke svému masu kysané zelí. Nejen, že mi tato kombinace chutná, ale kysané zelí se právem řadí mezi zdravé potraviny a přináší mnoho výhod.

Reklama

Mnohým lidem kysané zelí nechutná nebo jim páchne, ale pokud nějaké jídlo může změnit váš celkový zdravotní stav, je to zelí.
Zelí je určitě něco, co byste měli jíst, protože obsahuje jak probiotika, tak prebiotika. Jinými slovy, prospěšné bakterie pro vaše střeva, které je dobré mít vždy ve stoprocentním stavu.

Zdravá rovnováha bakterií ve střevech je důležitá z různých důvodů. Jednak mohou posílat chemické látky do mozku, které způsobí uvolnění serotoninu a tím vytvářet klid na duši. Také zlepšují citlivost na insulin, mohou udržet štíhlou linii a mohou zmařit zánět a v důsledku toho brání velkému množství zánětlivých chorob, které mají vliv na člověka.

Především poslední bod je obzvláště důležitý. Všechny druhy lidské činnosti a návyky ovlivňují váš imunitní systém, včetně stravy, léků, infekcí, stresu a vzpurných hladin hormonů. Všechny tyto věci mají vliv na zdraví střev tím, že vytvoří omezené nebo neúplné populace bakterií ve střevech. 
To vše má za následek nerovnováhu bakterií, střeva se stanou více propustná pro útočníky, ať už jde o bakterie, viry, nebo dokonce organické nebo anorganické částice a mohou tedy snadněji vstoupit do krevního řečiště a způsobovat různé podoby chorob.

Vše co je potřeba, aby se věci dali do pořádku, je jíst správné jídlo, mezi které patří právě kysané zelí. Možná je to důvod, proč se Němci nehroutí v ulicích po přejídání se rakovinotvornými uzeninami, protože konzumují zelí po kilech.

Je pravda, že střeva každého člověka obsahují tisíce různých druhů bakterií, a zelí zpravidla obsahuje pouze čtyři (Leuconostoc mesenteroides Lactobacillus brevis, Pediococcus pentosaceus a Lactobacillus plantarum). Nicméně, výzkum ukazuje, že právě tato čtveřice vytváří příznivé prostředí pro růst jiných bakterií.

Největším problémem je jaké kysané zelí koupit. Samozřejmě, nejlepší je čerstvé kysané zelí, které neobsahuje konzervanty, není pasterizované apod. Vařením kysané zelí přijde o veškerý prospěch. Na pultech obchodů, díky změnám v legislativě (nechápu), se se zelím bez konzervantů nesetkáme, protože by nevydržela trvanlivost, která je u kysaného zelí velmi krátká. 
V dTestu bohužel z dvanácti výrobků vyhovovaly pouze čtyři výrobky, co se týče zdraví prospěšných bakterií mléčného kvašení. Nejlépe vyšlo zelí Chira, které vidíte na obrázku, mělo by být tedy v pořádku a zakoupit ho lze v Lidlu.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (2 votes)