Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Kolostrum (Mlezivo)

"Superfood" a "Superdoplňky" je velmi populární slovo, dobrý byznys a vždy to zní až příliš dobře, aby to byla pravda. Nespoléhejte se na média a internet, kteří se vám snaží říci o nových objevech ve světě potravin a výživy. Vždy si najděte alespoň nějakou studii, která vám potvrdí příznivé účinky, což vám ušetří peníze v dlouhodobém horizontu.

Reklama

Jak víte, rád upozorním na něco co nefunguje a mezi další marketingový tah (z pohledu viz závěr) patří Kolostrum. Jedná se o takzvané prvotní mléko savců, které se tvoří v mléčné žláze těsně před porodem. Novorozenci mají nezralý trávící systém a imunitní systém, takže enzymy, protilátky a růstové faktory obsažené v mlezivu poskytují podporu růstu a boj s chorobami. Ačkoli mlezivo produkují všichni savci, doplňky většinou pochází z hovězího nebo (méně často) kozího zdroje. 
Kolostrum se stalo populárním doplňkem stravy, protože je bohatým zdrojem enzymů, protilátek a růstových faktorů, které se nevyskytují u dalších mléčných výrobků.

FUNGUJE TO STEJNĚ U NÁS DOSPĚLÝCH JAKO U NOVOROZENCŮ ?
Nevyvinutý střevní trakt novorozenců umožňuje růstovým faktorům přítomných v mlezivu volně projít střevní stěnou pro absorpci. Avšak plně vyvinutá střeva dospělých savců budou rozkládat prospěšné látky před tím, než mohou být absorbovány do krevního oběhu. 
I když trávicí enzymy zabrání růstovým faktorům projít ke svalům, budou i nadále působit lokálně, což zvyšuje střevní integritu. To může zabránit určitému druhu zánětu, který může způsobit dlouhodobé a intenzivní cvičení. Jenže tohoto efektu dosáhneme i doplněním klasického syrovátkového proteinu nebo kaseinu, který jistě všichni užíváme a jak jsem již mnohokrát psal, syrovátka je velmi prospěšná pro fungování našich střev. Není tedy důvod kolostrum kupovat a vyhazovat tak zbytečně peníze navíc, pokud užíváte syrovátkový protein, protože přináší velmi podobné výhody jako syrovátka a raději tedy investujte do kvalitního jídla !

ZÁVĚR
Sportovci často doplňují kolostrum ve snaze zvýšit spalování tuků, přidat více libové hmoty nebo zvýšit sílu. Vzhledem k tomu, že jejich trávicí systém je plně vyvinutý, neposkytuje kolostrum tyto účinky a tělo odbourává růstové faktory a enzymy, které mlezivo poskytuje před tím, než mohou být transportovány do svalových buněk.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)