Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Jezte 4 vejce týdně pro zlepšení metabolismu glukózy

Je zajímavé, jak se pohled na některé potraviny mění v průběhu času. Dříve byly vejce strašákem a nyní se čím dál více ukazuje, že je tomu naopak a jsou zdraví prospěšná. Ovšem jak říkám vždy, i zdravé potraviny se stávají nezdravými, pokud konzumujeme nadbytek kalorií a navíc se nehýbeme !

Reklama

Mrkneme na další studii, která tvrdí, že pokud zařadíme do jídelníčku čtyři celá vejce týdně, můžeme tak snížit riziko vzniku diabetu typu 2 o 37 procent.

Diabetes typu 2 postihuje přibližně 24 milionů Američanů, možná víc pokud budeme počítat i lidi, kteří ho mají, ale ještě o tom neví. U nás to číslo samozřejmě nebude tak obrovské, máme méně obyvatel, ale jedná se o čím dál častější nemoc, kterou nelze brát na lehkou váhu. Navíc dalších tisíce lidí má takzvaný prediabetes, což je vysoká hladina glukózy v krvi, ale ještě nedostatečná k získání úplné diagnózy. Většina pacientů s prediabetem dostane do 10 let plný typ diabetu 2. typu.

Ve skutečnosti je to docela patetické, protože prediabetes a diabetes typu 2 jsou oba preventivní a léčitelné. Jediné co proto musíte udělat, je nebýt tučný, nemít nadváhu, více se hýbat a přestat se vymlouvat. To je mnohdy ovšem pro většinu to nejtěžší...

Přesto většina z nás má blízké příbuzné nebo přátele, kteří jsou na cestě k rozvoji diabetu typu 2 a pravděpodobně není dobrý nápad nazývat vaši matku nebo otce jako lenochy bez vůle s tím něco dělat apod. 
Takže co pro ně můžeme udělat? Jakou malou radu můžeme nabídnout, která by pomohla? Nová studie nám dává nápad, ale osobně bych k tomu přidal právě jakýkoli pohyb a úpravu stravy celkově !

STUDIE VAJEC
Podle výzkumu z Finska měli muži, kteří jedli čtyři celá vejce týdně o 37% nižší riziko diabetu typu 2 než muži, kteří jedli jedno vejce nebo méně týdně. Navíc se zdá, že více než čtyři vejce týdně zvyšují pozitivní účinky. Výsledek byl spojený s užitečnými živinami ve vejcích, které pozitivně ovlivňují metabolismus glukózy a pomáhají při zánětu.

Studie sledovala 2300 mužů po dobu téměř 20ti let a brala v úvahu faktory jako je kouření atd.

ALE CO TEN STRAŠÁK CHOLESTEROL
Výzkumníci poznamenali, že mnoho lidí se vyhýbá konzumaci celých vajec z důvodu jejich obsahu cholesterolu. Většina progresivních lékařů a výzkumných pracovníků již odstupuje od mantry "všechen cholesterol je zlý" a poznamenává, že mezi vaším obsahem krve a cholesterolem je velmi malá korelace. Také potřebujeme dietní cholesterol pro optimální produkci testosteronu.

Výzkumní pracovníci také poznamenali, že celkové zdravotní účinky potravin je těžké předvídat na základě pouze jedné z jejich živin jako je cholesterol. Jinými slovy, vyhazování žloutků, abyste se vyhnuli jedné "špatné" věci, může znamenat, že vám chybí řada dalších dobrých věcí !

ZÁVĚR
Dnes už víme, že vejce jsou zdravá a patří do našich jídelníčků, takže pokud znáte někoho s prediabetem, můžete poradit konzumaci alespoň čtyřech vajec týdně. Možná mu tím pomůžete, ale změna životního stylu pomůže ještě daleko lépe !

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno