Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Je dobré pít kávu ?

Pokud vám odešlu jídelníček, většinou dostanu dotaz zpět, zda je možné pít kávu, zda to nenaruší dietu, zda je to zdravé a kolik káv denně lze vypít. Nyní opět překopávám trochu jídelníčky, aby seděly potraviny dle mých video receptů a vy si tak nemuseli lámat hlavu s množstvím jídla a již pod snídani píši, že káva v pohodě 3-4x denně.
Kávu je tedy dobré pít, nenaruší dietu, kofein a další látky obsažené v kávě naopak v dietě pomohou a bát se jí v rozumném množství nemusíte, pokud netrpíte vysokým tlakem apod.

Reklama

Pokud jste citliví na kofein a bojíte se narušení spánku, použijte v druhé polovině dne kávu bez kofeinu nebo klasickou kávu nepijte ve večerních hodinách. Také doporučuji pít kávu pouze samotnou bez mléka, smetany či cukru. Údajně kombinace zatěžuje játra, žlučník a celkově trávicí systém a zbytečné kalorie navíc.

Někdy se káva označuje jako tekuté zlato. Káva je nejpopulárnějším zdrojem kofeinu po celém světě, ale je také zdrojem mnoha živin a v poslední době se nabízí jako zdroj kyseliny chlorogenové a ferulové. Ovšem má neblahý vliv na bílé zuby, tedy po kávě je dobré zuby vyčistit, jen tak na okraj.

Kyselina chlorogenová je fytochemikálie, která má schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a potenciálně vyvíjet anti-diabetický účinek. Podílí se na hubnutí a má účinek proti obezitě, ale pouze za předpokladu dietní stravy, né samostatně. Proto může být prospěšné kávu doplnit při vaší dietě.

Káva je trochu záhadná v tom, že není zcela jisté jak některé věci dělá, které dělá. Káva má více než 1000 biologicky aktivních sloučenin, ale jedna věc je téměř jistá. Pokud kávu pijete, je to jedině dobře a zajímavé je, že dle studií pravděpodobně i žijete déle.

Ve studie vydané v The New England Journal of Medicine z roku 2012, byla úmrtnost u 400.000 testovaných lidí mezi 6 a 16 procenty ménší u vášnivých pijáků kávy. Stejně tak v japonské studii vytištěné v časopise American Journal of Clinical Nutrition, pijáci kávy měli o 24 procent menší pravděpodobnost, že během 19 let sledování zemřou.

Zlatá cesta se zdá být tři až čtyři šálky denně s kofeinem či bez kofeinu, ale jedna studie zahrnující šest šálků denně zaznamenala snížení o 33 procent u diagnóz diabetu. Ostatní neduhy, které káva pozitivně ovlivňuje patří rakovina jater, tučná játra, alkoholická jaterní onemocnění, srdeční choroby, mrtvice, deprese, Alzheimerova a Parkinsonova nemoc.

Samozřejmě, že pití kávy ve velmi velkém množství může ve skutečnosti zvrátit některé prospěšné účinky. Jako u většiny věcí, mírné množství zdá se, že funguje nejlépe. Ovšem musíte počítat i s mírnou závislostí, protože pokud si na kávu zvyknete, už bez ní nedokážete žít.
--------------------------------------------------
Pokud chcete sestavit jídelníček nebo trénink od Supertrener.cz - http://objednavky.supertrener.cz/
---------------------------------------------------
Podporujte mladé sportovce, stačí přidávat #supertrenerczteam

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)