Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Jak jednoduše zlepšit citlivost na inzulín

Již jsem zmiňoval, že špatným kalorickým příjmem a nevhodnou stravou si zaděláváme na problémy. Zde alespoň malý tip, jak si zlepšit trávení a využití živin z potravy.

Reklama

Většina mužů (týká se i žen) jedí svojí porci jídla rychle. Ať už se jedná o spěch nebo je vychovala rodina vlků, není známo proč tomu tak je a týká se především mladší generace. Jedna věc je jistá, že pokud jejich zvyk jíst rychle pokračuje až do dospělosti, riskují, že budou mít vyšší tukové zásoby a rozvíjejí diabetes 2. typu.

Rychlá konzumace koreluje s jídlem, neumožňuje dostatek času na to, aby hormon jako je ghrelin, hormonový peptid YY (PYY) nebo glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1), začali pracovat. Takže rychlí jedlíci dostanou pocit sytosti až dlouho poté, co dojedli.

Navíc rychlé stravování neumožňuje dostatek času k uvolnění inzulínu, aby konal svou práci. Živiny se nedostávají na správnou adresu. Skončí v tukových zásobách namísto ve svalech.

JAK TO VÍME
Vědci tento fenomén studovali více než jednou. V roce 2006 studovali japonští vědci vztah mezi rychlým stravováním a indexem tělesné hmotnosti (BMI). Podívali se na stravovací návyky 3737 mužů a 1005 žen a rozdělili je do skupin "velmi pomalé", "poměrně pomalé", "poměrně rychlé" a "velmi rychlé". Výsledkem bylo, že čím rychleji obě pohlaví jedly, tím tlustší byly.

Další studie provedená v roce 2008, opět v Japonsku, zkoumala stravovací návyky 2704 mužů a 761 žen během jednoho měsíce. Při úpravě věku, příjmu energie a životního stylu vykazovali lidé s rychlým stravováním statisticky významné postupné zvyšování inzulínové rezistence.

Novější studie z Litvy v roce 2013 zkoumala jak inzulinovou rezistenci, tak cukrovku 2. typu. Vědci rekrutovali 234 lidí, kteří byli nedávno diagnostikováni s diabetem typu 2 a porovnávali jejich údaje s 468 lidmi, kteří neměli cukrovku. Rychlí jedlíci měli dvakrát větší pravděpodobnost, že mají cukrovku typu 2 než lidé s pomalou nebo normální rychlostí.

ZÁVĚR
Je jasné, že jíst rychle je špatný zvyk pokud jde o zdraví a jíst pomalu, na druhé straně, přináší několik výhod. Zde jsou výhody pokud jíte pomaleji:

1) Trávení funguje lépe. Potraviny se metabolizují účinněji.
2) Regulace hmotnosti funguje lépe. Jíst pomalu dovoluje hormonům regulujícím hlad, aby se uvolnily a omezily tak chutě k jídlu.
3) Citlivost na inzulín je zachována. Jíst pomalu umožňuje inzulínu dělat svou práci. Živiny se dostanou do svalu místo toho, aby byly uloženy jako tuky.

JEDNODUCHÝ TRIK
Pokud vám stále nejde jíst pomaleji, protože zvyk je železná košile, pak zkuste následující. Jednoduše položte vidličku nebo lžíci po každém soustu. To vás přiměje k tomu, abyste si více uvědomili vaši stravu.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno