Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Česnek (Allium sativum)

Česnek jsem již zmiňoval ve svém videu o vaření "Supertrenér v kuchyni," protože je opravdu zdravý a neměl by chybět ve vašem stravování. Česnek je potravina (zelenina), která může zvýšit imunitu a kardiovaskulární zdraví. Jak už jsem říkal, náš český česnek je nejlepší volbou.

Reklama

Pokud pravidelně zařadíte česnek, zlepšíte vaše kardiovaskulární zdraví, fyzickou a sexuální vitalitu a odolnost vůči infekci. Má také vlastnosti proti stárnutí.
Česnek spolehlivě snižuje hladinu celkového cholesterolu a lipoprotein o nízké hustotě (LDL-C) a zároveň zvyšuje lipoprotein o vysoké hustotě (HDL-C). 
Česnek také poskytuje celou řadu protirakovinných vlastností a konzumace okolo 10g denně je spojená s významným sníženým rizikem rakoviny prostaty, tlustého střeva a žaludku. Může také vyvolat spalování tuků a vylučování adrenalinu, i když v menší míře, stejně jako snížit hladiny triglyceridů.

Česnek lze konzumovat v několika formách: čerstvý / syrový, vyzrálý, česnekový olej nebo vařený česnek. Vařený česnek (v celku) zabraňuje alliinu vytvářet jeho metabolit obsahující síru a česnekový olej, i když je účinný jako doplněk, má potenciálně vysokou úroveň toxicity. 

Všechny prospěšné složky česneku lze nalézt v čerstvém syrovém česneku, který je nejlepším způsobem jak česnek využít, ale je potřeba ho rozžvýkat. Před vařením je třeba česnek nakrájet na plátky nebo rozmačkat , aby byla zajištěna maximální produkce allicinu, protože ten je odpovědný za řadu blahodárných účinků česneku.

Většina studií česnek používá v dávkování 600-1,200mg denně, obvykle rozdělené do více dávek. Minimální účinná dávka syrového česneku je jeden stroužek dvakrát nebo třikrát denně.

V mikrovlnné troubě se částečně zničí prospěšné složky česneku, ale grilování či pečení česnek nepoškodí, za předpokladu, že je česnek nakrájený nebo předem rozdrcený. 
Česnek může být také jedovatý, pokud je konzumován ve velmi vysokých dávkách, takže doplnění by nikdy neměla přesahovat 5% stravy.

Česnek můžete také zakoupit na našem eshopu ve formě tablet pod tímto odkazem.
------------------------------------------------
Pokud chcete sestavit jídelníček nebo trénink od Supertrener.cz - http://objednavky.supertrener.cz/
 

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno