Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Červené maso

V posledním videu o vaření jsem to již zmínil a trochu nakousnul, že obava z červeného masa není na místě, pokud dodržujeme správný postup při vaření a jíme dostatek zeleniny, ale ve stručnosti ještě pár vět.

Reklama

Není snad více probírané jídlo než červené maso. "Nejím červené maso" je skoro jako odznak nutriční cti v některých kruzích, ale zcela neoprávněně a vyplývá to ze zkreslených studií, které zahrnují naprosto vše a nekoukají na životní styl jedince.

Světová zdravotnická organizace strávila několik let přezkoumáváním více než osmi set studií, než v říjnu 2015 zveřejnila poměrně stručné shrnutí, které spojuje červené maso s kolorektálním karcinomem (maligní nádorové onemocnění zaujímající třetí příčku mezi celosvětově nejčastěji se vyskytujícími malignitami). Takže se nejedná o nový důkaz, ale shrnutí minulých důkazů.
Tak či onak, vše je založené na důkazech provedených u zvířat a lidských pozorovacích studií (nikoliv lidské randomizované studie) a zpráva klasifikuje červené maso jako karcinogen. Abych byl přesnější, zpracované červeného masa (jako klobásy a párky v rohlíku) bylo klasifikováno jako "způsobuje rakovinu," zatímco nezpracované červené maso (jako steak) bylo klasifikováno o jeden stupeň níže "pravděpodobně způsobuje rakovinu."

Po přezkoumání rozsáhlé zprávy zjistíte, že to opravdu neukazuje něco nového. Červené maso sice úzce souvisí s rakovinou v pozorovacích studiích, protože lidé, kteří mají nezdravý životní styl, mají také tendenci jíst více červeného masa a to zejména jeho zpracované druhy. Ale červené maso samotné nemusí způsobit problémy, pokud preferujeme zdravý životní styl.

Přesto existují důvody, proč pojídání velkého a pravidelného množství červeného masa může zvýšit riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Například vliv heme železa na střevní buňky nebo sloučeniny vytvořené vysokou teplotou při vaření, jako například heterocyklické aminy (sloučeniny, které vznikají při zpracování za vysokých teplot v potravinách živočišného původu z bílkovin a sacharidů). 
Ovšem pokud dodržíte správné vaření červeného masa, není pravděpodobné, že bude hlavním přispěvatelem ke kolorektálnímu karcinomu v rámci dodržování zdravé výživy. Nejen proto, že zdravá výživa podporuje zdravou tkáň obecně, ale také proto, že některé druhy zeleniny (např. brokolice) obsahují látky, které působí proti některým účinkům na střeva, souvisejících právě s červeným masem.

Závěrem lze říci, že celkový pohyb a zdravý životní styl eliminuje spousty negativních vlivů určitých potravin. Nemusíme se tedy obávat ani čerstvého nezpracovaného červeného masa. Zásadní je jíst čerstvé nezpracované potraviny, správně je tepelně upravovat a jíst dostatek zeleniny ! 

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno