Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Bylinky a koření (2.část)

Bylinky a koření tu nejsou jen proto, aby jídlo chutnalo lépe, ale také dělají jídlo mnohem výživnější. Rozhodně patří do kategorie „Super potraviny.“

Reklama

Minule v tomto článku jsme se podívali na bylinky a dnes si opět napíšeme výhody deseti vybraných druhů, tentokrát koření.

KURKUMA
Kurkumin je hlavní sloučeninou kurkumy. Posiluje naše zdraví a tvoří základ koření kari. Je protizánětlivý, pomáhá snižovat riziko vzniku degenerativního onemocnění mozku, srdce a nervového systému.
Kurkumin je také silný antioxidant, což znamená, že poskytuje dvojí ochranu proti nemocem. Výzkum ukazuje, že je 5-10 krát silnější než vitamín C a E, pokud jde o pohlcování volných radikálů.

SKOŘICE
Skořice je spojena s hladinou cukru v krvi. Je to jedna z nejlepších věcí, které můžete přidat do svého jídelníčku pro zlepšení citlivosti na inzulín a kontrolu glykémie. Studie z časopisu Diabetes Obesity and Metabolism zkoumala skořice a její vliv na hladinu glukózy v krvi nalačno u diabetiků typu 2 a bylo zjištěno snížení v rozmezí od 10-29 %.
Jak přidat skořici do svého jídelníčku znáte z mých videí, kdy přidávám do svých šejků, ale lze ji přidat i do kávy nebo čaje. Je také skvělým kořením pro přidání na jiné potraviny, jako třeba populární kombinace sladkých brambor a skořice, což vám zažene vaše chtě.

ČESNEK
Česnek je jako jako vaše zdravotní pojištění. Chrání vás proti nachlazení a jiným nemocem a zlepšuje celkový zdravotní stav vašeho zažívacího traktu, kde většina nemocí začíná. Pravidelná dávka česneku udržuje vaše střeva zdravá, protože zabíjí kvasinky a patogenní bakterie a krmí prospěšné mikroby, které nás pomáhají udržet štíhlé a zdravé. Cibule a šalotka také, ale to, co odlišuje česnek, je obsah allicinu. Allicin je sloučenina, která se uvolní pouze tehdy, když jsou stroužky česneku nasekané nebo drcené a nejlépe konzumovat čerstvé, pokud je to možné.

KAJENSKÝ PEPŘ (CHILLI)
Toto koření pochází z těch malých červených a zelených papriček. Je nejznámější pro svoji schopnost rozhořet váš metabolismus a rozpumpovat vaši krev v žilách. Vysoký obsah kapsaicinu je zodpovědný za zvýšení energetického výdeje a dilataci cév.
Ale skutečný přínos z koření, které obsahuje kapsaicin, je schopnost regulovat hlad. Pravděpodobně se jedná, dle výzkumů, o skvělou hnací sílu ve snaze odbourávání tuků.

ZÁZVOR
Zázvor je nejvíce známý pro své protizánětlivé účinky. Pomáhá uklidnit svaly gastrointestinálního traktu a zmírňuje nevolnost. K dispozici je také spousta výzkumu, který naznačuje, že zázvor je prospěšný pro artritické bolesti a bolesti svalů, což by nebylo překvapivé, vzhledem k jeho protizánětlivým účinkům. Dále dodává velkou dávku antioxidantů, takže lze očekávat ochranu proti nemocem, zejména mozku a srdce.

HŘEBÍČEK
Hřebíček má nejvyšší ORAC hodnotu (antioxidační měřítko), která je téměř dvakrát vyšší než u oregána, v porovnání gram vs gram.
Hřebíček je také vhodný pro vaše trávení, v podstatě „zahřívá žaludek“ a podporuje tělo vylučovat žaludeční kyselinu (HCL), která je rozhodující pro správné rozdělení potravin a absorpci živin. Hřebíček také zvyšuje celkovou pevnost a funkci imunitního a trávicího systému.

KMÍN
Kmín je další populární složkou kari a je zodpovědný za lahodnou chuť taca v mexických jídlech. Je to skvělý pomocník při trávení, bojovník proti bakteriím a skvělá oxidační prevence. Také může snížit hladinu glukózy v krvi.

KARDAMOM
Jedná se o jedno z nejlepších koření pro napomáhání trávení. Jeho olej ničí choroboplodné bakterie (Streptococcus mutans a Candida albicans) v ústech a střevech a má vliv na lepší průtok krve. Také můžete žvýkat kardamomové lusky, což odstraní špatný dech a zbaví vaše zuby povlaku.

SEMENA FENYKLU
Toto koření pomáhá při trávení a zápachu z úst. Éterické oleje v semenech fenyklu také dokáží odvrátit infekci a uvolnit břišní svaly. Fenykl je známý, že poskytuje úlevu při podráždění gastrointestinálním traktu a chrání před bakteriálním přerůstání a infekcemi. Je také bohatým zdrojem antioxidantů. Jedna analýza identifikovala 23 bioflavonoidů nebo fenolických sloučenin bohatých na esenciální olej z jeho drcených semen.

PEPŘ
Černý pepř je nejběžněji spotřebované koření, ale jeho výhody nejsou běžně známy. Pokud by byly známy, měli bychom více párování pepře s jiným kořením ke „zvýšení vstřebávání jiných živin“, což je jeho největší atribut. Berte ho jako koření, které doplňuje další koření. V jedné studii, vědci podávali dva gramy kurkuminu s a bez piperinu (chemická sloučenina z pepře) a zjistili o 2000 % větší biologickou dostupnost, pokud byl zahrnut piperin.

Zde můžete mrknout na různé směsi koření --http://shop.kulturistika.com/vyrobci/fitkoreni/

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 4 (1 vote)