Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Bylinky a koření (1.část)

Bylinky a koření tu nejsou jen proto, aby jídlo chutnalo lépe, ale také dělají jídlo mnohem výživnější. Rozhodně patří do kategorie „Super potraviny.“

Reklama

Bylinky: Obvykle pocházejí z listů a stonků.
Koření: Obvykle pocházejí ze semen, ovoce a kůry.

Bylinky a koření patří mezi druhé, nejvíce na živiny husté potraviny po vnitřnostech. Podívejte se na tento žebříček dle hustoty živin:

1. Vnitřnosti
2. Bylinky a koření
3. Ořechy a semena
4. Kakao
5. Ryby a mořské plody
6. Vepřové
7. Hovězí

Obecně lze jejich zdravotní benefity shrnout:

Snižují zánět, kontrolují hladinu cukru v krvi a chuť k jídlu, posilují imunitní systém (antibakteriální, antivirové), zlepšují trávení a zdraví trávicího systému a zlepšují hladiny tuků v krvi (triglyceridy, cholesterol).

Dnes se mrkneme na pár zdravých bylinek a v příštím článku se vrhneme na koření.

1 - ROZMARÝN

Často se přidává k olivovému oleji a doplňkům s rybím olejem, aby se zabránilo oxidaci. Tato bohatá bylina je ideální arteriální chránič. Výzkum ukazuje, že inhibuje tvorbu HCA (heterocyklické aromatické aminy) při smažení masa, zlepšuje oxidační stabilitu másla a dokonce povzbuzuje up-regulace antioxidantu glutathionu.

2 - TYMIÁN
A je tu můj oblíbený tymián, který přidávám do všeho. Thymol, antioxidant v tymiánu, je účinným inhibitorem infekce. Tento člen rodiny máty je populární přísadou do ústních vod a také se používá ve formátu čaje k léčbě kvasinkových infekcí.

3 - OREGANO (Majoránka)
Pokud jde o žebříček antioxidantů, oregano je přeborníkem. Má 42 krát více antioxidační aktivitu než jablka, 30 krát více než brambory, 12 krát více než pomeranče a 4 krát více než borůvky.

Oregano je silné protivirové a antibakteriální činidlo a je stejně účinné při usmrcování E. coli a Staphylococcus jako penicilin. To z něj činí ideální doplněk k vašim jídlům na ochranu proti patogenům z potravy (a karcinogenních látek vaření) a perfektním doplňkem pro vaše polévky a čaje na ochranu proti kašli, nachlazení a nemocem.

4 - ŠALVĚJ
Této rostlině se nedostává tolik publicity jako jiným, ale olej v šalvěji se zdá, že inhibuje odbourávání významného neurotransmiteru zvaného acetylcholin, který podporuje paměť a je často snížený u pacientů s Alzheimerovou chorobou a demencí.

5 - BAZALKA
Bazalka je často vychvalována pro své protizánětlivé vlastnosti a obsah vitamínu K. Měli byste ji také přidat do jídel pro dodatečnou ochranu proti bakteriím. Dokonce může přímo zneškodnit dlouhý seznam infekcí (včetně Listeria, Staphylococcus a E. coli).
Není překvapením, že vysoká koncentrace polyfenolů a flavonoidů také znamená zvýšenou odolnost proti poškození buněk. Bazalka svatá je nejpopulárnější a nejvíce prostudovaná pro její zdravotní benefity.

6 - MÁTA
Máta peprná je efektivní volbou pro boj proti infekcím, ale také podporuje zažívání a zdraví trávicího traktu.
Důkazy nasvědčují tomu, že stimuluje produkci enzymů a zabíjí některé špatné bakterie (kvasinky, parazity, plísně, atd.), který se vyskytují v tenkém střevě. Přidejte trochu máty do jídla nebo pijte jako čaj.

7 - ŽENŠEN
Ženšen je známý jako adaptogenní bylina. Adaptogen je něco, co vás přivádí do rovnováhy a homeostázy. 
Ženšen je běžně na trhu pro svou schopnost zvýšit duševní výkonnost a náladu, ale je také prospěšný při prevenci kognitivní poruchy a poškození neuronů. Mimo kognitivní poruchu také zlepšuje hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém a dokonce i může léčit sexuální dysfunkce.

8 - ESTRAGON
Spánek a zdraví střev jsou snad nejdůležitější věci pro dlouhý, zdravý život. Naštěstí, estragon může pomoci s oběma, pokud si zvyknete na jeho přidávání do vašeho jídla pravidelně. Estragon zlepšuje trávení, stimuluje produkci enzymů a bojuje proti bakteriálním infekcím, které mohou být přítomny ve střevě. Francouzi ho používají jako léčbu nespavosti.

9 - KORIANDR
V časopise Phytotherapy Research, je koriandr popsaný jako „antimikrobiální, antioxidační, antidiabetické, anxiolytikum, antiepileptikum, antidepresivum, antimutagenní, protizánětlivé, anti-dyslipidemií, anti-hypertenzní, neuro -ochranné a diuretikum.“
No, nevím co dodat, prostě dobrá bylina.

10 - KOPR
Pokud existuje jedna bylina, kterou chcete jíst čerstvou a vyhnout se tak vaření při vysokých teplotách, pak je to kopr. Ztrácí totiž mnoho živin při zahřátí a ztrácí mnoho ze své chuti po vysušení. Kopr působí více jako antibakteriální nebo antimikrobiální než jako antioxidant. Je nejvíce známý pro jeho schopnost zlepšit trávení a zabíjet bakterie.

Samozřejmě, bylinek je hodně a jak vidíte mají spousty výhod. Určitě je přidávejte do svých pokrmů. Čestné uznání si jistě také zaslouží bobkový list, fenykl, petržel, pažitka a další...

Příště něco o koření v druhé části..

Zdroj #tnationcom

Na některé druhy koření můžete mrknout zde : http://shop.kulturistika.com/vyrobci/fitkoreni/

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno