Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Biopotraviny

Osobně neutrácím zbytečně peníze za biopotraviny (kvůli obrázku k článku jsem musel), ale mnoho lidí má mylné představy o produktech ekologického zemědělství a myslí, že bio znamená dietní. Také čím více čtu odbornou zahraniční literaturu, tím více zjišťuji, že výhody jsou minimální pro zdraví člověka, lepší obsah živin není prokázaný a pesticidy sporné.

Reklama

Jednou z největších mylných představ a obrovským přispěvatelem ke špatnému zdravotnímu stavu a špatnému stravování je přesvědčení, že cokoli označené jako "BIO" je automaticky dobrou volbou pro jakýkoli dietní plán. To prostě není pravda. BIO nemá žádnou souvislost s množstvím kalorií nebo maker, které jídlo obsahuje, takže v tomto smyslu je lepší, když slovo BIO pro vás neexistuje.

Mohou některé biopotraviny být lepší volbou než klasické? Zřejmě ano, mělo by být použito méně pesticidů a potenciálních toxinů (více později). Ovšem nemá to nic společného s biopotravinami, které mají automaticky více bílkovin, méně cukru nebo méně kalorií než jejich klasické protějšky.

Museli by jste být blázni, nemluvě o penězích, pokud si myslíte, že se zbavíte tělesného tuku tím, že si koupíte vysoce zpracované a tučné bio bramborové lupínky namísto vysoce zpracovaných a tučných neekologických čipsů.

I když je to sporné, stále věříte v lepší zdravotní výhody, můžete vybírat biopotraviny kde je zdravotní dopad největší - věci jako tučné bílkoviny, ovoce nebo zelenina. Ovšem, místo toho, abyste se rozhodli pro ekologické verze nezdravého jídla, raději zkuste nezdravý odpad vyřadit kompletně z vašeho jídelníčku.

OPRAVDU ZDRAVĚJŠÍ ?
Další skupina lidí nakupuje biopotraviny z důvodu redukce pesticidů. Ovšem je třeba zmínit, že existuje dlouhý seznam výjimek, pokud jde o pesticidy, které lze použít. Organické pesticidy ve skutečnosti nejsou zdravější než neorganické pesticidy.

Dle řady odborníků je celá věc falešná, lidé zbytečně utrácejí své peníze a na biopotravinách není nic zdravějšího. 
Těžko říct kde je pravda, každý má své přesvědčení, ale rozhodně stojí k zamyšlení. Já po důkladném hledání jsem dospěl k závěru, že jsem rád, že zbytečně své peníze neutrácím za biopotraviny a tato mánie mne minula. 

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 1 (1 vote)