Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Bílkoviny v redukční dietě

Možná mnozí víte a možná někteří ne, ale příjem bílkovin ve vašich dietách je zásadní pro udržení svalové hmoty. Mám mnoho dotazů, že do vašich diet dávám docela dost bílkovin a zda to není moc, takže malinko vysvětlím.

Reklama

Dříve se tvrdilo hodně nesmyslů o bílkovinách, dnes víme, že žádné nebezpečí nehrozí zdravému sportovci, pokud nekonzumujeme opravdu obrovské množství a za to se množství okolo 2,5g/ kg rozhodně považovat nedá. Je samozřejmě rozdíl pokud jste kancelářský typ nebo člověk, který opravdu tvrdě maká ve fitku.

Ano, pro výstavbu svalové hmoty není nutné tak velké množství bílkovin, protože máme dostatek i ostatních maker, ale v dietě je výhodné bílkoviny zvednout, abychom zachovali stávající svalovou hmotu. Navíc je pro tělo obtížné přeměnit bílkoviny na tuk, protože i když biochemicky disponujeme cestami potřebnými pro přeměnu aminokyselin na mastné kyseliny, pravděpodobnost, že se to někdy stane ve významné míře při mírně vyšších příjmech bílkovin, a to i v případě dostatečné energie ze sacharidů, jsou irelevantní vzhledem k tomu, co víme o extrémních opatřeních, která je třeba překonat, aby se uskutečnilo jakékoliv značné získávání tuku z bílkovin.

Příjem bílkovin je prostě v dietě zásadní. Je to stejné jako když poprvé přijdete do posilovny a dojde vám, že si na činku z každé strany musíte naložit stejnou váhu, aby nedošlo k přetížení jedné strany. Pokud totiž v dietě nebudete konzumovat dostatek bílkovin, budete v dietě ztrácet tuk, ale bohužel také svaly.

Dobře, teď si všichni řeknou, to už víme nebo něco takového, ale bohužel málo lidí o tom vážně uvažuje, zvedají bílkoviny čistě náhodně a po dietách nevypadají lépe, ale vypadají spíše mnohem menší s menším podílem svalové hmoty a přitom se tam stále nějaký tuk drží. Po správné dietě, pokud již máte dostatek svalové hmoty, musíte zákonitě vypadat lépe, opticky větší a když dáte triko dolů, každý musí říct "wow, co si začal brát?." Klasická otázka od lidí, co nikdy nedokázali držet stravu déle jak týden a o tvrdém tréninku pouze sní v posteli !

Naštěstí máme i studii od britských vědců na univerzitě v Birminghamu, která nám dává jisté informace o příjmu bílkovin a současně nám připomíná, jak důležitý je adekvátní příjem bílkovin v úspěšné dietě.

STUDIE
Vědci zkoumali 20 kulturistů ve věku od 18 do 40 let. Před zahájením studie kulturisté konzumovali asi 1,6 gramu bílkovin na kilogram (pro kulturisty o hmotnosti 200 liber, odpovídá asi 145 gramů bílkovin) denně.
Všechny subjekty konzumovaly stravu, která obsahovala o 40% méně kalorií než obvykle spálili každý den. První skupina tedy jedla méně než obvykle a proporcionálně se jejich příjem bílkovin snížil na přibližně 1 gram na kilogram denně.

Druhá skupina dietářů zvýšila denní příjem bílkovin na 2,3 gramu na kilogram (asi 207 gramů / 200 liber).
Výsledky jsou celkem jasné. Skupina, která jedla 2,3 gramu bílkovin na kilogram, neztratila téměř žádnou svalovou hmotu a prakticky všechny jejich ztráty hmotnosti byly díky úbytku tuku.
Druhá skupina s nižším příjmem bílkovin ztratila stejné množství tuku a svalů.

ZÁVĚR
Hubnutí není jednoduše o hladovění, ale o kvalitní stravě, která pevně stojí na příjmu bílkovin. Pokud chcete po dietě vypadat lépe, konzumujte dostatek bílkovin, ale nezapomínejte na celkové kalorie, které by ze začátku neměly být v moc velkém kalorickém deficitu, abychom v postupující dietě mohli reagovat a kalorie snižovat dle výsledků. Každopádně bílkovin se není třeba obávat a příjem kolem 2,5g/kg je zcela v pořádku. Osobně se pod 3g/kg nikdy nedostanu, umřel bych hlady.

Zdroj : Supertrenér, tnation
 

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno