Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Benefity stravování s vyšším obsahem bílkovin

Pokud začnete cvičit, mnozí z vás musí čelit připomínkám členů rodiny, vašich přátel a přátel vašich přátel, že jíte příliš mnoho bílkovin a tím si zničíte vaše zdraví.

Reklama

Pak jsou lidé, nechci je urážet, kteří jsou obzvlášť hloupí nebo nevzdělaný v daném oboru, takže vám dokonce začnou říkat, že cvičení je špatné pro vaše zdraví a raději byste měli jezdit na stacionárním kole v místnosti, než abyste testovali vaše limity pomocí činek v posilovně.

V minulosti jste měli dvě možnosti jak odpovědět. Mohli jste je ignorovat nebo jim ukázat "italské gesto" s požadovaným zvednutím předloktí. Teď máte třetí možnost. Můžete jim ukázat výsledky studie, která ukazuje, že cvičení v kombinaci s dietou o vysokém obsahu bílkovin dramaticky zlepšuje zdraví.

STUDIE
Korejští výzkumníci vzali 18 mužů, kteří nikdy necvičili. Rozdělili je do dvou skupin a každá skupina absolvovala 12 týdenní cvičební program. Použili váhy, které odpovídaly přibližně 60-80% jejich 1RM (maximum pro jedno opakování).
Jedna skupina jedla standardní stravu obsahující 60% sacharidů, 15% bílkovin a 25% tuku. Druhá skupina jedla stravu bohatou na bílkoviny, která obsahovala 55% sacharidů, 30% bílkovin a 15% tuku. Obě skupiny jedly stejné množství kalorií.

VÝSLEDEK
Po 12 týdnech měli muži užívající stravu s vyšším obsahem bílkovin následující výsledky:

- Lepší zisky libové svalové hmoty
- Vyšší hladinu růstového hormonu
- Vyšší hladiny testosteronu
- Snížené procento tělesného tuku

Standardní dietní skupina nezaznamenala tak významné výsledky ve výše uvedených parametrech. Navíc skupina se stravou s vyšším obsahem bílkovin, také zazanamenala zlepšení ve dvou zdravotních parametrech, které druhá skupina nezaznamenala:

- Lepší citlivost na inzulín
- Lepší poměry cholesterolu (vyšší hladina HDL)

ZÁVĚR
Vědci dospěli k závěru, že.. "tato zjištění naznačují, že existuje hormonální interakce pro zlepšení složení těla, metabolických profilů a energetického metabolismu po dlouhotrvající stravě s vyšším obsahem bílkovin v kombinaci se cvičením."

CO TO ZNAMENÁ PRO NÁS
Znamená to jediné. Vaše současné stravování, pokud dodržujete váš jídelníček s vyšším obsahem bílkovin nebo jídelníček sestavený od Supertrenéra, je správné. V kombinaci se cvičením v posilovně ještě lepší a určitě v tom pokračujte!

Studie: Kim HH1, Kim YJ1, Lee SY2, Jeong DW3, Lee JG1, Yi YH1, Cho YH4, Choi EJ4, Kim HJ5, "Interactive effects of an isocaloric high-protein diet and resistance exercise on body composition, ghrelin, and metabolic and hormonal parameters in untrained young men: A randomized clinical trial." J Diabetes Investig. 2014 Mar 23;5(2):242-7.

Zdroj: Tnation a Supertrenér

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)