Jste zde

Napsal: M.i.k

Trénink a opakování

Je to stále dokola, kolik opakování mám dělat v tréninku pokud chci nabírat svalovou hmotu ? Každý vždy poradí zažitých 5, 6, 8, 10, 12 či 15 opakování, ale proč ? Proč né 9, 11, 14 třeba ?

Reklama

Neexistuje universální návod a není to ani podstatné, důležité je trénink neustále měnit a vždy ho odcvičit tvrdě na 100%. Samozřejmě, určité mantinely každý přístup má, pokud chci zvýšit sílu, těžko budu cvičit s lehkou vahou po 20ti opakováních, ale nejhorší možný scénář stagnace je neustále stejný trénink. 

Supertrener.cz

Proč ? Každý si totiž najde nevědomky svoji pohodlnou zónu a v té se pohybuje. Někdo miluje silové dřepy a bude je tedy do tréninku neustále cpát třeba po 5ti opakováních, protože mu to tak vyhovuje, baví ho to a je to pro něj pohodlné, ale nohy na to prostě přestanou po čase reagovat. Proto je vždy nový klient, kterého vezmu na svůj vlastní společný trénink tak rozlámaný. Vyvedu ho z jeho pohodlné a zažité zóny, zařadím klidně dřepy po 15-20 opakováních nebo je dám až na konec tréninku a hle, i jinak zdatný cvičenec, který má za sebou delší dobu tréninku, je najednou na dně. Užívám si to a miluji kohokoli na tréninku zničit, i když popravdě sám toho mám plné kecky, ale nedávám to samozřejmě na sobě znát.

Dám vám dobrý tip jak změnit přístup k tréninku. Nemyslete na série, ani na počet opakování v jedné sérii a bude to pro vás skvělá změna a určitě z toho vytěžíte další posun.

Zvolte si hlavní cvik na vaši partii, nastavte maximální váhu pro 8 opakování a s touto vahou proveďte 40 opakování a je jedno v kolika sériích a po kolika opakováních, ale celkový součet vám musí dát 40. Důležitá je pauza mezi sériemi, která musí být max 45 vteřin.
Takže třeba bench press s 8RM by mohl vypadat takto, záleží dle vaší zdatnosti a síly : 1x8, 1x8, 1x6, 1x5, 1x4, 1x4, 1x3, 1x2, tedy celkem 40 opakování, pauzy 45 vteřin.

Začněte nad tréninkem trochu přemýšlet, cvičte tvrdě bez kecání okolo, hledejte změny a hlavně necvičte celý rok stejný trénink. Potom koukáte na ostatní jak rostou a přemýšlíte co berou a přitom je chyba ve vašem přístupu k tréninku a stravě.

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 4 (7 votes)