Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Tip stroje a volné váhy

Jak víte, vždy jsem zastáncem spíše volných vah, činek než strojů, ale i stroje mají své místo v tréninku a kolikrát jsou i lepší volbou v některých případech. 
Pociťuji to hlavně teď v našem novém Bcrossgymu, kde je skvělé vybavení a svaly nyní dostávají nový impuls, právě díky kombinaci volných vah a strojů.

Reklama

Obecně lze říci, je to jako zvýhodňovat ovoce před zeleninou. Oba způsoby výcviku totiž nabízejí jedinečnou výhodu, kterou druhá postrádá, takže má smysl využívat obojí, aby se váš trénink stal komplexnější, stejně jako jíst jak ovoce, tak zeleninu, což vylepší váš příjem stravy.

Volné závaží vyniká tím, že vás nutí používat stabilizační svaly, které vám umožňují pohybovat se přirozeně a vyžadovat, abyste ovládali nejen zatížení, které se pohybuje, ale také dráhu pohybu.

Volné závaží jsou nedostatečné, pokud jde o udržování stálého napětí na pracovních svalech v celém rozsahu pohybu. A to je místo, kde vynikají stroje a jsou lepší než volné váhy v určitých případech.

Jinými slovy, je zde jedna nevýhoda. Každá volná váha potřebuje gravitaci, což stroje nepotřebují !

PŘÍKLAD
Pro vysvětlení, například rozpažování na stroji (viz obrázek), kde na stroji cítíte prsní svaly pěkně po celé dráze pohybu a navíc můžete využít vteřinové kontrakce, když ruce jsou u sebe a prsní svaly stále pracují. To u rozpažování s volnou vahou není možné, kolikrát raději rozpažování nedokončím, aby prsní svaly byly stále v napětí a tedy nerozpažuji až rukama k sobě, protože v horní fázi již chybí gravitace (nebo lépe řečeno, práci přebírají jiné svaly) a prsní svaly se uvolní. Těch příkladů je nespočet a snad chápete co tím myslím.

ZÁVĚR
Zatímco můžete absolutně stavět velké množství svalů výlučně pomocí volných závaží, není důvod se vyhýbat strojům. Pro sílu a svaly mohou být stroje používány ve spojení s volnými váhami a trénink se tak stane komplexnější a lepší.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 4 (3 votes)