Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Proč necvičit jako profík

Proč se neřídit jídelníčky na internetu od profíků už jsem psal. Dnes si také povíme, proč necvičit jako profík. Narazil jsem na skvělý článek, který mi připomněl moje začátky ve cvičení a chybu, která je velmi častá u začátečníků nebo obecně u naturálně cvičících jedinců. Na jednu stranu je to k pobavení, ale na druhou stranu k zamyšlení.

Reklama

Joe Weider byl, jak se sám nazýval, otcem kulturistiky. Všichni ho respektujeme, udělal mnoho věcí pro kulturistiku, ale zároveň svedl spoustu lidí z cesty. Proč ?

Začal jsem cvičit v době, kdy nebyl internet a informací o cvičení málo. Našimi vzory byl a samozřejmě je Arnold a na scéně především Joe Weider s jeho časopisy. Všichni nejlepší kulturisté s ním měli smlouvu. Když se nováčci, jako jsem byl i já, chtěli dozvědět něco o cvičení, četli jsme jeho magie, ale tehdy jsme byli neuvěřitelně naivní.

Sotva někdo věděl nebo věřil, že kulturisté používají steroidy. Ve skutečnosti to bylo až později, kdy starší vrstevníci z posilovny začali mluvit o užívání steroidů mezi profesionály nebo mezi těmi, kteří pravidelně chodí na soutěže. Mnohem více se informace rozšířily po zavedení internetu, ale beztak dodnes všude panuje spousty mýtů a kolikrát jsou informace spíše na škodu než k užitku. Ale o tom jsme už mluvili ve svých videích o zakázaných látkách nebo právě píši, proč se neřídit radami našich vzorů pokud cvičíme naturálně.

Ale předtím, všichni my hubený kluci z posilovny nebo kdokoli jiný jsme si mysleli, že i my bychom mohli vypadat jako všichni "přírodní" profesionálové, pokud bychom cvičili stejně jako oni. Ano, dalo nám to pevný cíl a neflákali jsme se, za což jsem dodnes vděčný, ale co se týče pokroku ve svalovém rozvoji, nás to spíše svedlo z cesty a obětovali jsme až příliš mnoho.

Joe Weider byl opravdu štědrý při předávání rozumů a výcvikových programů, které používali špičkoví kulturisté. Problémem bylo, že jejich steroidní rutiny trvaly nejméně dvě hodiny a trénovali 6 dní v týdnu. Takže jsme si všichni mysleli, že také musíme trénovat dvě hodiny denně, šest dní v týdnu, aniž bychom si uvědomili, že takový program bez pomoci steroidů nás více zničí, než aby nám pomohl vybudovat svaly.

V podstatě jsem žil v tělocvičně. Odmítal jsem společenské události, protože jsem musel trénovat. Teprve o pár let později jsme si všichni uvědomili, že je to hovadina a že v tělocvičně nemusíme žít, pokud nechceme začít budovat kariéru profi kulturisty. Jednoduše kratší a méně časté cvičení nám bude mnohem lépe sloužit a pokrok bude lepší.

ZÁVĚR
Je třeba si uvědomit, že nemusíte cvičit tak často a kvůli tomu vynechat jiné důležité věci ve vašem životě a přesto se stále zlepšovat. Cvičení je skvělá věc, která vám dá řád, cíl a vůli, ale někdy platí méně je více. Samozřejmě, stoprocentně a tvrdě odvedený trénink je podmínkou pro zlepšení, ale nekopírujte plány od vašich profi vzorů.

Zdroj: Tnation a Supertrenér

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 4.3 (4 votes)