Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Nemusím cvičit břicho

Je to u některých cvičenců populárním rčením. Argumentem je, že když děláte těžké základní cviky, do nichž je zapojeno mnoho jiných svalových partií, jako je dřep, mrtvý tah apod., pak nemusíte trénink přímo zaměřovat na břišní svaly, neboť při těchto cvicích také pracují. Ano, síla břicha je klíčem u těžkých základních cviků, ale tato skutečnost může být interpretována dvěma různými způsoby:

Reklama

1. Nepotřebuji cvičit břišní svaly, protože jsou zapojené do základních cviků. 
2. Musím trénovat své břišní svaly, protože jsou zapojené a pomáhají mi při zvedání těžkých vah u základních cviků.

Co vám dává větší logiku? Mě rozhodně varianta dvě. Většina chytrých dříčů v posilovně své břišní svaly procvičuje, protože pochopili, jak jim síla jejich břišních svalů pomáhá zvedat těžší váhy. I většina elitních powerlifterů musí trénovat své břicho a vy si myslíte, že ho máte tak silné, že ho cvičit cíleně nemusíte ?

A je tu ještě jeden problém. Teoreticky je pravda, že základní cviky posílí vaše jádro. Ale to je možné pouze v případě, že vaše jádro je funkční, umíte ho při cvičení správně zapojit a není vaším slabým článkem. Jenže pokud vaše jádro neumíte správně zapojit, pak jej ani stimulovat při těchto cvicích nebudete.

Na druhou stranu, co se týče viditelnosti a estetiky břicha, tak je pravdou, že se budují především v kuchyni, tedy stravou a dietou. Neuvidíte žádné vizuální výsledky ani pokud budete trávit 45 minut denním cvičením vašeho břicha, pokud jste na 18ti procentech tělesného tuku nebo výše. Můžete dělat všechny břišní cviky na světě, ale pokud máte příliš mnoho tuku, nebude váš pekáč buchet vidět.

ZÁVĚR
Bez ohledu na cíl a chcete-li být silnější, lepší sportovec nebo prostě vypadat lépe, cvičení břicha by mělo být součástí tréninku. Nicméně, jsou mezi námi i výjimky. Stejně jako někteří lidé nemusí přímo drtit své bicepsy, aby je donutili růst, tak někteří lidé nepotřebují trénovat své abs. Existují totiž lidé, kteří mají přirozeně velmi rigidní bránice a ze cvičení břicha tedy nebudou mít takový prospěch. Jedná se ovšem o výjimku a váš trénink by neměl být na základě výjimek !

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)