Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Leg press

Cvičení nohou není pouze o dřepu a proto v tréninkových plánech máte další cviky jako například Leg press. Ano, hodně často je dřep považovaný za jeden z nejlepších cviků pro vaše nohy, ale Leg press rozhodně patří mezi další cviky, které rozvíjí sílu a růst vašich stehen.

Reklama

Správný Leg press disponuje velkou deskou, která umožňuje umístit vaše nohy vysoko, nízko, na široko nebo na úzko, což umožní zacílit na různé svaly vašich nohou. Rozhodně tento cvik má své výhody, zvyšuje sílu nohou a definuje svaly. Stabilita dolní části těla a bezpečnost jsou ideální pro pohyb s těžkými váhami.

Bohužel, i když to tak nevypadá na první pohled, každý kdo má problémy s dolní částí zad nebo problémy s kyčlí, kolenem, měl by se tomuto cviku vyhnout. Poloha při pohybu může způsobit hodně napětí na bederní páteř a proto technika provedení je zásadní.

Hodně lidí používá Leg press pouze jediným konkrétním způsobem. Ale malé změny polohy nohou mohou mít větší dopad na specifické svaly nohou. Standardní způsob je, umístění nohou do středu desky, paralelně na šířku kyčlí.

- Pokud umístíte nohy na široko (sumo), s mírně vytočenými špičkami nohou, zacílíte více na vnitřní stranu stehen, abduktory a vnitřní hamstringy.
- Pokud umístíte nohy středně s hodně vytočenými špičkami (kachní pozice), pak opět zacílíte na vnitřní stehna, přímo do hýždí, ale také do vašeho vastus medialis (slza).
- Pokud dáte nohy vysoko na úzko, pak zapojíte více zadní část nohou jako hamstringy a hýždě. V tétom poloze můžete většinou zvednout větší váhu, ale pro lidi s krátkýma nohama může být problém dotáhnout nohy až do konce.
- Pokud naopak dáte nohy více dolů na úzko, pak zacílíte především na přední stranu stehen a více se zaměříte na vnější stranu.
- A nakonec, pokud dáte nohy opět nízko, ale střední postoj, pak zacílíte na celý čtyřhlavý sval stehenní.

Jak vidíte, těch variant je opravdu mnoho a je dobré využívat všechny !

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (2 votes)