Jste zde

Napsal: Robert Humpál

Kardio na lačno

Lidé věří, že ranní trénink bez jídla znamená méně dostupné energie, kterou lze využít jako paliva, což povede ke snížení energetických zásob (tuk a glykogen). Teoreticky to povede k většímu úbytku tuku a opravdu některé studie zjistily, že mobilizujeme více uložených tuků při cvičení na lačno. Ale to není celý příběh a vždy je tam slůvko "ale" !

Reklama

Můj názor je ten, že není nutné kardio na lačno u běžného cvičence, který se chce zbavit tuků a vždy je dobré si alespoň něco dopřát do žaludku před jakýmkoli druhem cvičení. Ten kdo sleduje můj Instagram ví, že preferuji ranní výšlapy schodů, ale vždy zhruba 30min před kardiem suplementuji instantní BCCA synergy, spalovač Lean Solution, vitamín C, Glutamin, vitamíny a kávu, do které přimíchám Hydro optimal whey protein s příchutí Latté (lahoda). Samozřejmě tedy vše na bázi bílkovin a sacharidy nezařazuji.

Dle mého názoru lépe udržíme svalovou hmotu a spalování tuků bránit nebudeme, protože ve zbavení se tuků vždy hraje prim dobře nastavená strava během celého dne a především kalorický výdej versus kalorický příjem. Ztráta tuku totiž není pouze o tom, co se stane během cvičení, ale také o tom, co se děje v reakci na cvičení v průběhu celého dne. 
Podstatné otázky tedy zní: Co se stane s vaší energií příštích 24 hodin po vašem cvičení? Jaká bude hormonální odezva? A jaký bude dopad na svalovou hmotu ?

NYNÍ SE PODÍVÁME CO ŘÍKÁ VĚDA
Studie Paoli et al. (2011) srovnala 36ti minutové kardio při 65% maximální srdeční frekvenci na lačno nebo ne-nalačno. Analýza snížení poměru respirační výměny (RER) zjistila, že bylo použito více tuku jako paliva ve stavu na lačno při samotném cvičení, ale po cvičení se stal pravý opak. Ve skutečnosti, využití tuků bylo významně vyšší u ne-lačno skupiny až 24 hodin po cvičení!

Lidé bez jídla spálili trochu více tuku v průběhu 36 minut po tréninku, ale oni spálili méně za 24 hodin poté. Konečným výsledkem je, že více tuku bylo využito po dobu 24 hodin při kardio relaci, která nebyla provedena na lačno. To bylo potvrzeno tím, že spotřeba kyslíku zůstala vyšší v průběhu 24 hodin ve skupině, která nedržela půst před kardiem. Vyšší spotřeba kyslíku znamená vyšší spalování tuku.
Samozřejmě, někteří mohou argumentovat, že mnoho studií ukazuje, že kardio na lačno využívá více tuku v průběhu cvičení a je to pravda. Důležité ale je, na lačno kardio vede k nižším nákladům klidové energie (menší spotřeba kalorií v klidu), jakož i menší využití celkového tuku po dobu 24 hodin.

Závěrem studie tedy je: „Pokud provádíme vytrvalostní činnost pro ztrátu tuku, půst před tréninkem nezlepšuje využití lipidů a je vhodné zařadit spíše lehké jídlo před fyzickou aktivitou.“

HORMONÁLNÍ REAKCE
Každý kdo cvičí se bojí kortizolu pro svůj katabolický vliv na svalovou tkáň. Obava je na místě, protože to může donutit svaly, aby mohly být využity jako palivo a proto je těžší budovat svalovou hmotu, když kortizol je vysoký. Ale kortizol má také ve skutečnosti užitečnou funkci při tréninku: mobilizuje skladovat energii.

Když trénujete, kortizol je zodpovědný za výrobu energie, která je k dispozici. Čím více se budete muset spolehnout na akumulovanou energii (svalový glykogen nebo tělesný tuk), tím více kortizolu se bude uvolňovat. Čím více kortizolu spustíte, tím déle bude trvat, než se vrátí na normální úroveň po tréninku. Dokud je kortizol zvýšený, vaše tělo je v katabolického stavu. Takže, pokud jste produkovali příliš mnoho kortizolu během cvičení - což je pravděpodobné, že se stane, když děláte na lačno kardio - vaše riziko ztráty svalové hmoty je mnohem větší a budování svalů bude zřejmě mnohem těžší.

PROČ TO TEDY VĚTŠINA KULTURISTŮ DĚLÁ ?
Vždy pokud řekneme Á, musíme říct také BÉ a to je ten hlavní problém při braní si příkladu z profíků, kteří řeknou Á, ale neřeknou právě BÉ. Nerad cokoli svádím na chemii a nemám rád podobná srovnávání, protože to nevysvětluje vše a nelze říci, že borec na chemii to má snadné, ale v tomto případě to musím vysvětlit. V dnešní době skoro každý soutěžní kulturista používá chemickou pomoc a nejen kulturista, ale dokonce i amatérské bikiny, které jdou na první závody.

Používání chemie v podstatě pomáhá lidem obejít problémy způsobené nalačno kardiem. Kdo se stará o zvýšený kortizol, když jste na anabolických steroidech, které vás drží v anabolismu po celý den a snižují účinky kortizolu? A jak klesá vaše rychlost metabolismu po dobu 24 hodin, když používáte stimulanty jako clenbuterol nebo hormony štítné žlázy? No spíše váš metabolismus šlape mnohem rychleji a nemusíte řešit věci jako naturální cvičenec. Na druhou stranu je to alchymie a nelze to dělat jako amatér, ale musíte mít dobré znalosti dané problematiky.

Neříkám, že kulturisté se steroidy to mají snadné a tvrdě nemakaji. Naopak, dávají do toho mnohem víc než kdokoli z nás. Pouze říkám, že v některých případech, jako je tento, daná omezení, která se vztahují na naturálního sportovce, se nemusí vztahovat na ně.

Fotogalerie

Kategorie příspěvku

Vaše hodnocení

Průměr: 4.3 (6 votes)