Jste zde

Napsal: Šárik89

Jak pálit kalorie v přírodě

Když se počasí přehoupne do slunečných dní, je to přirozenou indikací, že máte aspoň část svých tréninků přesunout ven. Dokonce to může přinášet i lepší výsledky.

Reklama

Když si místo pásu zaběháte na lesní cestě a dáte k tomu pár cviků s vlastní váhou v parku, může to skýtat mnohé výhody.

V tomto článku vám představuji seznam výhod i věcí, na které byste měli myslet, když se rozhodnete zacvičit si místo posilovny v přírodě.

Výhody čerstvého vzduchu

Ať už trénujete na triatlon, nebo si jen dáváte pár kliků v parku vedle posilovny, jste vystaveni slunci, což zvýší hladinu vitamínu D. Ten je spojován se zdravím kostí, efektivitou metabolizmu, zvýšenou imunitou a tvorbou endorfinů.

Zvýšená motivace k tréninku

Venkovní cvičení také zvyšuje motivaci. Okolní stimuly se totiž stále mění, a vy se nenudíte – to ví každý, kdo nějakou dobu zírá do stejné stěny v posilovně, říká Jeff Yellin, DPT, CSCS, regionální ředitel profesionální fyzioterapie na Long Islandu  a v Queensu v New Yorku.

„Běhat na pásu v posilovně a koukat na televizi se nedá do nekonečna,“ říká. „Venkovní trénink nás uspokojuje hezkým počasím a výhledy. A hlavně si tak trénink nejspíš více užijete. Když k tomu dojde, budete makat tvrději, vyzkoušíte nové variace a budete cvičit častěji.

Spalte kalorie navíc

Podle Jimmyho Minardiho, CPT, vlastníka Minardi Training v New Yorku, Aspenu a Santa Barbaře, budete při cvičení venku pálit více kalorií.

Je to kvůli přidaným faktorům, jako je vítr a nerovnosti. Vaše tělo bude muset vynaložit více energie na stabilizaci, zapojit více svalů, a tím spálí více kalorií.[1] Takovýto zvýšený výdej může podle typu a intenzity cvičení trvat 24 až 36 hodin po tréninku.

Teplota hraje také svou roli. Váš metabolizmus kompenzuje, když se vaše tělo musí přizpůsobit změnám teploty, zejména chladu, nebo dokonce jen letnímu vánku.

Buďte však opatrní…

Venkovní trénink může oproti posilovně být dost nepředvidatelný. Chladnější teploty a nerovný terén mají své výhody, ale musíte na ně být také připraveni, jinak umí i nepěkně překvapit.

Zdá se to jasné, ale pro jistotu se vždy podívejte na předpověď počasí. Pokud žijete v Las Vegas a odpoledne bude 50°C, vynechte plánovaných 15 kilometrů běhu.

A bez ohledu na počasí se patřičně oblékněte. Dostatečně pijte, zejména v teplých dnech. I malá dehydratace může vést ke křečím a zvýšenému riziku natažení a natržení svalů.

Zdroje:
1. Zamparo, P., Perini, R., Orizio, C., Sacher, M., & Ferretti, G. (1992). The energy cost of walking or running on sand. European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology, 65(2), 183-187

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno