Jste zde

Napsal: petratvardkova

Cviky na TRX - prsa a záda

Co je TRX?

TRX je závěsný systém pro procvičení celého těla pomocí funkčních pohybů. Vyvinul ho Randy Hetrick, který se během své vojenské kariéry snažil přijít na způsob, jak se udržet v kondici i během náročných misí, při kterých měli vojáci k dispozici na cvičení pouze omezený prostor.

Reklama

Dnes už je TRX součástí každého moderního fitness centra a běžně se setkáte i s jeho skupinovými lekcemi. Kvalitně si na něm zacvičí začátečník i zkušený sportovec, jelikož si zátěž cvičenec sám upraví vlastní polohou těla. Z šesti základních výchozích pozic máte možnost procvičit kompletně celé tělo. Mimo jiné získáte skvělou mobilitu a zpevníte střed těla.

Minule jsme si ukázali cviky na nohy. V dnešním článku si ukážeme tipy na jednotlivé cviky na vrchní část těla.

TRX Chest press

Stůjte zády k zavěšení, natáhněte paže před ramena do TRX a váhu mějte na chodidlech. Spouštějte se hrudníkem dolů směrem k zemi a ohněte lokty do úhlu devadesát stupňů. Následně se s rovným tělem vraťte zpět do výchozí pozice.

Časté chyby: ohýbání se v bocích, zaoblená ramena

TRX klik

U hrudníku zůstaneme. Nudí vás klasické kliky? Chcete novou výzvu? Zapojte do tréninku TRX.

Zády k zavěšení zavěste chodidla do TRX, ruce umístěte na zem o něco šíře než ramena a zvedněte se do pozice vzporu – planku. Přesouvejte hrudník k zemi a lokty ohněte do pravého úhlu. S rovným tělem se vracejte zpět.

Časté chyby: krk není v rovině s páteří, boky padající k zemi, zakulacená vrchní část těla

TIP: Pro obtížnější variantu zkuste pod ruce umístit bosu obrácenou vzhůru nohama

TRX Atomic push – up (klik + kolena)

Výchozí pozice je stejná jako u kliku. Zády k zavěšení zavěste chodidla do TRX, ruce umístěte na zem o něco šíře než ramena a zvedněte se do pozice vzporu – planku. Přesouvejte hrudník k zemi a lokty ohněte do pravého úhlu. S rovným tělem se vracejte zpět. Následně přitáhněte kolena k hrudníku zatímco se mírně zvedáte v bocích.

Časté chyby: krk není v rovině s páteří, boky padající k zemi, zakulacená vrchní část těla, příliš malý pohyb koleny

Tip: Pokud klasický klik a klik spojený s přítahy kolen zvládáte, pak zkuste následující variantu. Chodidla mějte zavěšené jako u předchozích variant, proveďte klik, z kliku se vraťte do pozice vzporu, následně přitáhněte kolena s návratem zpět do vzporu, a do třetice s rovnýma nohama přesouvejte hýždě směrem nahoru do „střechy“ , a opět se vraťte do výchozí pozice.

TRX High row / Mid row / Low row (veslování)

Pojďme se podívat na záda. Stůjte čelem k zavěšení držte rovná záda s rovnými pažemi a dlaně vytočte dolů. Stlačte lopatky a s rovným tělem se dostaňte do finální pozice. Obtížnost si určíte sami podle toho, jak blízko u / pod TRX stojíte. Čím jste k němu blíž, tím je cvik náročnější. 

Časté chyby: lomení se v bocích, padající lokty, zakulacená ramena

zdroj fotografií: http://jennfit.ca/blog/wp-content/uploads/2011/06/008.jpg

https://www.google.cz/search?q=trx+high+row&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ve...

http://storage.thewhig.com/v1/dynamic_resize/sws_path/suns-prod-images/1...

http://assets.menshealth.co.uk/main/gallery/32519/low-row-43122676__resi...

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)