Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Ženský "problém" číslo jedna: CELULITIDA.

Celulitida. Dnes skoro sprosté slovo a to jak ve fitness, tak zdravotnictví a nejinak v běžném životě. Nikdo ji nechce, nikdo o ní nechce mluvit, nikdo neví, jak se ji přesně zbavit a přitom tímto „problémem“ trpí většina žen. Ano, skutečně. Má ji většina žen, bez ohledu na to, jak vypadají, nebo čím jsou – modelky, bikini závodnice, štíhlé slečny, celebrity, ale jistě třeba i paní redaktorky z bulvárů. Nicméně každá z nás, která ji máme, se za ni stydíme. Bývá totiž často terčem posměchu bulvárů, které se vyžívají ve focení celebrit a hodnocení právě jejich celulitidy. Pojďme se dnes podívat právě na tohle žhavé téma a koukneme se i na zbraně v boji proti ní.

Reklama

Co to vlastně celulitida je, kde se vzala a jak se tvoří?

Google by vám řekl, že celulitida je „estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou zejména v oblasti hýždí a stehen“ což je vlastně docela přesné. Tomuto neduhu je také přezdíváno „pomerančová kůže“ protože pomerančová kůra má podobně hrubý povrch. Nebudeme příliš zabíhat do detailů složení lidské kůže, takže jen stručně. Kůže se skládá ze tří hlavních částí. První je epidermis (pokožka) to je takový „ochranný obal“ těla. V jejích spodních vrstvách se neustále tvoří nové buňky, které vytlačují staré na povrch, kde dochází k jejich odlupování a celkové obměně pokožky. Tento proces trvá zhruba 3-4 týdny.  Druhou vrstvou je pak škára, neboli dermis. To je vazivová vrstva kůže, která je složena z elastických a kolagenových vláken. Poslední vrstvou je pak tuková (někdy najdeme označení podkožní) tkáň. Ta slouží k ochraně vnitřních orgánů a také jako významný zdroj energie.

Při celulitidě dochází k zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže a vytváří tak na ní nevzhledné ďolíčky, připomínající právě strukturu pomerančové kůry. V místě je značně omezen průtok krve a lymfy. 

Smutným fakt je to, že příčiny vzniku celulitidy jsou z velké části dány geneticky. Genetika totiž udává, kde se nám ukládá tuk a pakliže má vaše mamka, či babička celulitidu, pak je velice pravděpodobné, že ji budete mít také. Na druhou stranu je to trochu nefér, protože je možné i to, že u některé z "prostorově výraznějších" žen, bychom ji nenašli ani mikroskopem a naopak některé opravdu štíhlé ženy ji mají. Co říct? Snad jen.. Ach ta genetika.

Nepříznivým faktorem, který si vytváříme sami, a vede k její tvorbě, je samozřejmě také špatná životospráva. Nadměrná konzumace tučných a nezdravých potravin v kombinaci s nulovým pohybem jsou ideálními podmínkami pro budování „pomerančového zadku“. Prospěšná není ani nadmíra stresu a nedostatečná spánková hygiena. Roli samozřejmě hraje i věk. S přibývajícím věkem má pokožka tendenci ztrácet svou pružnost a kůže je také tenčí, což může celulitidu zvýraznit.

Dalším nepříjemným faktem pro něžnou část populace je to, že postihuje převážně jen ženy a u mužů je poměrně vzácným jevem. Proč tomu tak je? Důvodů lze říct hned několik. Prvním je to, že muži mají celkově nižší počet tukových buněk a to dokonce až dvojnásobně.  Mužská kůže také není tak pružná, jako ta dámská. To je dáno tím, že muži mají jiné uspořádání vazivových vláken. Muži mají vlákna v kůži uspořádané jakoby do kříže, takže vytvářejí pevnou vazbu.  Tím je zamezeno nepravidelnému naplňování tukových buněk a jejich prostupování vazivem k povrchu kůže a tím tvoření „hrbolků“. 

Významným důvodem pak je to, že muži mají mnohem méně estrogenu. Estrogen ovlivňuje v ženském těle poměrně mnoho procesů a zejména při hormonálních změnách dochází díky jeho kolísání. Riziková může být i antikoncepce s obsahem právě tohoto hormonu. Estrogen má totiž schopnost změkčovat vazivo, čímž vytváří ideální podmínky tukovým buňkám, aby se mohly rozšiřovat. Jinak řečeno nadprodukce estrogenu způsobuje ochabování vaziva, ukládání tukových buněk a jejich množení, a tím může vznikat i celulitida. Nicméně i muži mohou celulitidou trpět. Postihuje kolem 10% z nich. 

Dost teorie.. jak s ní tedy bojovat?

Pokud čekáte nějaký zázračný návod, nejspíše vás čeká zklamání. Základní zbraní v boji proti celulitidě totiž není nic jiného, než celkově správná životospráva. Tedy dbejte na skladbu jídelníčku, vyvážený poměr makroživin a zejména pečlivě vybírejte potraviny, které konzumujete. Pozor na kofein, alkohol a jídla s velkým obsahem nevhodného tuku, jako fastfoody a podobně.

Pijte dostatek vody! Ano, dokonce i nedostatek vody, až dehydratace může mít za následek vznik celulitidy. Voda je opravdu poměrně významným faktorem z pohledu celkového zdraví, takže nejinak je tomu v případě kůže. Stále si mnoho lidí bohužel myslí, že když jsou „zavodnění“ musí pít co nejméně. Opak je ale pravdou. Čím méně vody pijeme, tím víc si ji tělo uchovává, proto bychom měli pít dostatečně.

Další velice účinnou zbraní je samozřejmě pohyb. Zaměřte se na silové cvičení, které vám pomůže vybudovat svaly a celkově zpevnit tělo. Ideálně pak v kombinaci s nějakým aerobním cvičením, nebo HEAT cvičením, kterým podpoříte redukci onoho podkožního tuku, který je klíčový pro tvorbu celulitidy. K tomu také nezapomeňte na odpovídající regeneraci, dostatek spánku a minimum stresu.

Ani jeden z těchto bodů vás samozřejmě celulitidy nezbaví nadobro, ale rozhodně docílíte toho, že bude méně viditelná, možná časem až nepatrná.

Pokud věříte v zázračné krémy, peelingy, zábaly, či stahovací kalhoty, za nějakou nesmyslnou částku, pak vás opět musíme zklamat. Není totiž možné, aby vám jakýkoliv krém (byť bude mít jistě bezvadné reference, doplněné o přesvědčivé fotky) nějakým způsobem změnit skladbu pojivové tkáně. To zkrátka opravdu nejde.

Na závěr je potřeba říct.. celulitida sice není něco, čím bychom se chtěly chlubit, ale rozhodně se za ní nemusíte stydět, pokud nemáte velkou nadváhu, kterou jste si zapříčinily samy. Je to prostě normální a k ženskému tělu to zkrátka chtě nechtě patří.Často je víc než estetickým problémem, problémem psychickým.  Je z ní děláno zbytečně větší zlo, než jakým skutečně je a to ať už z hlediska marketingu, aby měly společnosti, zabývající se výrobou přípravků na bázi „zázraku, který vás zaručeně zbaví celulitidy“ nebo jednoduše proto, že na celebritách je neustále potřeba něco kritizovat. Vždyť je jedno, jednou vyfotí někoho, jak jde vynést odpadky v teplákách a je terčem posměchu kvůli ohozu, po druhé někoho v plavkách a kritizují celulitidu. Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Takže nebuďte z této kosmetické nepříjemnosti příliš špatné, opravdu není takovým problémem, jak to možná na první pohled vypadá.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16020201
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28123311
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25940753
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14764170410003057
http://www.health.com/health/gallery/0,,20735356,00.html#skin-fillers-ca...
https://www.researchgate.net/publication/275895699_Cellulite_An_Evidence...

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)