Jste zde

Napsal: petratvardkova

Stagnace

Máte pocit, že se nezlepšujete? Že vypadáte stále stejně, a ani vaše výkony se nemění? Do tohoto stavu se může dostat kdokoliv a na vině může být mnoho důvodů. Abyste se ze stagnace dostali, je třeba nejprve odhalit příčinu. Dnes se podíváme na jedny z těch nejčastějších.

Reklama

1) Přetrénování

Při přetrénování dochází k celkovému oslabení organismu. I to může mít více podob. Dochází k němu u těch přemotivovaných. Časté a tvrdé tréninky, nedostatek odpočinku a nesprávná strava, při které tělo nemá z čeho čerpat tak, aby stíhalo regenerovat,. Výjimkou nejsou začátečníci, kteří chtějí rychle zvedat velké váhy, přitom stále neovládají techniku, stravě taky pořádně nerozumí, a na odpočinek ani nepomyslí. Počáteční nadšení pak ústí v únavu, bolesti celého těla, slabost a nechuť k tréninku či jídlu. 

TIP: Dejte si pauzu. Podle toho, jak moc se cítíte unavení, trénink na nějakou dobu vynechte. Po navrácení do tréninku, dejte procvičeným svalovým skupinám vždy prostor na regeneraci, dbejte na kvalitní spánek a stravu.

2) Stagnace u začátečníka

Pokud s cvičením teprve začínáte, nacházíte se v období, kdy by pro vás ani pro vaše okolí nemělo být obtížné zaznamenat váš progres. Prvotní nárůst svalové hmoty a zejména prvotní úbytek váhy při hubnutí lze při správě zvoleném tréninku a upravené stravě zpozorovat velice rychle. Postava se v tomto období mění nejrychleji, stejně tak mnohem rychleji posouváte své výkony. 
Pokud jste tedy začátečník, a i přesto máte pocit, že se nikam neposouváte, děláte něco špatně. 

TIP: V první řadě se poraďte s trenérem o svém tréninku. Pokud jste o správnosti tréninku přesvědčeni, a přesto byste rádi zaznamenali rychlejší progres, na vině stagnace může být vaše neschopnost plánovat. Na začátku cvičení člověk většinou nedokáže dostatečně improvizovat, a pokud nemá trénink dobře promyšlený a třeba i sepsaný, často pak nesmyslně pobíhá po posilovně od stroje ke stroji, od činky k čince.   
Zkuste si určit konkrétní cíle do určitého období a aktuální výsledky si zaznamenávejte. Už samotná motivace, ze splnění konkrétního cíle vás nakopne k lepším výkonům. Pozor však na přehnaná očekávání a nereálné cíle. Podobnou motivací pak může být i sparing partner. 

3) Stagnace po letech cvičení

Tento jev není ničím výjimečným ani u zdatnějších sportovců. Stagnace, která nastává po delší době cvičení je často způsobena ztrátou motivace. To může být způsobeno špatnou atmosférou ve fitku, ale i tím, že jste častým chozením do posilovny, obklopeni stále stejným kolektivem a cvičením stále toho stejného, upadli do stereotypu. 

TIP: Pokud cvičíte delší dobu ve stejném prostředí, zkuste třeba alespoň na pár tréninků změnit posilovnu. U cvičení je důležité, abyste se cítili dobře. I krátkodobá změna vám může pomoci dostat se ze stereotypu. Pokud posilovnu měnit nechcete, pak ani v tomto případě není na škodu určit si konkrétní cíle v určitém časovém úseku, či začít cvičit se sparing partnerem. 

4) Stále stejný trénink

Určitou dobu vám trénink fungoval, a najednou máte pocit, že stojíte na místě? I taková reakce může nastat. Pak je pro žádoucí reakci svalu třeba nový stimul. Tím není myšleno, abyste trénink neustále měnili. Při velmi častých změnách pak těžko zhodnotíte, co vám sedělo více a co méně, a na co tělo lépe reagovalo.

TIP: Zkuste změnu. Nemusíte hned překopat celý trénink, tělo bude reagovat i na takové změny, jako jsou délky pauzy v sériích, změny zatížení, experimentování se cviky,. 

5) Nedostatečný trénink

V tomto případě zřejmě není co dodávat. Předtím, než svůj nulový posun za určité období přisoudíte k tomu, že vám typ tréninku zkrátka nesedl, zamyslete se nad tím, zda jste trénovali dostatečně intenzivně.

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)