Jste zde

Napsal: Šárik89

Přestaňte s cviky, které vás bolí

Nejspíš jste slyšeli o poměru rizika a přínosu. Znamená to, že před jakoukoli aktivitou byste měli zvážit, jaká má rizika a co vám za ta rizika přináší. Pojďme to aplikovat na konkrétní cviky. Článek se bude týkat především zkušených cvičenců.

Reklama

Většina z nás, kterým je přes 40, už cvičí aspoň 20 let. Pravděpodobně už jste za tu dobu našli ten jeden nebo více cviků, které vám způsobují bolest kloubů nebo vazů, nebo dokonce vedou ke zraněním, když je pravidelně cvičíte. Toto se s věkem mění, a váš seznam bezpečných cviků se zkracuje. Kvůli opotřebení nebo prostě jenom kvůli mechanickému aspektu věci zjistíte, že se některé cviky pro vás nehodí, a měli byste se jim vyhýbat.

Například, všichni s problémy s manžetou rotátoru by se měli vyhýbat tlakům jednoruček za hlavou. Osoby s problémy se spodními zády by se neměly věnovat těžkému mrtvému tahu a dřepům. Těžké přítahy a mrtvé tahy s nataženýma nohama také budou problém. Někdy vám vaše tělesné proporce zařídí, že při některém cviku budete prostě cítit bolest.

Znám muže, které bolela kolena jenom při hacken dřepech, ramena jenom u kliků na bradlech. Jiní můžou cvičit tlaky s jednoručkami, ale při bench pressu mají pocit, že si vyrvou ramena z těla. Mladíci takováto varovná znamení mohou ignorovat. Ale ti starší z vás se již jistě na vlastní kůži přesvědčili, že je to hloupý nápad.

Jednoduchým řešením je prostě se takovým cvikům vyhýbat. Problém je v tom, že některé cviky prostě máme potřebu cvičit. Je to dané naší vírou nebo vírou, kterou nám vtloukají ostatní.

Vezměme třeba dřepy. Před pár lety jsem si dřepy přivodil zranění v oblasti pánve, a rozhodnul jsem se na chvilku přestat dřepovat. Říkal jsem si také, že kvadricepsy mi rostou snadno a jsou mojí dominantou, takže mi to na vzhledu zas tolik neubere. Stejně jsem dostal kopu mailů a zpráv od lidí, kteří to se mnou mysleli dobře, a snažili se mě přemluvit, abych dřepy nevyřazoval. Uber váhu, cvič je později v tréninku, radili. Používej širší postoj, atd.

Ještě zábavnější bylo, když špičkový kulturista kategorie masters John “Mountain Dog” Meadows publikoval fotku svých vyrýsovaných 80 centimetrových stehen, které má při výšce 170 cm, a napsal, že přestal dřepovat kvůli bolesti zad. Spousta lidí, se mu snažila vnutit dřepy nazpátek. Troufnu si říct, že nikdo z nich nebyl tak obdařen ve spodní části těla, jako byl John Meadows, který toho dosáhnul s jinými cviky.

Mnozí z nás máme prostě vymyté mozky, a myslíme si, že když nebudeme některé cviky cvičit, jsme ztracení. Cvičte mrtvé tahy, jinak nebudete mít slušná záda. Dřepujte, nebo budete mít nohy jako kuře. Benchujte, jinak budete mít plochý hrudník.

Za těch 22 let a tisíce článků své autorské kariéry na tom nesu svůj podíl viny. Býval jsem dost dogmatický a opakoval některé věci do nekonečna, aniž bych se nad nimi vážně zamýšlel. Jak čas plynul, otevíral jsem se novým myšlenkám. Teď si uvědomuji, jak omezené byly moje představy o kulturistice. Nakonec jsem zjistil, že žádná z těch pravidel, která jsem propagoval, vlastně neexistují. Je mnoho různých cest, jak trénovat a mít výsledky.

Oddělit se od davu je vždy těžké. Zejména, když víte, že vás kvůli tomu budou lidé soudit. Kulturistika je dost uzavřená bublina a lidé chtějí vypadat hardcore. Hardcore kulturisté zvedají těžké váhy v základních cvicích: dřepech, mrtvém tahu, benchi, přítazích, military pressech, klicích na bradlech a shybech. Nedej bože, že byste v těchto cvicích nebyli silní, nebo je dokonce všechny necvičili. Nezáleží na tom, jak jste silní nebo které cviky cvičíte. Kulturistika je pouze o tom, jak vypadáte.

Skutečnou ironií je, že pokud budete trvat na cvicích, které vás bolí, nakonec tím svému vzhledu uškodíte. Zraněním zkrátka zmeškáte hodně tréninku. A dost z vás už ví, že v 35 nebo 40 letech se zranění léčí o dost pomaleji. Ve dvaceti vám pochroumaná záda zabránila v tréninku na pár dní. Ve čtyřiceti je to pár měsíců a nutná je hromada masáží a napravování. 

Klíčová je jedna věc. Zranění lidé se nemohou zlepšovat. Oblasti jako ramena a spodní záda se zapojují do tolika cviků, že při jejich zranění bude váš trénink jenom vtip. Nezvládnete skoro nic. A hádejte co? Nikoho z těch lidí, kteří vás nutili do cviku, o němž jste věděli, že je pro vás nebezpečný, to nebude ani trochu zajímat. Proč by vás tedy mělo zajímat, co si kdokoli myslí? 

Buďte sami sebou a naslouchejte svému tělu. Dělejte, co je pro něj nejlepší, bez ohledu na rady ostatních. Je to vaše tělo, ne jejich a s tou bolestí a hněvem se potom budete potýkat vy, ne oni.

Dále si nemyslete, že vynechání jakéhokoli cviku vám zabrání v rozvoji některé z partií. Lidé vybudovali masivní záda bez mrtvých tahů, skvělé nohy bez dřepů (Německý IFBB profesionál Ronny Rockel tvrdí, že cvičí jenom přední dřepy, nikdy klasické zadní, a nohy má vynikající). Myslím si, že mám slušný hrudník, a pravidelně jsem benchoval naposledy v osmdesátých letech.

Abych to nějak uzavřel, staňte se pány vlastního těla a tréninku, a cvičte to, co je pro vás produktivní a bezpečné. A pokud máte bolesti nebo problémy, které vám některé cviky dráždí, byli byste pitomci, kdybyste trvali na tom, že tyhle cviky budete cvičit. Je úplně jedno, jestli se jedná o některý z “povinných” cviků. Neměli byste dělat nic, kde potenciální riziko převáží přínos. Žádný chytrý ani dlouhověký kulturista takhle netrénuje. 

Zdroj: http://musculardevelopment.com
Autor: Ron Harris

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: STOP DOING EXERCISES THAT HURT YOU

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 4.3 (4 votes)