Jste zde

Napsal: petratvardkova

Mýty ve fitness - část druhá

Již minulý týden jsme si představili šestnáct častých mýtů ve fitness. Dnes tady máme pokračování. Určitě jste se již minimálně s některým z nich setkali. Pokud s cvičením či zdravým stravováním teprve začínáte, můžete se nevědomky stát obětí mýtů kolujících ve fitness světě. Kvůli jedné takové špatné radě může být dosažení vašich cílů nemožné. Zdraví a fitness by nemělo být jen týdenním výstřelkem. Měla by to být celoživotní práce. Každý nový úspěch by vás měl posunout k určení nového cíle. Pokud zhubnete vytoužených deset kilo, zkuste se přihlásit na pětikilometrový běžecký závod. Pokud dosáhnete nového osobního rekordu na dřep, zkuste zjistit, jak můžete zapracovat na svém mrtvém tahu. Neexistuje žádný konec, kam až můžete s tímto životním stylem zajít. Problém pro většinu lidí je však vůbec začít.

Reklama

MÝTUS 1: Jíst po šesté hodině se nemá

Realita: Toto obecné tvrzení je samozřejmě hloupost. Vše se odvíjí od toho, v kolik hodin vstáváte, a v kolik chodíte spát. Pokud chodíte spát v jedenáct hodin večer, nemůžete od šesti hladovět. Rozložte si jídlo do celého dne a před spaním si dávejte pozor spíše na to, ať to nepřeženete s cukry, a to hlavně těmi rychlými.

MÝTUS 2: Nemůžu zároveň hubnout tuk a nabírat svalovou hmotu

Realita: Správné stravování v kombinaci s tréninkem vyústí v nabírání svalové hmoty a ztrátu tuku. Zejména pokud začínáte, a máte nějáké to kilo v tuku navíc, a na straně druhé téměř žádnou svalovou hmotu, nebude to pro vás velký problém. Pokud zvolíte správný jídelníček, budete tuk ztrácet. Trénink vám pak kromě ztráty tuku (vzhledem ke kalorickém deficitu), pomůže s vytvořením svalové hmoty, nesmíte se však zaměřovat pouze na kardio.

MÝTUS 3: Tuky jsou špatné

Realita: To rozhodně není pravda. Tuk je jednou ze základních makroživin, stejně jako sacharidy a bílkoviny. Strava naprosto ochuzena o tuky rozhodně není nic zdravého. Jedná se o nejkoncentrovanější zdroj energie ze všech makroživin. Zásadní jsou mimo jiného pro vstřebání vitamínů A, D, E, a K, které jsou rozpustné v tucích. Tuky můžeme rozdělit na jednoduše řečeno dobré a špatné. Mezi zdroje dobrých tuků patří například ryby, ořechy, avokádo či oleje. Vyhnout byste se měli tzv. trans tukům z nezdravých potravin a sladkostí, které zvyšují hladinu (špatného) LDL cholesterolu a mohou podporovat vznik srdečních onemocnění a diabetu.

MÝTUS 4: Prováděním cviků na břicho zredukuji tuk a vyrýsuji

Realita: Cvičením břicha můžete břicho zpevnit, pouhým nekonečným prováděním zkracovaček se vám však kostky na břiše neobjeví. Záleží samozřejmě i na genetice, na tom, v jakém místě máte předpoklad pro ukládání tuku (někdo více ve spodní, někdo více ve vrchní části těla), přesto však vyrýsování břicha bývá hlavně o stravě. Namísto nekonečného zkoumání nejrůznějších videí a návodů jak na sixpack se zaměřte na stravu, a na komplexní cviky. Vaše břicho a střed těla pracuje ať už cvičíte téměr cokoliv. Uděláte tedy lépe, pokud se budete soustředit například na rozvoj dřepu. Při tomto základním cviku kromě nohou skvěle pracuje právě i střed těla.

MÝTUS 5: Chceš vypadat jako kulturista, trénuj jako kulturista

Realita: S touto větou jste se možná již setkali. Zatímco mnohé toto prohlášení inspirovalo začít tvrdě makat, jiní se začali snažit doslova imitovat tréninky profesionálů. Kopírování tréninků od profesionálních kulturistů je hloupost, jelikož „instrukce“ elitních kulturistů prakticky nemají význam pro průměrného cvičence bez genetického potencionálu a bez steroidů. Kromě toho, že profesionální kulturisté již mají mnoho odcvičeno, mají výborný genetický základ, a vy zkrátka nemůžete chtít po svém těle to samé, obzvlášť pokud cvičíte krátkou dobu, tělo na steroidech také regeneruje úplně jinak.

Snahou přesně okopírovat trénink profíků si můžete spíše přivodit zranění, či způsobit přetrénování.

MÝTUS 6: Ženy by neměly zvedat těžké váhy

Realita: Až příště půjdete do posilovny, podívejte se na všechny si ty rotopedy a běžecké pásy. Většinu času je tato oblast ovládnuta ženy, které celý svůj trénink v posilovně stráví v aerobní zóně. Samozřejmě to tak není vždy, a trend se naštěstí už začíná obracet, ale běžně vidíte spíše málokdy ženu, která cvičí i s použitím činek. Bohužel spoustu žen stále věří v to, že pokud budou cvičit s váhami, drasticky nabydou na objemu. To je samozřejmě hloupost. Ženy nemají genetický předpoklad k tomu, aby po silovém tréninku přibraly extrémně svalové hmoty. Co se ve skutečnosti stane je, že zvedání vah naopak posílí ženské tvary, vytvaruje a pomůže se zbavit nadbytečného tuku. To, co dělá ženy „mohutné“ , nejsou činky, ale jídlo.

MÝTUS 7: BMI je nejlepším měřítkem zdraví a kondice

Realita: Jistě jste už slyšeli o BMI. Jedná se o index tělesné hmotnosti, což je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti a nadváhy. BMI však bere v úvahu pouze výšku a váhu, nikoliv procento tělesného tuku či podíl svalové hmoty. Kulturisté se tak dle BMI zdají být obézní. Pokud vás zajímají hodnoty, nechte si raději změřit tělesný tuk a podíl svalové hmoty ve vašem těle.

MÝTUS 8: Ženy by neměly užívat kreatin

Realita: Vaše tělo si kreatin vyrábí přirozeně. Některým jedincům se však kreatin zdá být děsivou ingrediencí, někdy dokonce steroidem, který používají pouze profesionální kulturisté. Pravda je taková, že kreatin je důležitou součástí vašeho těla a toho, jak vaše tělo vyrábí a spotřebovává energii. Je primárním zdrojem paliva pro krátkodobé, vysoce intenzivní cvičení.Vaše tělo ho samo produkuje, ale při některých intenzivních tréninzích to nemusí stačit. Studie prokázaly, že suplementace kreatinu, a to i u žen, může přispět k budování a udržení svalové hmoty, a zvýšení výkonosti svalů. Jediným nežádoucím účinkem pro někoho může být, že svaly mohou vypadat objemnější, jelikož jsou schopny pojmout více vody. Při větším příbytku váhy a extrémního „nafouknutí“ , je však na vině spíše jídelníček.

MÝTUS 9: Pokud přestanu cvičit, mé svaly se přemění na tuk

Realita: Tento výrok je zhruba stejně pravdivý jako to, že zlato se přemění na stříbro, je to nemožné. Za přítomnosti zdravé výživy a odpočinku, sval roste v reakci na náročný tréninkový program prostřednictvím procesu zvaného svalová hypertrofie. Když s cvičením přestanete, nastane opak. Říká se tomu atrofie, kdy se sval jednoduše zmenší. Svalová vlákna nejdou mávnutím kouzelného proutku proměnit na tukovou buňku, prostě se jen zmenší. Pokud byste upustili od zdravého stravování a nahradili potraviny nezdravými, začne si vaše tělo ukládat více tělesného tuku. To, co se vám tedy dříve zdálo jako pevný sval, může se vám nyní zdát ochablé. To je pouze znamení změny ve složení vašeho těla (více tuku a méně svalů), o přeměnu z jednoho typu vlákna na druhé však nejde.

MÝTUS 10: U žen je nutné trénovat nohy / dřepovat každý den pro zakulacený zadek

Realita: Pokud jde o silový trénink, pravidlo zní: Trénujte tvrdě, ale pak nechte tělu alespoň čtyřicet osm hodin na odpočinek. Sval pro svůj růst potřebuje regenerovat. Pokud budete trénovat každý den, dojde k přetrénování, a váš progres může trvat naopak déle. Je třeba říci, že aerobní cvičení lze bez komplikací provádět i častěji. U silového tréninku je však nutný čas na regeneraci. Navíc, pokud nohy odtrénujete opravdu pořádně, zaručuji vám že následující minimálně dva dny nebudete mít na další trénink nohou ani pomyšlení.

MÝTUS 11: Cvičení během těhotenství zvyšuje riziko potratu a vrozených vad

Realita: S povolením lékaře je cvičení během těhotenství naopak velmi zdravé. Studie ukazují, že ženy které v těhotenství cvičí, mívají i jednoduší porod. Také se jim po porodu lépe vrací na původní váhu.

MÝTUS 12: Večer nemůžu jíst sacharidy

Realita: Důležitější, než to v kterou hodinu kolik sacharidů sníte, je to, jak vám sedí do celkového příjmu za celý den. Jinak se obecně večer sacharidů bát nemusíte. Na večer si však již dejte spíše komplexní sacharidy, jako jsou ty obsaženy v rýži, bramborech a podobně.  

MÝTUS 13: Ženy nepotřebují / neměly by užívat suplementy

Realita: Ačkoliv suplementy rozhodně nejsou nutností u každého, pokud ale již cvičíte častěji a intenzivněji, měly byste jejich užívání zvážit. Není jediný důvod pro to, proč by suplementy ženy užívat neměli a muži ano. Suplementů existuje celá řada. Ta správná suplementace vám může pomoci k lepšímu spalování, lepší regeneraci, a lepšímu progressu obecně. Důležitý je také dostatečný příjem vitamínů.

MÝTUS 14: Fitness výzvy

Realita: Určitě jste se již setkali s nejrůznějšími fitness výzvami kolujícími po internetu. Ve většině jde o měsíční výzvu, zaměřující se například na cvičení břicha / dřepování a podobně. Tento typ „tréninku“ je naprostá hloupost. Sval potřebuje čas na regeneraci, a ne cvičení každý den s postupným přidáváním zátěže. Co se navíc týče například dřepovací výzvy, při vykonávání pouze dřepů s vlastní váhou, se vám tělo příliš nevytvaruje.  

zdroje:

http://www.bodybuilding.com/videos/watch/top-10-muscle-myths-in-bodybuil...

http://www.bodybuilding.com/fun/topicoftheweek83.htm

http://www.bodybuilding.com/fun/3-fitness-myths-you-need-trash-now.htm

http://www.bodybuilding.com/fun/women-and-weights-8-myths-debunked.html

http://www.bodybuilding.com/fun/6-common-myths-and-misconceptions-about-...

fotografie: http://nd06.jxs.cz/165/686/bca9abdc23_101545962_o2.jpg

http://www.all4fit.cz/user/upload/Tom%C3%A1%C5%A1/Recepty%20a%20%C4%8Dl%...

http://www.edgefitnessnow.com/wp-content/uploads/2014/02/womanlifting.jpg

http://assets.wh.cdnds.net/images/1805/woman_lifting_weights__medium_4x3...

http://cdn-maf3.heartyhosting.com/sites/muscleandfitness.com/files/media...

http://www.voiceofjournalists.com/wp-content/uploads/2016/02/600x399xHer...

http://www.northhillchiangmai.com/assets/uploads/manage_picture/e2f38-fi...

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)