Má pití kávy skutečně vliv na spalování tuku?

S blížícím se létem a vidinou odhalených těl v plavkách, narůstá zájem o všemožné doplňky pro spalování tuku, ať už přímo nějaké spalovače tuku, či různé přírodní komponenty. O tom, že káva, potažmo kofein v ní obsažený, stimuluje spalování, jste už nejspíše slyšeli.. ale jak to je ve skutečnosti?

Kofein je nejvíce využívanou psychoaktivní látkou na světě, která stimuluje fyzické i psychické schopnosti. Najdeme ho ve složení mnoha produktů slibujících povzbuzení a také je součástí většiny spalovačů tuků. Proč? Kofein totiž skutečně pomáhá mobilizovat tukové buňky v těle a zrychlovat metabolismus. Ale zůstaneme při zemi a podíváme se na tuto skutečnost podrobněji.

Káva jako taková není jen lahodný nápoj, ale vzhledem k tomu, že kávová zrna obsahují mnoho antioxidantů, může být pro tělo prospěšná hned v mnoha ohledech a jedním z nich je i schopnost ovlivnit náš metabolismus a chuť k jídlu. O dalších účincích kávy, respektive kofeinu, si můžete přečíst v tomto článku.

Složky kávy

Vraťme se zpět ke kávě a to konkrétně k tomu, co v ní vlastně najdeme. Jednotlivé složky se samozřejmě liší dle druhu kávy, způsobu její přípravy a v přidaných „ingrediencích“, ale k základním složkám patří:

  • KOFEIN – nejdůležitější složka kávy, jakožto silný simulant, který ovlivňuje nervovou soustavu. Hlavní funkcí kofeinu v těle je blokace neurotransmiteru adenosinu, který je zodpovědný za pocit únavy a ospalosti. Jeho blokací dochází ke stimulaci uvolňování neurotransmiterů dopaminu a noradrenalinu a celkovému posílení činnosti nervového systému.

*neurotransmiter = látka uvolněná neuronem ke specifickým cílovým buňkám, aby vyvolala specifické účinky.

  • THEOBROMIN a THEOFYIN – látky, označováné jako deriváty kofeinu, jež mají podobně stimulační efekt, jako právě kofein.
  • KYSELINA CHLOROGENOVÁ – biologicky aktivní látka, která pomáhá vstřebávat tělu přijaté sacharidy.

Zjednodušeně znázornění funkce kofeinu (c) vůči adenosinu (a).

A teď k podstatě tohoto článku.. Může káva (kofein) spalovat tuky?

Kofein je řazen mezi lipotropní látky, tedy látky, které pomáhají měnit tuk na energii. Pomáhá mobilizovat tukové buňky, právě pomocí aktivace nervové soustavy, která dává podněty k jejich spalování. Kromě toho kofein zvyšuje množství adrenalinu v krvi. Adrenalin je hormon, který je mimo jiné vysílá signál k odbourávání tukových buněk a jejich uvolňování do krve. Díky tomu se zvyšuje dostupnost volných mastných kyselin v krvi a to je žádoucí efekt zejména pro sportovní výkony.

Co se týče vlivu na metabolismus, ani zde kofein nezůstává nečinným. Kofein prokazatelně zvyšuje rychlost metabolismu tak, že urychluje spalování tuku, logické, že.  Studie ukazují, že kofein dokáže povzbudit náš klidový metabolismus až v rozmezí 3-11% v závislosti na velikosti dávky.

Nicméně pozor – představa, že si koupíte ke snídani dvě velké koblihy, zapijete je silnou černou kávou a ona je ve vašem těle přemění na duhu.. je hodně mimo. Káva sice zvyšuje rychlost metabolismu (nijak zásadně ovšem), ale rozhodně není všemocná! Pokud se stavujete nevhodně a nevyváženě, ani káva vás nejspíše nespasí. Dokonce je dokázáno, že u obézních lidí a lidí s nadváhou, je pozorována mnohem menší oxidace tuků a termogeneze (to, jak tělo spaluje kalorie) indukovaná kofeinem. Pro porovnání bylo zjištěno, že účinky kofeinu na zvýšení spalování tuku u štíhlých lidí jsou až kolem 29%, pro obézní je tohle číslo značně nižší a to konkrétně kolem 10%. To, jak kofein funguje také ovlivňuje věk – tedy čím mladší jedinec, tím lepší účinky.

Pokud se tedy radujete, že ušetříte za spalovače, když vám stačí pít jen hektolitry kávy, tak zbystřete. Stejně jako bylo zmíněno v článku, který popisovat vlastnosti kofeinu na sportovní výkon, tak i v případě stimulace spalování, jsou účinky s rostoucí dávkou a dobou využívání stále slabší. Krátkodobě může kofein skutečně zrychlovat metabolismus a pozitivně ovlivňovat rychlost spalování tuků, ale po adaptaci organismu na jeho působení, dochází k útlumu jeho účinků. Nicméně je tu stále ještě benefit toho, že kofein reguluje chutě k jídlu a to směrem dolu.

Co si z toho vzít? Pití kávy může být v krátkodobém horizontu malým pomocníkem pro spalování, ale její dlouhodobé účinky bohužel nebyly prokázány. Káva je prospěšná v mnoha ohledech, je využívána k prevenci proti mnoha nemocem a co je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů vůbec. A pokud ji pijete jen pro efekt spalování tuku, pak bude pravděpodobně nejvhodnější volit strategii nějakého cyklování, například v dvou – třech týdenních intervalech.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/coffee-increase-metabolism#modal-close
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6298543
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18035001
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7486839
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20164566
https://academic.oup.com/jn/article/141/4/703/4743380
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3616086/
https://ascpt.onlinelibrary.wiley.com/journal/15326535
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8201901
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10068-010-0151-6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6287366
https://academic.oup.com/ajcn/article-abstract/49/1/44/4716276?redirecte...
https://www.physiology.org/doi/abs/10.1152/ajpendo.1995.269.4.e671

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21773723

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.