Jste zde

Napsal: randy

Lukáš Joudal: "Pracuji především sám na sobě"

[Text a kladené otázky: Josef Jehlička] Že se vám podařilo přehlédnout LUKÁŠE JOUDALA, tomu by zřejmě nikdo neuvěřil. Sice mezi ostatními nevyčnívá o hlavu, ovšem jeho vypracovaná postava se neskryje ani v „civilním“ oblečení.

Reklama

Kulturista prostě nemusí mít dva metry, aby ho byla plná místnost… Svou muskulaturou tenhle věčně rozesmátý sympaťák kulturista na sebe soustředí pohledy už z dálky, rozhodně se má čím pochlubit.

A když vystoupí na pódium, patří ve své kategorii k těm nejlepším. Jak se k takové postavě dopracovat?

Určitě to není jednoduché, ale něco málo mi Lukáš o sobě prozradil, takže čtěte dál a možná se rozhodnete na sobě také trochu zapracovat.

Jak se vlastně člověk dostane ke kulturistice, kdy dojde k rozhodnutí věnovat se tomuto sportu naplno?

Pokud ke kulturistice kluka někdo přímo záměrně nevede, nějakou dobu mu tak moc nezáleží na tom, jakou má vlastně figuru. Takže se nad tím zamyslí v době, kdy se chce líbit děvčatům, rozhodně to ale není záležitost na pár týdnů.

Kolem patnáctého roku jsem na sobě začal pracovat i já a s partou kamarádů jsme trávili v posilovně hodně času. Někteří odpadli, já jsem byl jeden z těch, které tahle „dřina“ učarovala.

Znamená to tedy vlastně každodenní práci a trénink?

Dnes si nedovedu představit, že bych na sobě dál nepracoval a necvičil, k našemu sportu patří i sledování nových trendů a tréninkových postupů.

Ke zlomu došlo na začátku roku 2011, kdy jsem si dal sám pro sebe takové předsevzetí, které mi vydrželo dodnes, od té doby jsem nevynechal ani týden cvičení a jdu do toho opravdu naplno!

V čem vlastně spočívají kulturistovy cíle, čeho se snaží v první řadě dosáhnout?

Kulturistika se pro mě stala určitým životním stylem, není to jen o cvičení, je to i psychický přístup a samozřejmě vhodná životospráva. Jako v každém sportu je potřeba dát do svého výkonu plné nasazení, nic se nedá ošidit a obejít.

Kulturista musí růst, přibývat a zvyšovat svůj objem, to znamená vhodný příděl proteinů, BCAA, glutaminu a aminokyselin, které si tělo žádá jako stavební materiály pro dokonale vypracovanou postavu.

Jak se tohle dá vůbec utáhnout, kulturistika musí být i finančně náročná, nebo se pletu?

Protože se jedná o poměrně nákladné záležitosti, nemůže pochopitelně kulturistika fungovat bez sponzorů, kteří zajistí správný průběh tréninku ve všech fázích dostatečnou psychickou stabilizací, která je pro všechny sportovce velmi důležitá.

Když už na sobě opravdu tvrdě „makat“, ať to už přinese co nejlepší výsledný efekt, to je můj názor. V současné době se také ohlížím po vhodném sponzorovi a myslím, že mu budu mít co nabídnout.

Dělám na sobě skutečně tvrdě, naplno, opravdu bych chtěl jít do přípravy naplno a až se vyvalím na jaře 2016 na prkna, musí to být prostě bomba!

Pokud se mi podaří kontaktovat vhodného sponzora, budu schopen absolvovat skutečně naplno nejméně tři nebo čtyři špičkové soutěže, což sponzorovi přinese velmi dobře zviditelněnou propagaci. A nedám se zviklat ani od svého snu, kterým je získání profi-karty, ačkoli je mi jasné, že mířím hodně vysoko…

Vytyčit si cíle na hranici maxima, to je váš životní styl všeobecně?

Záleží na tom, jak se to vezme. Je faktem, že když už něco dělám, tak vždycky naplno a pořádně, vlastně mi to ani nepřijde divné, jsem už prostě takový typ. Takže když jsem se „zakousl“ do kulturistiky, rozhodně se nehodlám spokojit s nějakým troškařením!

Pokud se podívám na svoje plány do výhledové budoucnosti, možná to bude znít trochu sebevědomě, ale v roce 2020 bych se rád dostal i na mistrovství světa a urval tam co největší úspěch.

Pokud se tenhle článek dostane do ruky někomu, kdo by měl zájem stát se sponzorem perspektivního kulturisty, může mě snadno kontaktovat i na e-mailové adrese joud111s@gmail.com, nedělám si touhle cestou reklamu, ale co kdyby…náhoda občas ovlivní člověku celý život.

Vyhlížíte kvalitního sponzora, to znamená mít co nabídnout. Za kulturistu mluví postava a dosažené výsledky. Jakými dosaženými výsledky a úspěchy se tedy můžete pochlubit?

Po roce přípravy a tvrdé práce jsem se nechal umluvit na první účast v soutěži. Pokud člověk ještě nikdy nesoutěžil, je možné zúčastnit se kategorie „nováčků“, kde se nerozlišuje ani váha, věk či výška.

Takže když si vedle vás stoupne o hlavu větší chlap, může to být i trochu stresující. Přesto se mi ale povedlo umístit se na pátém místě z deseti, což v konkurenci, která se tenkrát sešla, nebylo vůbec špatné. A každý úspěch (i malý) je motivací a pomáhá v další přípravě. Každý sportovec chce být dobrý, vlastně přímo nejlepší, jinak by to přece nedělal, že?

A každý stupínek směrem vzhůru potěší, rád se tedy „pochlubím“ svým zatím největším úspěchem.

V Rakousku se konalo v Grafenwörthu 30. května 2015 mistrovství v kulturistice, kterého jsem se zúčastnil ve váhové kategorii Fitness NABBA-WFF, kde se mi podařilo získat druhé místo a titul vicemistra Rakouska! Ten pocit se nedá popsat slovy, když se člověku najednou splní sen, je to prostě něco neuvěřitelného!

Jak jste na tom s účastí na tuzemských soutěžích?

O týden později probíhalo v Radiopaláci v Praze mistrovství České republiky, kde kategorie byly sjednoceny, což pro mě znamenalo účast v NABBA-WFF Athletic. Ze dvanácti účastníků jsem se dostal mezi 6 finalistů a nakonec skončil pátý.

Nechat za sebou o hlavu větší, pěkné našlápnuté „mastodonty“, to je pocit, který zná důvěrně zase jen kulturista.

Jak jste se zmínil, bez podpory se nedá dělat vrcholově žádný sport. Jak si poradí kulturista s výběrem sponzora? Je nějaká šance, že sponzor dostane svůj vklad zúročený nazpět?

Kulturista je vlastně takovou „chodící reklamou“ stále, snaží se pochopitelně svého sponzora zviditelnit a díky sledovanosti soutěží se to daří podle mého názoru velmi dobře. Přece jen se trochu odlišujeme od běžného standardu (smích) a často upoutáme pozornost i v případě, že to vlastně ani nechceme.

Ovšem pokud to nějakým způsobem pomůže propagaci našeho sportu a těch, kteří nám jeho provozování umožňují, jsme ochotni se přidat k nejrůznějším akcím. Najít opravdu solidního a seriózního sponzora není snadné, takového si potom každý kulturista váží.

A když naše úspěchy padnou i na sponzora, to je podle mého názoru zasloužený vděk.

Kdybyste se dnes mohl vrátit zpět a znovu se rozhodovat, směřovaly by vaše kroky stejným směrem? Byla by to kulturistika, nebo byste svou budoucnost řešil jinak?

Pokud má být člověk upřímný, těžko se na takové otázky odpovídá. Ale myslím, že to ve mně prostě je a šel bych znovu cestou dřiny a potu, ten opojný pocit úspěchu za to stojí.

A kulturistika má prostě svoje kouzlo, které pozná jen ten, kdo o našem sportu ví víc, než jen pár povrchních informací a nějakou tu návštěvu soutěže. Ano, vědět jako kluk to, co znám dnes, byl bych postupoval rychleji, jenže tahle „kdyby“, ta se nepočítají…

Mám samozřejmě trenérský kurz, ale hlavně doopravdy vím, jak a co funguje, na co je třeba se soustředit, zatím ale pracuji především sám na sobě, pořád je co zlepšovat, v tom je právě velká výzva kulturistiky!

Takže se pomalu rozloučím a doufám, že to nebylo poslední povídání na tohle zajímavé téma. Napadá mě ještě spousta dalších otázek „na tělo“, prohlédl jsem si na facebooku fotky a odkazy, koukám, že máte stále rostoucí okruh přívrženců. Je o kulturistiku zájem stoupající nebo spíš upadá?

Troufám si tvrdit, že zájem o náš sport je stále větší, pokud se někdo chce věnovat vypracování svého těla k dokonalosti, držím mu samozřejmě palce a přeji úspěch, ovšem neodpustím si varování:

Pokud to nemyslíte vážně, zůstaňte sedět u počítače a občas se na pořádné chlapy zajděte podívat v rámci soutěže, není to žádná legrace! Ale stojí to za to, pokud kulturistice doopravdy propadnete, potom pochopíte…

Lukáše můžete sledovat na jeho FUN PAGE na sociální síti facebook.

Fotogalerie

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (4 votes)