Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Jak na úspěšné novoroční předsevzetí

Nový rok tradičně přichází s novými předsevzetími. Jaké bylo to vaše? Zhubnout, nabrat svaly, vytvarovat postavu, začít zdravě jíst, nebo třeba udělat shyb, či zaběhnout maraton? Ať už jste přikývli na cokoliv, pojďme si dnes dát pár tipů, jak svoje novoroční předsevzetí dotáhnout dál, než do února, jak tomu obvykle bývá a udělali jste z roku 2018 opravdu velký rok, co se týče zdraví a fitness.

Reklama

Zvolte rozumný cíl.

Častým problémem novoročních předsevzetí bývá jejich nereálnost. Jinak řečeno, máme velké oči a namotivovaně se pustíme do věcí, které byť vypadají snadně, jsou prostě nemožné. Často pak při nárazu na první překážku Ti, co nemají, až tak silnou vůli odpadnou a raději své snažení vzdají. Chcete zhubnout? Chcete nabrat? Chcete uběhnout maraton? Můžete dokázat cokoliv, ale stanovte si reálné a dosažitelné hranice. Je asi lepší dávat si "mezicíle" a postupně je posouvat dál a dál, než stanovit jeden absolutně nereálný a díky tomu, ze se věci nebudou vyvíjet tak, jak si přejete to po měsíci vzdát.. Mějte velké cíle! To rozhodně ano, ale cestu k nim plánujte po částech s rozumem a buďte trpěliví.Lepší dělat malé postupné krůčky a stále je zvětšovat, než chtít udělat jeden velký naráz, nezvládnout ho a svého cíle se vzdát. Z malých kroků se můžete radovat každý den, či týden a posunovat se díky tomu dál a dál. Po čase je všechny sečíst a ohlédnout se za tím, co jste dokázali, jako za jedním velkým krokem. To Vám také umožní zhodnotit, zda je vámi zvolený postup ideální a případně ho upravit. 

Soustřeďte se na sebe a své zdraví

Díky tomu, že většina lidí chce všechno hned a nejsou schopni si připustit, že některé věci potřebují čas, aby změna byla vidět, často se uchylují k cestám, které nejsou ani vhodné a bohužel ani zdravé. Přílišná restrikce kalorií, přílišná frekvence tréninku, nedostatek odpočinku, nedostatek pestrosti, nedostatek makroživin, nebo jakýkoliv jiný extrém.. To je jen slabý výčet toho, co Vám spěch může přivodit. Nezaměřujte se na výkon, ale na dlouhodobé výsledky. Nechtějte být fit do plavek, ale být fit po zbytek života. Cíle nestanovujte jako estetické milníky, ale spíše jako životní cíle, které se týkají vás a vašeho zdraví. Nehazardujte a nesnažte se všechno lámat přes koleno, starejte se o svoje tělo a vaše tělo vám to tisíckrát vrátí, stejně jako vám vrátí každou „zlost“, kterou mu provedete.

VZDĚLÁVEJTE SE

Žádný učený z nebe nespadl a ať už vašim cílem cokoliv nového, je potřeba nastudovat postupy, jak toho dosáhnout, co nejlepším způsobem. Místo toho, abyste si 1.1.nastavili tvrdou dietu s omezením všeho, nejprve nastudujte a pečlivě rozmyslete, jak ke svému cíli dojít. Není ostuda požádat o radu nějakého odborníka, pokud si na vytvoření jídelníčku, či tréninkového plánu nevěříte sami. V dnešní době je internet ta přehlcen spoustou protiřečících si tvrzení, že je skutečně těžké poznat, co je pravda a co ne. Vždy tedy dbejte na kvalitu zdroje, ze kterého čerpáte a případně se obraťte s dotazem na někoho, kdo tomu opravdu rozumí, než si cestu k cíli blokovat nějakým nevhodně zvoleným postupem.

JÍDLO

Je-li vašim cílem nějaká transformace těla, na jídle to prostě stojí! Správně nastavený příjem a skladba jídelníčku jsou stěžejní části celé cesty. Neorientujte se na žádné jednostranně zaměřené diety s vynecháváním té, či oné makroživiny, dokonce se ani nemusíte vzdávat svých oblíbených potravin. Stačí si jídelníček složit tak, aby vaše tělo bylo v požadované kalorické deficitu/nadbytku a můžete do něj bezstarostně zakomponovat i své oblíbené potraviny, ať už je to pečivo, ovoce nebo třeba čokoláda. Nikdy za vaše tukové buňky totiž nemůže pouze jedna potravina, vždy je to o celkovém příjmu.  Pokud se naučíte vnímat potřeby svého těla a naučíte se je usměrňovat, pak si můžete bez obav dopřávat i své oblíbené potraviny. Vytvořte si takový stravovací koncept, aby pro vás nebyl jen další otravnou dietou, aby vás bavil, chutnalo vám a hlavně aby pro vás byl cestou, kterou pujdete po zbytek života. 

Častým kamenem úrazu totiž bývá to, že lidé ze svého jídelníčku vyloučí všechny oblíbené potraviny a najednou nevědí, co pořádně jíst. Díky tomu jedí stále dokola to samé (často ještě i málo, takže jsou hladoví), po chvíli je to omrzí a vrací se zpět k původnímu konceptu stravování. Nefiltrujte svůj jídelníček zbytečně moc. Naučte se najít zdravé alternativy ke svým oblíbeným jídlům a znovu řeknu ono kouzelné slovo.. MNOŽSTVÍ. O tom to totiž je především.

Jídlo – počítat, či nepočítat? Toť otázka. Tisíc lidí vám řekne "rozhodně ano", tisíc "rozhodně ne". Jde jen o váš vlastní pocit. Pokud budete ze začátku jídlo počítat a pečlivě zapisovat, nejspíš vám to trochu zkrátí cestu k cíli, protože budete mít přehled, co jíte a stačí jen upravovat množství v návaznosti na výsledky a další cíle. Pokud počítat nechcete.. nevadí. Zkuste intuitivní cestu, cestu zdravého rozumu. Sledujte své tělo, pokud se bude měnit požadovaným způsobem, zvolili jste dobrou cestu.. pokud ne, bude potřeba vrátit se zpět a jídlo zapisovat, abyste odhalili chybu. Pozor ale na to, aby váš příjem byl opravdu dostatečný. Mnoho lidí si myslí, kolik jí kalorií a když si pak náhodně zkusí příjem spočítat, zjistí, že jsou někdy až pod bazálním metabolismem. Z tohoto pohledu je lepší vážit, ale volba je vždy na vás.

SPORTUJTE

Změna těla (i mysli) jde samozřejmě ruku v ruce se zdravým pohybem. Nemusíte se nutit chodit do posilovny, je jen na vás, jaký druh pohybu zvolíte. Vždy je nejdůležitější najít sport, který vás bude bavit, aby vaše snahy neztroskotaly na tom, že vás prostě nebaví posilovna a nutíte se do toho. Někdo rád běhá, někdo má rád volejbal, u někoho vede crossfit. Není nikde napsáno, který sport je nejlepší. Samozřejmě pravdou je, že tvarování těla jde nejlépe pomocí vah v posilovně, ale pokud vás to prostě nebaví, nemá smysl se tím trápit a vyberte sport, který vás bude naplňovat a dělat vám tu „dřinu“ příjemnější.

Jen si na cvičení vyhraďte čas a nevymlouvejte se. Všichni chodíme do práce, všichni máme povinnosti. Vytvořte si plán a dodržujte jej. Vyhraďte si alespoň třikrát týdně hodinku a věnujte se nějaké oblíbené sportovní aktivitě. Jednoduše si vytvořte takovou „denní rutinu“. Práce, sport, příprava jídla, rodina, povinnosti, všechno zakomponujte, aby vám to vytvořilo harmonogram a nebyli jste zbytečně ve stresu. Klidně připravujte jídlo na dva tři dny dopředu, aby vám to ušetřilo nějaké minuty.

MONITORUJTE

Napiště si na začátku svůj cíl na papírek, do diáře, kamkoliv. Sepište si podkroky k němu a sledujte cestu, po které jdete. Dělejte si porovnávací fotky, odškrtávejte kila/uběhnuté kilometry/jiné dílčí cíle.. A bavte se tím! Když se Vám povede něco velkého, odměňte se za to – je jedno, jakou odměnu preferujete a zvolíte, ale třeba nové boty za uběhnutých 10 km? Nebo nové kaloty, protože vaše loňské jsou vám už volné? No a nebo třeba odměna nějakou dobrotou.. Případně si hned na začátku nastavte nějakou velkou motivaci a snažte se postupně se k ní propracovat.

BUĎTE K SOBĚ PŘÍSNÍ!

Ať už jste si dali za cíl cokoliv, je to VÁŠ cíl. Jenom VÁŠ a je jenom o VÁS. Nikdo za vámi nebude stát a tlačit vás dopředu. Dobře, možná třeba nějaký trenér, či poradce, ale jak říkával jeden můj hokejový trenér „dobrým sportovcem Tě dělá to, co děláš, když trenér není opodál“. Buďte cílevědomí a sami sobě tím nejpřísnějším trenérem, jedině tak dosáhnete všeho, co si přejete. Nehledejte výmluvy, proč něco nejde. Ano, každý máme občas náročné období, kdy nestíháme, nebo věci nejdou tak, jak si přejeme, ale kdyby bylo vše jednoduché, byla by to pěkná nuda. Život je o prioritách a umění si je srovnat, ale nikdy se nevzdávejte cílů, které si dáte. Snažte se stanovit takový denní plán, aby pro vás byl příjemný a zároveň jste do něj nacpali všechno, co potřebujete zvládnout.

BUĎTE TRPĚLIVÍ!

Možná jste si všimli, že většina věcí, kterých v životě dosahujeme, se neděje ze dne na den. Nejinak je tomu s prací na těle. Nemůžete čekat, že po měsíci zhubnete všechna ta přebytečná kila, která roky sbíráte. Taky jste nenabrali za týden. Tělu bude chvíli trvat, než se přizpůsobí novému režimu, dá se dohromady a začne fungovat tak, jak by mělo. Mějte trpělivost, rozum, buďte poctiví a vydržte, výsledky přijdou. 

Jaký novoroční cíl jste si dali vy? 

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno